Véget ért az írótábor

Tokajban minden évben lelkileg feltöltődünk, s elhatározzuk, hogy újra és újra visszatérünk. Ez volt a keddtől csütörtökig tartó 35. Tokaji Írótábor résztvevőinek egyöntetű véleménye. Ám a táborban megvitatott súlyos társadalmi gondok, problémák megoldatlansága következtében mégis lehangoltan távozott szinte mindenki a lenyűgözően szép, vendégszerető városból.

2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egykor, 1975-ben azért hozták létre írók, Fekete Gyula, Cseres Tibor, Székelyhidi Ágoston és mások a tokaji írótábor néven elismertté vált háromnapos tanácskozást, hogy találkozási pontja legyen az idegen elnyomástól szenvedő magyar nemzet sorskérdéseivel vívódó alkotóknak. A konferencia hamarosan a magyarországi szellemi ellenállás egyik fontos tényezője lett. És azzá vált újra, mert 2003 óta ismét az írókra, a felelősen gondolkodó ellenzéki politikusokra vár a nemzet önvédelmi eszközeinek megerősítése. Halász János fideszes politikus kemény hozzászólásában azt az elkeseredett metaforát használta, hogy itt és most lassan alkotmánybírósági határozatra lesz szükség a nemzeti kultúra támogatásához is. Szili Katalin kormánypárti politikus készséggel elismerte, hogy a magyar kultúrát támogatni kellene. A magyar írók ettől kicsit sem hatódtak meg. Arra majd ráérünk, ha teljesül a szép ígéret, de ez a kormány nem szokta betartani a szavát – mondották többen is. Egyelőre ott tartunk, hogy a magyar művészetek, a kultúra minden tartománya végveszélyben van.
A 35. Tokaji Írótábor központi témája a tájhaza, a kulturális régiók megőrzése, újjáteremtése, az Európai Unió és a globalizáció szerepének feltárása volt. Az egyik heves vitán Mezey Katalin érzékletes szavakkal idézte fel, hogy amikor 2004-ben Tokaj a világörökség részévé vált, úgy érezte, itt az ideje, hogy a történelmi és irodalmi emlékhelyekben gazdag tájat végre megismertessék a világgal. Még ugyanabban az évben megírta, elhivatott emberek segítségével meg is szerkesztette és kiadta a Tokaj Világörökség – Irodalmi út című reprezentatív füzetet. A könyvecske ismerteti a Tokaj-Hegyalja régió különleges arculatát, és egy tizenhét stációt tartalmazó útvonalat is tartalmaz minőségi turisták számára, ami minden európai nemzetnek becsben tartott kincse lehetne.
Ám a jelenlegi kormánytól eddig nem sikerült támogatást szerezni a megvalósítására. Jókai Anna spirituális értelemben is lenyűgözőnek érzi a táj, a helység szellemét, ezzel kirívó ellentétben van, hogy a Hegyalja Magyarország egyik legszegényebb vidéke. A világ eme kicsinyke szeglete gazdagíthatná az univerzumot, ám hazánk és a földjén élő szegények, kitaszítottak napjainkra kilátástalan helyzetbe kerültek. Ettől az Európai Uniótól aligha várhatunk gyógyírt, ez a globalizáció, amely itt és most ráült az emberiségre, uniformizálja és embertelenné tette életünket. Mégis, csak azért is reméljük Vörösmarty szavával, talán nem is oly soká, de „lesz még egyszer ünnep a világon”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.