A magyar kultúrához, a magyar nyelvhez, a magyar nemzethez való tartozás különleges többletet ad nekünk. Minden nemzet sajátos értékgazdagsággal bír: senki nem adhatta a világirodalomnak Dosztojevszkijt csak az oroszok, Arany János és Ady költészetét, Bartók Béla muzsikáját pedig csakis a magyarság. Ha mi eltűnnénk a történelemből, akkor az egyetemes emberiség lenne pótolhatatlanul szegényebb. Éppen ezért minden nemzet küldetése, hogy saját nyelvét, kultúráját kimunkálja, felmutassa. Az egyetlen nemzethez való tartozás gondolatát erősíti ez a fesztivál, amely a határon túli magyar színházak munkájába enged betekintést – mondta el Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a színházi szemle keddi sajtótájékoztatóján.
Csomós Mikós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes szerint nemcsak szakmai szempontból lényeges kezdeményezés, de a földrajzilag eltérő helyszínen alkotó, mégis közös nyelven játszó színházak budapesti találkozója a nemzeti önkép erősítésében is szerepet játszhat. – A Thália Színház a legjobb helyszín ennek a szemlének, hiszen a vezetőség küldetése, hogy minél nagyobb teret biztosítson a fővároson és az anyaországon túl alkotó színházművészeknek. Példamutató, az, ami az utóbbi hónapokban történt ebben a teátrumban. A tévé és rádióközvetítésekre vonatkozó együttműködés, amely a Thália Színház a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap között létrejött, a vidéki és határon túli színészek megbecsülésében is fontos játszhat – fogalmazott a főpolgármester-helyettes.
A május eleji mustra öt napos programjában a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, a Kárpátaljai Megyei Magyar Színház, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat, a Komáromi Jókai Színház, az Aradi Kamaraszínház, a Szabadkai Népszínház, a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház egy-egy előadása kapott helyet. Látható lesz például Vidnyánszky Attila kilenc évvel ezelőtti, azóta legendássá lett Tóték rendezése Trill Zsolttal a főszerepben. Az egyik legfiatalabb határon túli társulat, az Aradi Kamaraszínház a költő, Petri György nőkhöz való viszonyát boncolgatja, a kortárs művekkel előszeretettel kísérletező Szabadkai Népszínház Bernard Slade egyik drámájának sajátos átiratát, egy válás fájdalmas-szép történetét mutatja be.
Az előadásokra olcsó bérlet konstrukciót és a megszokottnál olcsóbb jegy árakat dolgoztak ki, hogy minél szélesebb közönséghez juthassanak el a produkciók. A fesztivál tervezett összköltségvetése 34 millió forint, amely a Fővárosi Önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásából áll össze.