Így kell erősíteni a nemzeti összetartozást + Videó

Három nagyszínpadi és öt stúdiószínpadi előadás közül válogathatnak a nézők május elején a Határon túli színházak szemléjén. A Thália Színházba szervezett fesztiválra nyolc teátrum kapott meghívást.

Makrai Sonja
2012. 04. 17. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kultúrához, a magyar nyelvhez, a magyar nemzethez való tartozás különleges többletet ad nekünk. Minden nemzet sajátos értékgazdagsággal bír: senki nem adhatta a világirodalomnak Dosztojevszkijt csak az oroszok, Arany János és Ady költészetét, Bartók Béla muzsikáját pedig csakis a magyarság. Ha mi eltűnnénk a történelemből, akkor az egyetemes emberiség lenne pótolhatatlanul szegényebb. Éppen ezért minden nemzet küldetése, hogy saját nyelvét, kultúráját kimunkálja, felmutassa. Az egyetlen nemzethez való tartozás gondolatát erősíti ez a fesztivál, amely a határon túli magyar színházak munkájába enged betekintést – mondta el Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a színházi szemle keddi sajtótájékoztatóján.


Csomós Mikós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes szerint nemcsak szakmai szempontból lényeges kezdeményezés, de a földrajzilag eltérő helyszínen alkotó, mégis közös nyelven játszó színházak budapesti találkozója a nemzeti önkép erősítésében is szerepet játszhat. – A Thália Színház a legjobb helyszín ennek a szemlének, hiszen a vezetőség küldetése, hogy minél nagyobb teret biztosítson a fővároson és az anyaországon túl alkotó színházművészeknek. Példamutató, az, ami az utóbbi hónapokban történt ebben a teátrumban. A tévé és rádióközvetítésekre vonatkozó együttműködés, amely a Thália Színház a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap között létrejött, a vidéki és határon túli színészek megbecsülésében is fontos játszhat – fogalmazott a főpolgármester-helyettes.

A május eleji mustra öt napos programjában a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, a Kárpátaljai Megyei Magyar Színház, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat, a Komáromi Jókai Színház, az Aradi Kamaraszínház, a Szabadkai Népszínház, a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház egy-egy előadása kapott helyet. Látható lesz például Vidnyánszky Attila kilenc évvel ezelőtti, azóta legendássá lett Tóték rendezése Trill Zsolttal a főszerepben. Az egyik legfiatalabb határon túli társulat, az Aradi Kamaraszínház a költő, Petri György nőkhöz való viszonyát boncolgatja, a kortárs művekkel előszeretettel kísérletező Szabadkai Népszínház Bernard Slade egyik drámájának sajátos átiratát, egy válás fájdalmas-szép történetét mutatja be.


Az előadásokra olcsó bérlet konstrukciót és a megszokottnál olcsóbb jegy árakat dolgoztak ki, hogy minél szélesebb közönséghez juthassanak el a produkciók. A fesztivál tervezett összköltségvetése 34 millió forint, amely a Fővárosi Önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásából áll össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.