A nemzetközi nőnap tipikusan az az ünnep, amit egy szál virággal szokott letudni az ember, az építő gondolat pedig eltéved a hétköznapok szürke ködében, ha megszületett egyáltalán. A kultúra viszont tele van nőkkel, és építő gondolatokkal – ebből indult ki az új nőnapi programsorozatot szervező Accord World Music Kft. Az alternatív nőnapi programsorozatot idén rendezik meg először Mindenütt nő címmel, de rögtön egy kisebb összművészeti fesztivállá nőtte ki magát, 12 város 65 helyszínén csaknem 110 programmal csatlakoztak budapesti és vidéki színházak, kávéházak, könyvtárak és más kulturális helyszínek. A válogatást megkönnyíti a szépen megtervezett programfüzet, a Fidelio különszáma, amely ingyenes, és az interneten is elérhető.
Így lett szerencséje a március 8-ai dátummal a Bajor Gizi Színészmúzeum Gobbi Hildára emlékező sorozatának is, ennek első beszélgetését ma tartják a 100 éve született Gobbi Hilda emlékévének nyitányaként. Ő mindenképpen olyan nőalak, akit érdemes felidézni ezen a napon, mert amellett, hogy a színpadon megállta a helyét, a színészszakmát is ritka energiával és önzetlenséggel képviselte. A ma délutáni beszélgetésen Gobbi Hildáról készült archív felvételeket vetítenek, és arra a kérdésre keresik a választ, hogy milyen volt a fiatal Gobbi Hilda.
Őt már sajnos nem kérdezhetjük, de a Mindenütt nő programjain sok ma is élő női alkotóval találkozhatunk, akiket érdemes meghallgatni. Holnap a Mu Színház kávézójában például Bozsik Yvette táncos-koreográfust faggatják az Ellenfény folyóirat estjén. Miskolcon háromrészes műsorral készül a színház, egy-egy férfi színművész szerkesztésében. Békéscsabán, Nyíregyházán és Székesfehérváron és Tatabányán is a színház felé érdemes venni az irányt, mindenütt a nőnapi programok és előadások napja lesz március 8. vagy az azt követő hétvége, és több budapesti és vidéki artmozi is tematikus műsorral készül.
A budapesti Gödör Klub hagyományos nőnapi koncertjén underground zenével kedveskedik a közönségnek (ma este a Magashegyi Undergrounddal, Kiss Erzsivel, Bárdos Deák Ágival és a Satöbbi zenekarral).
A Hagyományok Háza a Fölszállott a páva népzenei vetélkedő középdöntőseinek koncertje után a Magyar Állami Népi Együttes Hajnali Hold című előadását hívta meg ma estére. Az előadás a folklórból inspirálódva beszél a női lélekről.
Nem csak maga a nő, hanem a férfi-női kapcsolatok útvesztői is előkerülnek. Itt elsősorban olyan nőkről van szó, akik híres férfiak oldalán váltak maguk is híressé: a Budapesti Történeti Múzeumban Zalka Péter főmuzeológus mesél Mátyás király és Beatrix ellentmondásos házasságáról. Az Országos Széchényi Könyvtárban Ady és Léda kapcsolatáról tartanak előadásokat a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai. Megtudhatjuk, hogy milyen volt Léda versben, és milyen az életben. Az Örkény Színházban a Nőnyugat című előadás kapcsán beszélgetnek, nem csak a nyugatos nőkről, hanem a nyugatos múzsákról is. A vendég az Így szerettek ők című, írókról-költőkről és szerelmeikről szóló könyv szerzője, Nyáry Krisztián.
Több múzeum készül rendhagyó tárlatvezetéssel női témában, ma a Magyar Nemzeti Galériában, holnap a Ludwig Múzeumban vehetünk részt ilyenen. A Ludwig Múzeum hagyományos szombat délelőtti családi napját ajánlotta a nőnapi témának, így szokás szerint szombaton is érdemes gyerekekkel együtt ellátogatni a múzeumba. A Magyar Nemzeti Galériában a téma a női sorsok, női szerepek és nők a XIX. századi festészetben. A házigazda Bellák Gábor művészettörténésszel a modern polgári világ és az új nőideálok születését követhetjük végig a Nemzeti Galériában kiállított képeken. A Kiscelli Múzeumban a női modellek és a női alkotók első XX. század eleji generációjáról hallhatunk, Szigethy Anna kiállításán pedig magával a művésszel is beszélgethetünk. Szentendrén az If Kávézóban 12 szentendrei alkotó képeiből nyílik kiállítás. A különböző stílusú és korú művészeket ezúttal a nő témája köti össze. Ugyanitt ma este a Kézdy Luca–Szirtes Edina Mókus hegedű duó is felbukkan.