Ugyan a HVG Online tudósítása szerint harminc, az Index és a 168 Óra szerint harminc-negyven képzőművész foglalta el a Ludwig Múzeumot Bencsik Barnabás mellett tüntetve, ottjártunkkor, délután kettő felé mintegy tucatnyi fiatalt sikerült akció közben elérnünk. „Többen vagyunk ám, csak a többiek elmentek kávézni” – oszlatták aggodalmunkat. (Napfürdő valahol? Lélekben veletek vagyunk?) Bencsik mellett már március óta folyik a kampány: mandátuma lejártakor az Index megírta: „kirúgták” – holott az intézmény vezetésére kiírt pályázat lezárásáig mindenképp maradhat.
A tüntetők szerint az új igazgató kiválasztásának eljárása nem volt transzparens, azaz átlátható. Két pályázat érkezett az igazgatói posztra: Bencsiké és Fabényi Júlia művészettörténészé. A pályázatokat a múzeum fenntartója, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felkért szakmai bizottság véleményezte, s tett ajánlást a tárcavezetőnek, Balog Zoltánnak. A pályázat ugyanazon jogszabály és eljárás alapján zajlott, mint öt évvel ezelőtt: eszerint a fiatalok most egy olyan vezető mellett tüntetnek, akit ezen észjárás alapján „nem átlátható módon” nevezett ki az akkori kultuszminiszter, Hiller István. Hiller egyébként a pályázat alatt még a pályázók nevét sem hozta nyilvánosságra – nem is volt kötelessége.
A bizottság véleményez, a tárcavezető dönt: ez így volt akkor is, s most is így van. A szakmai közvélemény egy része egyébként 2008-ban Fitz Péter művészettörténészt, a Kiscelli Múzeum igazgatóját tartotta a posztra esélyesnek az öt pályázó közül.
Az Index szerint a szakmai bizottság most Fabényi Júliát javasolja a Ludwig új vezetőjének. E tényt úgy kommentálta: jobboldali fordulat várható. Készített is egy interjút Walter Queinsszel, a múzeumot alapító Ludwig Stiftung munkatársával, aki elmondta: nem ismeri Fabényi Júlia szakmai hátterét, és sérelmezi, hogy nem vehetett részt a szakmai bizottság munkájában. Nem mintha Queins 2008-ban a bizottság tagja lett volna, mint ahogy az az említett a cikkből következtethető: akkor a szakmai bizottság külsős szakértője volt, akként vehetett részt a munkájában.
Azért elgondolkodtató, miért is akar valaki pályázatokat véleményezni, ha még nem is hallott Fabényi Júlia művészettörténészről, aki a Szombathelyi Képtárat, valamint a Műcsarnokot is hosszú időn át vezette, s 2007 óta a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója. (Életrajza itt és itt olvasható.)
A Ludwig Múzeum igazgatói posztjáról még nem született döntés (határidő: június 12.), csak egy minisztériumi közlemény a hetek óta folyó hecckampányra reagálva: a múzeum igazgatói posztja nem hitbizomány. (A minisztérium május 9-én végül egy újabb közleményt is kiadott „hisztériáról, politikai hangulatkeltésről”.)