Mintha divattá vált volna panaszkodni a legkisebb kultúrateremtő műhelyekben, hogy semmi nem jó, nem lehet megélni. Mielőtt a zokszóra levegőt vettek volna, körülnéztek a külföldi példák közt a legkisebb független könyvkiadók, és ahelyett, hogy panaszkodni kezdtek volna a könyvpiaci kitúrtság miatt, ötvenhatan fogták magukat és összeálltak – segíts magadon, az Isten is megsegít.
„Ma, két évvel a Prospero Disztribúció (ProsperoD) indulása után már valóban 56 parányi kiadó terjesztése folyik egy közös rendszerben azaz a raktározás, az online szolgáltatások (például villámgyors kézbesítés netes rendelés esetén), az ügyfélszolgálat, a pénzügy és más funkciók is egy közös, hatékony hálózatban működnek. Ezen, modern rendszernek köszönhetően a kis kiadók közösen naggyá válnak, és képesek kulturális értéket jelentő kiadványaikkal jelen lenni a piacon” – közölte Janzer Frigyes, a ProsperoD ügyvezetője, hozzátéve, ez a modell tőlünk nyugatra teljesen bevált és működik.
A ProsperoD 18 kiadója a „klaszter” kétéves története során először állít ki közösen a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Ez a közös megjelenés szimbolikus jelentőségű a – Janzer szerint – „széttagolt, korszerűtlen magyar könyvpiacon, ahol nincs más példa olyan összefogásra, amely a kiadók kereskedelmi tevékenységét helyezi közös alapra”.
A 18 most fellépő kiadó nem érkezik üres kézzel a Millenárisra, a hosszú hétvégén 219 kötettel jelentkezik, ezenkívül a kiadói egyesülés vezetője péntek délelőtt a helyszínen ismerteti a hazánkban egyedülálló ProsperoD működését és a disztribúciós terjesztési forma létjogosultságát egy szakmai előadáson Janzer Frigyes, ennek kezdete 10 óra 30 perc (délelőtt).