Magyar szerzőkért is érdemes kinézni a könyvfesztiválra

A csütörtökön megnyílt XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválnak nem csak külföldi kínálata van. A magyar kötetek közül válogattunk.

rKissNelli
2013. 04. 19. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem négyszáz hazai szerzővel találkozhatunk mától vasárnapig a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Ami a magyar költészetet illeti, valószínűleg a Pion–Simon–Sirokai-trió fogja a legnagyobb figyelmet kapni az idei eseményen. A három fiatal költőben nemcsak az a közös, hogy egy kiadói csoportnál, egy időben jelentek meg a köteteik (lapunk munkatársáé, Pion Istváné a Helikon Kiadó, Simon Mártoné és Sirokai Mátyásé a Libri Kiadó gondozásában), hanem az is, hogy közülük ketten – Pion és Simon – a slam poetry műfajában váltak igazán széles körben ismertté. Úgy tűnik, a slam poetry húzóágazattá válik az irodalomban, és lassan mindenhová illik majd meghívni egy slammert. A könyvfesztiválon ez már el is kezdődik, szombat délután Égigérő slam címen slammerek adnak elő változatokat Janikovszky Éva szövegeire a Móra Kiadó szervezésében.

Kortárs szerzőkkel találkozhatnak a gyerekek az Érik a nyár című antológiában is, amelyet huszonnégy szerző és négy illusztrátor műveiből válogatott a Cerkabella Kiadó. A Móra Könyvkiadó újdonságai között ott találjuk például Lackfi János Kapjátok el Tüdő Gyuszit! című könyvét. A gyerekeknek szóló új kötetek között klasszikusnak számító szerző új kiadását is megtaláljuk: Weöres Sándor gyerekverseit a Kutyafülű Aladár című, újragondolt válogatásban vehetjük a kezünkbe a Holnap Kiadó gondozásában.

Klasszikusokban a felnőtt irodalom terén sem lesz hiány, a Helikon Kiadó többek között Bánffy Miklós Egy erdélyi gróf emlékiratai című memoárjával rukkol elő, és a Régi Kassa, álom című képes szépirodalmi antológiával Márai Sándortól. A kortárs próza rajongói Krasznahorkai László új kötetének, a Magvető Kiadónál megjelent Megy a világnak örülhetnek és Háy János régen várt új regényének, A mélygarázsnak, amelyet az Európa Könyvkiadó gondozott.

 

Az 1995-ben elhunyt Páskándi Géza Kossuth-díjas író-költő válogatott műveinek első két kötete (novellák, tanulmányok és drámák) a M-érték Kiadónál jelent meg. Az irodalomtudomány iránt érdeklődőknek érdemes figyelni Jeney Éva kötetére, a Nyitott könyv. Irodalom, terápia, elmélet című, a Balassi Kiadónál megjelent könyvre. Kőbányai Jánosnak pedig A magyar–zsidó irodalom története című munkája jelenik meg a Múlt és Jövő Kiadó gondozásában, ezt is bemutatják szombat délután a fesztiválon. A Napkút Kiadó Török Lajos irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református egyetem munkatársa irodalomtörténeti tanulmányait jelenteti meg Textus Viator címmel. A Magyar Napló Kiadó hagyományosan a könyvfesztiválon mutatja be Az év versei és Az év novellái antológiasorozatok újabb darabjait. Az év versei 2013 már be is mutatkozott a költészet napján a Thália Színházban a Versmaratonon, ahol a kötetben szereplő verseket maguk az alkotók olvasták fel tizenkét órán át.

A Kortárs Kiadó két rendhagyó útikönyvet is megjelentetett a fesztiválra. A 150 éve született Justh Zsigmond Az utazás filozófiája című útirajzkötetét, amely az első mélyebb magyar nyelvű útirajz a Földközi-tenger mellékéről, Egyiptomról és Indiáról. Szintén a Kortárs kiadásában jelenik meg Neményi Ninon „Londonban, hej, van számos utca...” című útikönyvét, amely a brit főváros kevésbé ismert helyszínein kínál sétákat legendákkal, portrékkal és a turistaéletet megkönnyítő gyakorlati információkkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.