Charlie: A fiatalok alig várják, hogy eltűnjünk

A fiatalok Charlie szerint alig várják, hogy az ő korosztálya eltűnjön; viszont dacolva mindennel, egy 158 percnyi zenei anyagot tartalmazó dupla albummal jött elő. Egy asztalnál Horváth „Károly” Charlie-val.

2013. 03. 20. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Életemben tartottam már harminc sajtótájékoztatót, de soha nem írtak semmit, így már csak a barátaimmal jövök össze – magyarázza egy budai étteremben az asztal mellé rogyva Horváth Károly Charlie. Nem tévedés vagy modorosság a név – mondja is, nemrég felbukkant egy pacák Németországból, aki 50 éve egy bizonyos Vastaps nevű zenekar tagja volt Charlie Nice néven, és lecsippentett egy „valamekkora” hasznot Charlie jogdíjaiból. A mi Charlie-nk persze nem irigykedik, sőt, még csak nem is bosszús. Nincs is rá oka, hisz most dobja ki legújabb albumát, aminek gerincét a december 29-ei Charlie 65 koncert adja.

„Milyen bor van?” – kérdez bele az énekes egy idő közben befutott cimborája, a pincér pedig türelmesen felsorolja neki a kínálatot, a gléda végén pedig Charlie a hang irányába rikkant: „Én készítettem.” Idő közben tömörül a buli – erről nem volt szó –, az óbudai Rozmaring különtermébe megjön a Los Angeles-i konzul, Bokor Balázs, továbbá Szörényi Levente, Demjén Rózsi, Somló Tamás, Frenreisz Károly és a közvetlenebb zenésztársak, Lerch Istvántól László Attilán át Szolnoki Péterig bezárólag. (És ne feledkezzünk el Charlie „Petőfijéről”, Horváth Attiláról.) Charlie tovább mondja.

– Azt gondoltam, hogy erre a kis eseményre már nem lesz szükség, de olyan jó volt az a koncert... Londonban voltunk Somlóval és Rózsival, aztán nyáron sok bulink volt a Balatonon, és rájöttünk, hogy milyen jól muzsikálunk. Lett aztán egy-két szám, és azt mondtuk, több ilyen nem lesz, kitaláltuk, hogy felvesszük. Nagyon sokba került. Barátaimmal \'94 óta muzsikálunk együtt, és egyre jobbak leszünk – csúsztak össze az idősíkok hirtelen Charlie-nál, aki kisvártatva rátért az új dupla albumra: – Nincs benne javítás, csak én énekelek benne néha kicsit rosszabbul.

Ezt majd mindenki eldöntheti, aki hozzáfér, a külsőre igen fiatalosra sikerült kis csomagból 1000 darab készült, és kizárólag a Jazzy Rádió webshopjában kapható, 3950 forintért, tehát még csak nem is drága 157 perc és 52 másodperc(!) Charlie-ért. Az album négy új dala közé becsurgott egy Lerch István által komponált, gospel festésű nóta (60 sávban énekelte föl a kórust a szerző Szolnoki Péterrel és Hajdú Klárával). A címe: „Azt mondd meg, hogy lesz tovább”. Amíg nem volt biztos, hogy főként koncertanyagból álló album készül, Charlie frakciója és Horváth Attila szövegíró sokat hadakozott, hogy nem kéne-e bevárni még annyi nótát, hogy egy önálló stúdiólemez elkészüljön; a beszélgetésbe bekapcsolódó lírikus nagyon szerette volna az utóbbit („Lehet, hogy ez az utolsó lemez, mutassuk meg!”) – de Charlie csattanós választ ad: nem akart ő lemezt csinálni, utál stúdiózni, és „abban semmi nincs, hogy egyből feléneklek mindent, vagy kettőből kétszer, nekem egy óra egy nagylemez”. Amíg a Fonogram-életműdíjas Horváth Attila kardoskodott igaza mellett, Charlie belengette, hogy inkább kimegy cigizni, végül a szövegíró úgy zárta le mondandóját, hogy a saját maguk teremtette hagyományt követték, amikor a mostani összefoglaló albumra új nótákat tettek, nem is egyet-kettőt.

Horváth Attila a nem megvalósult cigiszüneten felbuzdulva tovább fűzi az egyébként teljesen jogos gondolatot: az ember szívét-lelkét beleadja, hogy jól átgondolt szövegeket szőve egymás után lenyomatát adja annak, hogyan gondolkodnak a világról egy adott időpillanatban, erre a mai fogyasztók csak letöltögetik innen-onnan a számokat, így viszont pont a lényege vész el a zenehallgatásnak. Az idősödő zenészek aztán röviden zrikálják egymást, hogy öregszenek-e vagy sem, végül Horváth Attila csendesíti le azzal a kedélyeket: majd kiadnak egy posztumusz Charlie-albumot...

Lerch István valamiért fontosnak tartotta megismételni a decemberi koncerten is elmondott sztorit: A kilencvenes évek elején Istenhegyi úti otthonában látogatta meg Charlie a szerzőt azzal, hogy nem baj, ha csak egyet adunk el belőle, de csináljunk egy lemezt, és „az k.rva jó legyen”. Mint felidézi, eladtak egymilliót. A múltidézés gyorsan átcsapott kesergésbe, hiszen a kerrádiók mostanában nem játsszák Charlie-t, sőt, mint Frenreisz bemondta, 49 év fölött senkit, hiába látszott úgy, hogy a sok rádió több lehetőséget teremt majd az „öregeknek”.

Hogy ma milyen lehetőségek vannak? A szponzor rádió amellett, hogy internetes felületén reklámozza és árusítja is a lemezt, 100 szpotot kínált fel Charlie-nak, amiből 20 már lement. Gyorsan körbekérdeztem: még nem nagyon tudtak a „hétköznapi” Charlie-rajongók az új albumról – úgyhogy nehéz terhet cipel a következő 80 rádiós szpot, illetve a mostani egyórás találkozás...

„Ha nincs több kérdés, akkor elmegyünk muzsikálni, hogy a gázszámlát ki tudjuk majd fizetni” – mozgolódott a székében Charlie, aki állítása szerint ma már „csak titokban” iszik whiskyt. „Mikrofonon” kívül az történt, ami. A lemez jövőjét firtatva így reagál: „Drága szívem, lesz, ami lesz. ( ) A mi korosztályunk már nincs benne a \'dzsoggban\', a fiatalok alig várják, hogy eltűnjünk.”

A képen látható művészek (nagyjából balról jobbra): Lattmann Béla, László Attila, Szörényi Levente, Halász János, Demjén Ferenc, Charlie, Frenreisz Károly, Csiszár Péter Csiszi, Várkonyi Mátyás

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.