Elfeledett mesterségek nyomában Budán

Halászhálókötő, pintér, kötélverő vagy szappanfőző. Ilyen és ehhez hasonló elfeledett mesterségek nyomába eredhetünk az idei Mesterségek ünnepén.

Makrai Sonja
2012. 08. 17. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az élő népművészet legnagyobb hazai fórumaként tartják számon a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által életre hívott Mesterségek ünnepét, amelyre nyolcvanezer látogatót várnak. Idén augusztus 17-e és 20-a között az elfeledett mesterségek lesznek a művészeti seregszemle fókuszában. A laikusok megismerhetik a halászhálókötő, a pintér, a kötélverő, a szappanfőző, a kékfestő, a papírmerítő vagy a kályha- és kemenceépítő mesterség műhelytitkait.


Idén is mintegy nyolcszáz mester mutatkozik be, segítségükkel hímzéseket, fonott kosarakat, kerámiákat készíthetnek, gyertyát önthetnek az érdeklődők, s megismerkedhetnek a szövés-fonás, a kovácsolás vagy a tojásdíszítés mestereivel is. A hagyományőrző mesterségbemutatók mellett kirakodóvásár is lesz. A vár területén egész nap vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, esténként táncház szórakoztatja a közönséget – az Újvilágkert gyermekjátszója pedig szokás szerint népi játékokkal várja a legkisebbeket. Az Oroszlános Udvarban műhelybemutatók és etnográfiai előadások várják az érdeklődőket. A népviseletben érkező vendégeket a Fotóponton megörökítik. A négy nap alatt elkészült fotókat szakmai zsűri is értékeli, a legszebb öltözeteket díjazzák is.

Ebben az évben a Mesterségek ünnepe a húszéves Borfesztivállal ünnepli együtt születésnapját: bárki kipróbálhatja a lopózás tudományát, lesznek „palackozd magad” programok, és gyerek-borászképzés is várja a legfiatalabbakat.

Az idei Mesterségek ünnepe díszvendége Szlovénia lesz, a mesterek évszázados tapasztalataikat osztják meg a látogatókkal. Tojásdíszítő, mézeskalács-készítő, fafaragó, kovács, fazekas, szalma- és csuhéfonó, csipkeverő, fajáték- és hangszerkészítő egyaránt a fesztivál vendége lesz, hogy megossza tapasztalatait.

Újdonság a Sajtudvar, ahol a Sajtkészítők Céhének legkiválóbb mesterei mutatják be finomságaikat, a legszebb magyar tehén díját elnyert jószággal is itt lehet találkozni. A leghíresebb magyar sajtkészítők és manufaktúrák jóvoltából bárki megkóstolhatja a savanyított vagy felfőzött tejből, préseléssel vagy a nélkül, tehén, juh, kecske vagy éppen bivaly tejéből készült sajtokat, tejtermékeket. Persze nem hiányozhat a gasztronómiai sátrak kínálatából a töki pompos, a dödölle, a kürtőskalács, a sült kolbász, a saslik vagy az ízes sertéscsülök sem.


A négy nap során a Palota Színpadon és az Oroszlános udvarban fellép többek között Herczku Ágnes, Szokolay Dongó Balázs és Bársony Bálint, a Csőke Renáta Quartett, a Kerekes Band, a Karaván Família Harcsa Veronikával közösen, Szirtes Edina Mókus és a Fabula Rasa, a Magyarvista Social Club, a Gázsa zenekar, a Balogh Kálmán Gypsy Cimbalom Band, Bognár Szilvia és az EtNoé, valamint a Cimbaliband.

A Mesterségek ünnepén a táncosok és mesterek díszes aratókoszorús felvonulásával és ünnepélyes kenyérszenteléssel köszöntik Szent István ünnepét. Augusztus 20-án délután a Clark Ádám téren felállított színpadon ünnepélyes kenyéráldást tartanak, majd a Lánchídon át a Bazilikához vonulnak a mesterek, ahol Erdő Péter bíboros délután öt órakor megszenteli a kenyerüket. Este a budai várban Szent István előtt tisztelegve lép színpadra a Honvéd Táncszínház, amely háromrészes műsorában az Élő Martin Archívum sorozatból mutat be részleteket, kalotaszegi, gyimesi és mezőségi táncokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.