Csaknem négyszáz hazai szerzővel találkozhatunk mától vasárnapig a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Ami a magyar költészetet illeti, valószínűleg a Pion–Simon–Sirokai-trió fogja a legnagyobb figyelmet kapni az idei eseményen. A három fiatal költőben nemcsak az a közös, hogy egy kiadói csoportnál, egy időben jelentek meg a köteteik (lapunk munkatársáé, Pion Istváné a Helikon Kiadó, Simon Mártoné és Sirokai Mátyásé a Libri Kiadó gondozásában), hanem az is, hogy közülük ketten – Pion és Simon – a slam poetry műfajában váltak igazán széles körben ismertté. Úgy tűnik, a slam poetry húzóágazattá válik az irodalomban, és lassan mindenhová illik majd meghívni egy slammert. A könyvfesztiválon ez már el is kezdődik, szombat délután Égigérő slam címen slammerek adnak elő változatokat Janikovszky Éva szövegeire a Móra Kiadó szervezésében.
Kortárs szerzőkkel találkozhatnak a gyerekek az Érik a nyár című antológiában is, amelyet huszonnégy szerző és négy illusztrátor műveiből válogatott a Cerkabella Kiadó. A Móra Könyvkiadó újdonságai között ott találjuk például Lackfi János Kapjátok el Tüdő Gyuszit! című könyvét. A gyerekeknek szóló új kötetek között klasszikusnak számító szerző új kiadását is megtaláljuk: Weöres Sándor gyerekverseit a Kutyafülű Aladár című, újragondolt válogatásban vehetjük a kezünkbe a Holnap Kiadó gondozásában.
Klasszikusokban a felnőtt irodalom terén sem lesz hiány, a Helikon Kiadó többek között Bánffy Miklós Egy erdélyi gróf emlékiratai című memoárjával rukkol elő, és a Régi Kassa, álom című képes szépirodalmi antológiával Márai Sándortól. A kortárs próza rajongói Krasznahorkai László új kötetének, a Magvető Kiadónál megjelent Megy a világnak örülhetnek és Háy János régen várt új regényének, A mélygarázsnak, amelyet az Európa Könyvkiadó gondozott.
Az 1995-ben elhunyt Páskándi Géza Kossuth-díjas író-költő válogatott műveinek első két kötete (novellák, tanulmányok és drámák) a M-érték Kiadónál jelent meg. Az irodalomtudomány iránt érdeklődőknek érdemes figyelni Jeney Éva kötetére, a Nyitott könyv. Irodalom, terápia, elmélet című, a Balassi Kiadónál megjelent könyvre. Kőbányai Jánosnak pedig A magyar–zsidó irodalom története című munkája jelenik meg a Múlt és Jövő Kiadó gondozásában, ezt is bemutatják szombat délután a fesztiválon. A Napkút Kiadó Török Lajos irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református egyetem munkatársa irodalomtörténeti tanulmányait jelenteti meg Textus Viator címmel. A Magyar Napló Kiadó hagyományosan a könyvfesztiválon mutatja be Az év versei és Az év novellái antológiasorozatok újabb darabjait. Az év versei 2013 már be is mutatkozott a költészet napján a Thália Színházban a Versmaratonon, ahol a kötetben szereplő verseket maguk az alkotók olvasták fel tizenkét órán át.
A Kortárs Kiadó két rendhagyó útikönyvet is megjelentetett a fesztiválra. A 150 éve született Justh Zsigmond Az utazás filozófiája című útirajzkötetét, amely az első mélyebb magyar nyelvű útirajz a Földközi-tenger mellékéről, Egyiptomról és Indiáról. Szintén a Kortárs kiadásában jelenik meg Neményi Ninon „Londonban, hej, van számos utca...” című útikönyvét, amely a brit főváros kevésbé ismert helyszínein kínál sétákat legendákkal, portrékkal és a turistaéletet megkönnyítő gyakorlati információkkal.