Masszív zárványok a hangoskertből

Nagyjából húsz év a popkultúra reciklálási ideje. Most a kilencvenes évekbeli grunge-korszak hősei vannak napirenden: itt az új Soundgarden-lemez.

Rajcsányi Gellért
2012. 12. 11. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains és a többiek: a távoli, ködös amerikai Északnyugat, Seattle küldöttei voltak ők a kilencvenes évek elején: új hangzást, sőt igazi forradalmat vittek végbe a rockban a nyolcvanas évekbeli hajmetálos kakadukorszak után. Tépelődés, düh, kilátástalanság – és persze szakadt farmer, favágóing meg bakancs: a fél világ tinédzserei így mászkáltak húsz évvel ezelőtt. A Nirvana ugyan már nem tud összeállni, de a Pearl Jam és a Smashing Pumpkins még most is aktívkodik a kilencvenes évekbeli grunge–altrock-hősök közül, utóbbi idén hozta ki Oceania című lemezét. Az elmúlt időszakban Chris Cornell is újjászervezte a Soundgardent, a grunge-hullám meghatározó zenekarát, és új lemezt is készítettek, King Animal címmel.

Közel húsz évvel Kurt Cobain halála (amikor nagyjából véget ért grunge), és 16 évvel saját utolsó lemezük után a Soundgarden klasszikus felállásával csap bele a húrokba egy teljesen megváltozott (rock)zenei környezetben. A Seattle szürke városából származó banda kicsit idősebb volt későbbi sorstársainál: '84-ben alapította meg Chris Cornell énekes és Kim Thayil, az indiai származású gitáros. A nyolcvanas években mai füllel kissé fárasztó, mélyre hangolt, kásás, lassú metállal próbálkoztak. A '91-es Badmotorfingerrel (Outhsined), a '94-es Superunknown csúcslemezzel (Spoonman, Black Hole Sun, Fell on Black Days) és a '96-os válságtermék Down on the Upside albummal (Pretty Noose, Burden in My Hand) viszont összeraktak egy rocktörténeti fejezetet érdemlő trilógiát, ami nélkül a grunge se lett volna az, amivé lett. Cornell éles torokhangja és borongós, depresszív vagy éppen misztikus szövegei, a Thayil uralta gitárhangzás és Matt Cameron dobos (aki később a Pearl Jam tagja lett) bonyolult, változatos ütemei a kilencvenes évekbeli rock egyik legizgalmasabb együttesévé tették a Soundgardent. Hard rock, metál, alternatív és stoner rock hangzás színesítette a grunge hullámába sorolt zenekar munkásságát. A '97-es feloszlás után Cornell új karriert kezdett, csúcspontján a Rage Against the Machine zenészeivel formált Audioslave-vel, mélypontján a pár évvel ezelőtti dance popos kitérővel.

A King Animal a Soundgarden 2010-ben összeállt klasszikus négyesének terméke, akik – a lemezt hallgatva – mintha ott folytatnák, ahol a kilencvenes évek közepén abbahagyták. És Thayil pontosan ezt is nyilatkozta: „felvettük a fonalat, ahol elejtettük”. A lemeznyitó, első slágernek választott Been Away Too Long is az eltávról és a visszatérésről szól: odacsapós, kőegyszerű rockdal. A Non-State Actor már egy összetettebb, sodró és felszabadult kiállás. A zaklatott, komplex By Crooked Stepset a remek, keleties, misztikus és himnikus A Thousand Days Before követi.

A lemez közepén sötéten kavargó, középtempós, klasszikus Soundgarden-hangzású dalokat (Blood on the Valley Floor; Bones of Birds; Taree) a hajszás Attrition, majd az akusztikusan induló, fülbemászó Black Saturday követi.

A hasonlóan akusztikus és zajos részekből összeálló Halfway There, az elborult Worse Dreams, a lefojtott Eyelid's Mouth vezet el a lemezt záró, lassan menetelő Rowingig, középkorú rocksztárok örök önvallomásáig: „nem tudom, hová evezek, csak evezek, mert eveznem kell”. A King Animal egy nehézsúlyú zárvány, egy letűnt korszak dinoszauruszainak meglepően erős életjele, mintha a grunge sose tűnt volna el, mintha azóta semmi új nem történt volna a populáris zenében. És néha úgy gondoljuk, mintha tényleg így is történt volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.