Az élő népművészet legnagyobb hazai fórumaként tartják számon a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által életre hívott Mesterségek ünnepét, amelyre nyolcvanezer látogatót várnak. Idén augusztus 17-e és 20-a között az elfeledett mesterségek lesznek a művészeti seregszemle fókuszában. A laikusok megismerhetik a halászhálókötő, a pintér, a kötélverő, a szappanfőző, a kékfestő, a papírmerítő vagy a kályha- és kemenceépítő mesterség műhelytitkait.
Idén is mintegy nyolcszáz mester mutatkozik be, segítségükkel hímzéseket, fonott kosarakat, kerámiákat készíthetnek, gyertyát önthetnek az érdeklődők, s megismerkedhetnek a szövés-fonás, a kovácsolás vagy a tojásdíszítés mestereivel is. A hagyományőrző mesterségbemutatók mellett kirakodóvásár is lesz. A vár területén egész nap vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, esténként táncház szórakoztatja a közönséget – az Újvilágkert gyermekjátszója pedig szokás szerint népi játékokkal várja a legkisebbeket. Az Oroszlános Udvarban műhelybemutatók és etnográfiai előadások várják az érdeklődőket. A népviseletben érkező vendégeket a Fotóponton megörökítik. A négy nap alatt elkészült fotókat szakmai zsűri is értékeli, a legszebb öltözeteket díjazzák is.
Ebben az évben a Mesterségek ünnepe a húszéves Borfesztivállal ünnepli együtt születésnapját: bárki kipróbálhatja a lopózás tudományát, lesznek „palackozd magad” programok, és gyerek-borászképzés is várja a legfiatalabbakat.
Az idei Mesterségek ünnepe díszvendége Szlovénia lesz, a mesterek évszázados tapasztalataikat osztják meg a látogatókkal. Tojásdíszítő, mézeskalács-készítő, fafaragó, kovács, fazekas, szalma- és csuhéfonó, csipkeverő, fajáték- és hangszerkészítő egyaránt a fesztivál vendége lesz, hogy megossza tapasztalatait.
Újdonság a Sajtudvar, ahol a Sajtkészítők Céhének legkiválóbb mesterei mutatják be finomságaikat, a legszebb magyar tehén díját elnyert jószággal is itt lehet találkozni. A leghíresebb magyar sajtkészítők és manufaktúrák jóvoltából bárki megkóstolhatja a savanyított vagy felfőzött tejből, préseléssel vagy a nélkül, tehén, juh, kecske vagy éppen bivaly tejéből készült sajtokat, tejtermékeket. Persze nem hiányozhat a gasztronómiai sátrak kínálatából a töki pompos, a dödölle, a kürtőskalács, a sült kolbász, a saslik vagy az ízes sertéscsülök sem.
A négy nap során a Palota Színpadon és az Oroszlános udvarban fellép többek között Herczku Ágnes, Szokolay Dongó Balázs és Bársony Bálint, a Csőke Renáta Quartett, a Kerekes Band, a Karaván Família Harcsa Veronikával közösen, Szirtes Edina Mókus és a Fabula Rasa, a Magyarvista Social Club, a Gázsa zenekar, a Balogh Kálmán Gypsy Cimbalom Band, Bognár Szilvia és az EtNoé, valamint a Cimbaliband.
A Mesterségek ünnepén a táncosok és mesterek díszes aratókoszorús felvonulásával és ünnepélyes kenyérszenteléssel köszöntik Szent István ünnepét. Augusztus 20-án délután a Clark Ádám téren felállított színpadon ünnepélyes kenyéráldást tartanak, majd a Lánchídon át a Bazilikához vonulnak a mesterek, ahol Erdő Péter bíboros délután öt órakor megszenteli a kenyerüket. Este a budai várban Szent István előtt tisztelegve lép színpadra a Honvéd Táncszínház, amely háromrészes műsorában az Élő Martin Archívum sorozatból mutat be részleteket, kalotaszegi, gyimesi és mezőségi táncokat.