Átadják a Gramofon-díjakat

A díjazottak a Budapest Jazz Clubban hétfőn este vehetik át az elismeréseket.

BL
2011. 11. 28. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lendvay Kamilló Kossuth-, Bartók–Pásztory- és Erkel-díjas zeneszerző, érdemes és kiváló művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanára több mint fél évszázados, kiemelkedő jelentőségű zeneszerzői és pedagógiai munkásságáért, valamint töretlen alkotókedvéért kapja a Magyar Klasszikus Életmű Díjat – mondta a díjátadó napján Retkes Attila, a Gramofon főszerkesztője.

Tájékoztatása szerint a Magyar Jazz Díjat Vukán György Erkel-, Balázs Béla-, Emerton- és Artisjus-díjas zongoraművész-zeneszerző hat évtizedes zongoraművészi pályájáért, valamint ötvenhat lemezkiadványt, több mint százötven filmzenét, három operát, százötven zsoltárt és száznál is több dzsesszkompozíciót magában foglaló zeneszerzői életművéért veheti át. A díjkiosztó utáni koncerten Vukán György a Vukán Trió másik két tagjával lép színpadra: Pecek Lakatos Krisztián nagybőgőzik és Balázs Elemér dobol.

A két fődíj mellett még öt további kategóriadíjat osztanak ki: mindkét műfajban díjazzák az év legjobb hazai és külföldi hanglemezét, valamint a legjobb DVD-produkciót is. Az év magyar klasszikus hanglemeze az Amadinda Ütőegyüttes John Cage Ütőhangszeres művek, utolsó kötet (1973–1991) című felvétele. Az év külföldi klasszikus hanglemeze az Ombra Cara – Georg Friedrich Händel áriái című album lett Bejun Mehtától (ének) és a Freiburger Barockorchestertől (karmester: René Jacobs).

Az év magyar dzsesszlemeze Szakcsi Lakatos Béla Live at the Budapest Jazz Club című felvétele. Az év külföldi jazzlemeze a Metropole Orkest és Vince Mendoza Fast City című CD-je. Az év DVD-produkciója Verdi Rigolettója Diana Damrau, Juan Diego Flórez és Zeljko Lucic előadásában, Fabio Luisi vezényletével, Nikolaus Lehnhoff rendezésében.

Az idei Gramofon-díjak odaítélésekor a zsűri a folyóirat 2010 téli, 2011 tavaszi, 2011 nyári és 2011 őszi számában elemzett lemezekből, összesen 384 kiadványból válogatott, ami a magyarországi hanglemezpiac méretét és sajátosságait ismerve nagyon bőséges kínálatnak mondható – mutatott rá a főszerkesztő.

A magyar bírálók munkáját egy nemzetközi tanácsadó testület is segíti. Mint Retkes Attila felidézte, 2001 és 2009 között tagja volt a Midem Classical Awards nemzetközi klasszikus zenei díj zsűrijének, 2010 óta pedig ennek jogutóda, az International Classical Music Awards zsűrijének állandó tagja. Zsűritag társai még évekkel ezelőtt elvállalták: különös figyelemmel kísérik a magyar kiadású hanglemezeket, és a Gramofon-díj zsűrije számára javaslatokat, ajánlásokat fogalmaznak meg. Így történt ez 2011-ben is.A végső döntést azonban a Gramofon főszerkesztőjéből, főszerkesztő-helyetteséből, valamint főmunkatársaiból álló zsűri hozta meg.

A Gramofon-díjat 2001-ben hozták létre, akkor a Magyar Klasszikus Életmű Díjat Eötvös Péter, a Magyar Jazz Díjat Oláh Kálmán kapta. A Gramofon-díj az első Magyarországon alapított, kifejezetten szakmai elismerés, amely a klasszikus zene és a dzsessz műfajában tevékenykedő művészek elismertségének, társadalmi megbecsültségének visszaállítását szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.