Báron György filmkritikus, a szakosztály elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: tizenöt éve először nem a Magyar Filmszemle felvezető eseményeként köszönti a díjazottakat. A fődíjat B. Nagy László egykori kritikusról nevezték el, akinek örökösei levélben kérték a Film- és Tévékritikusi Szakosztályt, hogy amennyiben a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával rendezik meg az eseményt, tekintsenek el a névhasználattól. A kritikusi díjátadót ezért a rendszerváltozás óta először filmszakmai vagy minisztériumi támogatás nélkül rendezték meg, bár a filmalap korábban jelezte támogatási szándékát.
A hazai kritikusok értékelték ennek az átmeneti évnek a filmtermését. 2012-ben összesen tizenegy magyar játékfilm mozibemutatóját tartották meg, igaz, a filmek közül öt hosszabb ideje, akár évek óta bemutatásra váró alkotás volt, három film pedig gyakorlatilag közösségi összefogásból és gyakorlatilag aprópénzből jött létre. A minőséget áttekintve elmondható, hogy erénye, érdeme mindegyik bemutatott produkciónak volt, azonban az egyértelműen kiviláglik, hogy mindenfajta lelkesedés és nemes cél sem tudja pótolni a szakmaiságot és az anyagi hátteret.
A kritikusok az egész estés filmek mellett díjazták a kisformákat is. Tóth Barnabás az Újratervezés című rövidfilmjével nyerte el a kategória legjobbja díjat, s rövid köszöntőjében felhívta a figyelmet a kisfilmes forma lehetetlen helyzetére. Papp Bojana Börtönrap című alkotása dokumentumfilmes díjat kapott, az animációs díjat pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatója, Vácz Péter Nyuszi és Őz című vizsgafilmje vitte el. Különdíjat kapott a filmtörténeti részletekből összeállított, rendhagyó Final Cut – Hölgyeim és uraim című alkotásáért Pálfi György, valamint Enyedi Ildikó és Gigor Attila a Terápia című tévésorozat rendezéséért.
A legjobb színésznő Ónodi Eszter lett az Aglaja című filmben nyújtott alakításáért, aki többek között Fudi bácsinak, egy zsonglőrnek köszönte meg akrobata szerepének hiteles eljátszását. A legjobb színész díját Derzsi János kapta, aki Cserhalmi Sára Drága besúgott barátaim főszerepéért érdemelte ki az elismerést. Derzsi köszöntőjében hangsúlyozta, 35 éve szeretett volna Cserhalmi Györggyel egy filmben játszani. A kritikusok 2012 legjobb filmjének Fliegauf Bence Csak a szél című alkotását találták.
Magyarország, a „pici klub”
A B. Nagy László-díjat elnyert produkció tavaly Berlinben Ezüst Medve-díjat kapott, s azóta bejárta a világ filmfesztiváljait. Fliegauf nem volt jelen a díjátadón, videoüzenetében elmondta, úgy érzi, ezzel a filmmel és épp ezzel a témaválasztással vált magyar értelmiségévé. Hangsúlyozta, hogy Magyarország, ez a „pici klub” az otthonunk, és ezért is fontos szociális témájú filmeket készíteni, hogy ez még inkább átélhető legyen. A film producere, Mécs Mónika – aki a Nejem, nőm, csajom című mozi koproducere is volt – produceri díjat kapott. Mécs a díj átvételekor hangsúlyozta: az elmúlt időszak különösen megterhelő volt a producereknek.
Az életműdíjban Kende János részesült. A Kossuth-díjas operatőr évtizedeken keresztül a legmagasabb színvonalon alkotott a magyar filmszakmában, s éveken keresztül oktatott a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.