Összmagyar jelenlét

Mintegy százötven Kárpát-medencei magyar író, társadalomkutatók, valamint hazai és határon túli városok önkormányzatának képviselői vettek részt eddig a ma befejeződő 35. Tokaji Írótábor tanácskozásain.

2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Serfőző Simon, a Tokaji Írótábor Egyesület kuratóriumának elnöke és Májer János tokaji polgármester a parlament emlékérmét kapta meg a színvonalas és kiváló munkáért, amely lehetővé tette, hogy az ország jelenlegi súlyos gazdasági helyzete ellenére is megtarthatták a nemzeti elkötelezettségű írók hagyományossá vált nyári találkozóját. Az írótábor első két napjának fő témája volt a Magyar tájhazák, nemzeti kultúra, regionalitás, valamint a kulturális régiók támogatásának lehetőségei az európai uniós csatlakozással összefüggésben.
A másik fő téma a mai magyar színház szerepe volt. A konferencia központi helyszínén, a Tokaji Ferenc Gimnáziumban Páskándi Géza író-költő arcképével találjuk szembe magunkat. Az 1933-ban Szatmárhegyen született, 1995-ben Budapesten elhunyt, kiemelkedő alkotót az emlékkiállítás megnyitóján Bertha Zoltán debreceni irodalomtörténész méltatta. Kifejtette: Páskándi az erdélyi, az összmagyar és a világirodalom régi hagyományaiból, valamint új vívmányaiból teremtett egyedülálló szintézist. Életművében szinkronban volt Európa kultúrája és magyar nemzeti jelenlétünk méltósága. Ennek ellenére ma sokan igyekeznek agyonhallgatni őt. Nemhiába ostorozta a magyar színházművészetről szóló előadásában Szakolczay Lajos irodalomtörténész azt, a szakmában elharapózó szemléletet, amely részben rátartiságból, részben tájékozatlanságból lebecsüli vagy agyonhallgatja a határon túli színházakat. A hazai színpadokról – tisztelet a kivételeknek – egyre inkább kiszorulnak a nemzeti sorskérdéseket taglaló drámák. Sokan legnagyobb művészeinket, például Sinkovits Imrét patetikus öblögetőként emlegetik, s kis dadogókat kap fel a hírnév. Kötő József kolozsvári irodalomtörténész, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke egy másik nagy erdélyi modern klasszikus, Sütő András gondolataira emlékezett. A világ nem arra kíváncsi, hogy mit veszünk el Európa kultúrájából, hanem arra, hogy mit tudunk hozzátenni ahhoz.
A mai, utolsó napon reggel kilenckor avatja föl Serfőző Simon Dsida Jenő és Kodály Zoltán emléktábláját – Csirpák Viktória és Veres Gyula Alpár alkotását – Csíkos Sándor színművész közreműködésével a Millenniumi irodalmi emlékparkban. A hagyományos záróprogram sem marad el: a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola aulájában fél tizenkettőkor Vasy Géza irodalomtörténésztől valaki átveszi a Tokaji Írótábor Egyesület Kuratóriumának irodalmi díjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.