Ezentúl a könyvtárakban, könyvesboltokban tartott nyilvános mesefelolvasás után is kell már szerzői jogdíjat fizetni, ha a szerző halála óta még nem telt el 70 év – értesült a Délmagyar.hu hírportál.
Az Artisjus tájékoztatása szerint a magyar jogalkotó a nemzetközi és európai uniós szabályok adta keretek között a legszélesebb körben biztosít jogdíjfizetési mentességet az óvodai, iskolai célú előadásoknak, amíg ezek a nevelési programban, tantervben foglaltak szerint valósulnak meg. Mindegy tehát, hogy az előadás az óvodában, iskolában vagy azon kívül – például könyvtárban – történik.
A nyilvános iskolás, óvodás előadások esetén a szerzőknek csak akkor kell jogdíjat fizetni, ha belépődíj van, illetve ha a külső előadónak fellépti díjat, gázsit fizetnek. A népmesék, népdalok, illetve a hetven évnél régebben elhunyt szerzők alkotásai bármilyen esetben, akár kereskedelmi céllal is jogdíjmentesen használhatók fel. A szerzői jogdíjat az Artisjus a résztvevők számától, a jegybevétel összegétől és a mesélő fellépti díjától teszi függővé: az induló összeg 2700 forint.
Mesemaraton Csíkszeredán
Csíkszeredán Arany János műveiből szervezett szerdára maratoni mesefelolvasást a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Cimbora Gyermekek Klubja. Eddig hat ország hetvenhárom településéről, Erdély hét megyéjéből jelezték, hogy bekapcsolódnak a nagy közös felolvasásba. Az egész napos programhoz könyvtárak, óvodák és egyházközségek nőszövetségei, bibliaórás csoportok, amatőr színjátszócsoportok színészei és hivatásos színtársulatok is csatlakoztak. A 2009-ben útjára indított Mesemaraton fő célja, hogy minél több embert bevonjanak a közös olvasásba. Minden évben a magyar irodalom egy-egy jeles képviselőjének műveiből válogatnak: a tavalyi Mesemaratonon, amelyet három országban, hét erdélyi megyében és negyvennégy településen szervezték meg, Jókai Mór műveiből olvastak fel.