Sánta Ferenc író nyolcvanadik születésnapjára

2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcvan éve, 1927. szeptember 4-én született Sánta Ferenc, korunk egyik legjelentősebb magyar írója Brassóban. Születésnapján elmondhatjuk róla azt, amit kevesekről: kiemelkedő műveken kívül nem adott ki semmit a kezéből. 1970-ben, az Isten a szekéren című válogatott novelláskötetével lezárult aktív szépírói pályája. Azóta, nem túl gyakran, csak rövid emlékezések, publicisztikák, riportok kerekedtek ki a tolla alól. Nyilatkozni nem szokott, de mindig megjelenik nemzeti megmozdulásokon, ha veszélyben érzi a magyarság létét.
A Téli virágzás című 1956-os novelláskötetében örökíti meg sokszínűen, intenzív tragikumot és elementáris életerőt vegyítve a természet közeli falusi, havasi emberek életét. E kötetben olvasható a Sokan voltunk című balladai sodrú, sűrű székely nyelvezetű elbeszélés, amellyel berobbant az irodalmi köztudatba.
Kegyetlen, ősi, zárt hegyi falvakban létező hagyományt örökít meg: a sokgyermekes nincstelen családban elfogy az ennivaló, így a nagyapa önként vonul el a hegyi mérges levegőjű barlangba… Sánta ítélkezés nélkül ad teljes képet arról a világról, amely olykor csodaszép, máskor viszont embertelen, fanatikusnak tűnő sorsválasztásra készteti a legszegényebbeket.
Miután úgy érezte, hogy mindent elmondott gyermekkorának hagyományos közösségéről, gyökeres stílusváltozással fordult saját jelenének egyéni és nemzeti sorskérdései felé a szociografikus ihletésű drámai realista regény (Húsz óra), illetve a történelmi parabolaregény (Az ötödik pecsét, Az áruló) félelmetes, puritán nyelvű erőszak-példázatnovellák (Isten a szekéren) műfaji keretei között. Az ötvenes évek, az 1956-os forradalom s a kora hatvanas esztendők téeszesítésének álcázott falurombolását örökíti meg a Húsz órában két ártatlan áldozat és számos taszító, ellenszenvesen fanatikus figura, például elnök Jóska, vagy a barátját legyilkoló pufajkás optikájával. Az áruló című történelmi példázatregény, s annak drámaváltozata a véres huszita parasztlázadás korába vezérel bennünket. A huszita forradalmár alakjában nem nehéz fölismerni a fasiszta kommunizmus felszabadítónak álcázott elnyomójának őstípusát. Az ötödik pecsét a nyilasterror végnapjait örökíti meg, ám legalább annyira szól a szocializmusról és napjainkról is, amelyben még az átlagember is csak a teljes önfeladással és önmegalázással élheti életét.
Ennyi az életmű, és nem is kell több.
A nyolcvanéves remekíró inkább vállalta a hosszú hallgatást, semhogy fölhígítsa tökéletes és kerek életművét. Szeretne szebb képet adni újabb kori világunkról, de ezt nem engedi neki az igazmondás morális kényszere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.