Horváth Charlie 65 éves – Az asszony tehet mindenről

"Én soha nem a közönségnek játszottam. Egy szerencsés ember vagyok, akinek a közönsége szereti azt, amit én szeretek." Horváth Charlie 65 éves.

2012. 10. 28. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Doktor úr, megint elkéstem, ahogy annyiszor már. Helyet kapni a környéken, az is nagy tudomány” – valahogy így voltam Charlie 65. szülinapjára készülve is. Interjút terveztem eddigi életem meghatározó zenei előadójával, a feladatok végül elsodortak ettől. A négy évtizede pályán lévő Horváth Attila dalszövegei amúgy elég jól leírnak minden helyzetet, amibe csak ember kerülhet (– Jöhet egy példa? – Jeee! – „Ma felnyomták a kocsimat az áruház előtt, éppen délben a forgalomban. Az összes cérnám elszakadt, az agyam most is prés alatt van...”). És hát a szövegíróját csak Petőfinek nevező Horváth Charlie bele is került mindenféle helyzetbe, megy róla rengeteg városi legenda, mondott is egy-két kurta-furcsa dolgot a magyarul zenélésről, éneklésről itthon és külföldön, amit azonban élettapasztalata némileg megmagyaráz. De mivel ma 65 éves, inkább „Végiggondolom sorban, / Hányszor, hány helyen laktam”, míg ő soult nálam a hangfalakon. Ami biztos: Charlie nélkül a hangszer mellett sem töltöttem volna annyi időt.


A Zenegép boldog mégsem volt...

Amikor először találkoztam a semmi mással össze nem téveszthető hanggal, nagyon zavart. Talán azért, mert már 8 évesen a hátam mögött volt 3 évnyi Kodály-módszer, abba meg valahogy nem passzolt „az utolsó dominó a sorban”. Mert rekedt volt és nem mindig dallamot énekelt, mint inkább életérzést, az meg nyilván nem nekem szólt akkor. Már 11 éves voltam, amikor a bátyám hazahozta az első piros cédét. Erről egy haver segítségével csak egy '97-es dedikálás után derítettük ki, hogy a rajta szereplő, jellegzetes Charlie-firkát egy kozmetikumról lophatta le a menedzsment; a szignót a mindig elgyötört arcú sztár nem tudta reprodukálni a Duna Plaza Virgin Megastore-jában...



Tátrai Band: Utazás az ismeretlenbe

A 2006-os, máig utolsó album címadó dala, benne Charlie életének legfontosabb mozzanataival


Az első, Charlie névre keresztelt albumot annyira megszerettem – a kristálytiszta hangzást és a más hazai felvételeken korábban nem tapasztalt minőségű keverést –, hogy folyton velem volt, és azon töprengtem, hogy az 1. osztályban (igen, 6 évesen) alapított zenekarunk repertoárjára hogyan lehetne feltenni egy-két számot. Az álom beteljesülésére gimnáziumig várnom kellett, zongorista játszópajtásom végre komolyra fordította zenei pályáját – én komolytalanra –, a Bartók-konziban egy szimfonikus rockzenekart verbuvált vonós szőnyeggel, pozannal, vokalistákkal, és „visszahívott” dobosnak. Játszottuk „Az otthon az valami más”-t, az „Annyi minden történt”-et, de a legkirályabb az volt, amikor Charlie szaxofonosával, Elek Istvánnal együtt nyomtuk az „Az légy, aki vagy”-ot – az eredeti szólóval. Charlie-knak éreztük magunkat cigarettával és – whisky híján – pálinkával.







Lapozzon tovább! »»»
---- Lapozok ----
Cigi azóta már rég nincs („...a fiam ne úgy éljen, ahogy éltem, ne is vegyen túl komolyan”), Charlie viszont maradt. Több kis alkalmi formációval is lehetőségem nyílt később „csárlizni” billentyűs-énekesként, és miután hallgatóságként kitárult előttem a dzsessz kapuja is, többször belebotlottam a füstölgő, szőke bálványba, akiről azért ismert, hogy a legjobbakat el-eljár meghallgatni, mióta (1989-'90) újra itthon van (a nála kábé 30 évvel fiatalabb Borlai Gergőt is szépen végigcsücsülte cigi nélkül egy márványtermi koncerten). Hol a háta mögött, hol a jelenlétében kerültek elő róla válogatott anekdoták. Újságíróként sem lett volna több esélyem megismerni egy autóvásárlásáról szóló esti mesét szatyorban vitt, végül túl soknak bizonyuló készpénzről, vagy a káprázatosan balfék tolatásokról.

 

Világa el tudott vinni messzi helyekre, és közben „annyi minden történt”; Ha filmet képzelek a zene alá, egy igazi éjszakai országúti magányos autózás jut eszembe. Csak később, a „Charlie: Jazz” (2001) hajnalán kezdett izgatni, hogy ez az ember hosszú-hosszú évekig itthon sem volt, így hiába is keresgélnék utána. Azt tudtam – van is nyoma a színpadi mozgásban –, hogy a balettintézetbe járt, és játszott egy-két filmben (például Bacsó Fejlövésében) színészként is, illetve megtanult trombitálni is, amivel aztán hiába próbálkozott egy-két koncerten itthon, nem igazán javította a produkció színvonalát.

 

Fotó: Bucsy Levente / MNO


Igen, Charlie mond néha olyanokat, hogy „a zene nyelve az angol”; az idei nyár utolsó napján tartott budai koncertjén (képünkön) is akkor oldódott fel először a közönség felé, amikor valaki angol nyelven próbálta biztatni. Egy-egy Los Angeles-i történet szerint a kinti magyaroknak is szívesebben énekel angol nyelven, ha meghívják. Egy dologban azonban feltétlenül igazat kell neki adni, amit a felé érkező visszajelzések alapján jogosan gondol: Horváth Charlie világsztár lehetett volna, ha nem itt, nálunk és nem akkor, 1947-ben születik. Sokadmagammal egyetemben azonban jobban örülök neki, hogy a miénk, mintha bárki másé lenne. Az alábbi nótát szintén ő énekli, ezzel kívánunk Neked, Charlie boldog születésnapot!





(A Horváth Charlie-tól származó idézetek a Reflektor TV Őszintén, a Magyar Televízió Rocklexikon, illetve a Filmmúzeum Privát Rocktörténet című portréműsoraiból valók.)


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.