Művészet túlélni őket

Ezer éve jött ki a Machine Head első lemeze, de még most is úgy szól, mintha félistenek kezelnék a hangszereket.

Lippai Roland
2012. 03. 27. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most is egy igazán régi lemezt szedtem elő, s ahogy hallom, a Machine Head 1994-es, Burn My Eyes című korongjának döngölése még 2012-ben sem elhanyagolható. Robb Flynn énekes/gitáros és a zenekar többi tagja tizenkettő dalt pakolt fel a korongra – a Roadrunner kiadó vezetőinek gyönyörtől való zokogása biztos eltartott egy hétig.


Robb papa a Violence nevű bandában kezdte, aztán dobbantott, így a „Gépfej” első lemezével azonnal robbantott. Persze egy ilyen nagy múltat maga mögött tudó zenekar életében lefutnak a kötelező rotációs körök a hangszerek frontján. Chris Kontos úgy dobol az első lemezen, mint egy félisten, viszont az 1995-ben taggá vált Dave McClain a mai napig istenként üti a bőrt. Gitárügyileg is volt egy kis változás: a meglehetősen exhibicionista Logan Madernek ’97-ben telt ki az ideje. Utána egy picit a Soulflyban tolta, de – így megy ez – ott is kitelt az a bizonyos idő.


Na de… Szóval van itt egy tucatnyi, csak tonnákban mérhető nóta, amelyek még most is megkívánják a play gombot, és a riffek elsajátítsa is kellemes feladat a leendő gitárhősöknek. A stúdiótechnika nagyon sokat fejlődött a régi szép idők óta, ám a lemez hangzása ennek ellenére is megállja a helyét, sőt. Szerencsére millió lemez születik, de sajnos még mindig vannak zenekarok, amelyek – a fene se tudja, miért – borzalmas hangzással jönnek elő a sötétből. A Machine Head vagy éppen a Fear Factory szerencsére mindig is ügyelt erre. Nem tehetek róla: ha szarul szól egy lemez, akármilyen „alap” is a banda, képtelen vagyok meghallgatni.


Szóval a MH már a Burn My Eyes lemeznél megmutatott legalább két dolgot: képesek dalt írni, és ritka komoly hangszeres tudás áll a srácok mögött. Kedvenceim: Davidien, Old, Death Church. Ám ettől függetlenül is csupán egy–két „gyengébb” szerzemény van a lemezen. Napjainkig nyolc korongot adott ki a zenekar (ebből egy koncertalbum), amelyek nem maradtak meg minden esetben a kezdeti stílus mentén. Konkrétan: a ’95 tájékán ébredező, úgynevezett numetal, és minden, ami azzal jár (lassabb tempó, egyszerűbb dalszerkezet, Adidas melegítő) megfertőzte Robbékat, így pár esztendőnyi kóborlás következett. Viszont nem kell aggódni: a 2007-es The Blackening és a 2011-es Unto the Locust című lemezek már az ősi recept szerint készültek. Még mindig képesek leiskolázni nemcsak az összerakott instant zenekarokat, de olykor még a nagy öregeket is. Ezt 2009-ben megmutatták Tokajban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.