Tucatnyian cirkuszoltak a Ludwig Múzeumnál

A Ludwig Múzeum jelenlegi vezetője, Bencsik Barnabás mellett tüntetve tucatnyi fiatal hirdetett ülősztrájkot az intézménynél. Az igazgató mandátuma márciusban járt le.

Tölgyesi Gábor
2013. 05. 09. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan a HVG Online tudósítása szerint harminc, az Index és a 168 Óra szerint harminc-negyven képzőművész foglalta el a Ludwig Múzeumot Bencsik Barnabás mellett tüntetve, ottjártunkkor, délután kettő felé mintegy tucatnyi fiatalt sikerült akció közben elérnünk. „Többen vagyunk ám, csak a többiek elmentek kávézni” – oszlatták aggodalmunkat. (Napfürdő valahol? Lélekben veletek vagyunk?) Bencsik mellett már március óta folyik a kampány: mandátuma lejártakor az Index megírta: „kirúgták” – holott az intézmény vezetésére kiírt pályázat lezárásáig mindenképp maradhat.

A tüntetők szerint az új igazgató kiválasztásának eljárása nem volt transzparens, azaz átlátható. Két pályázat érkezett az igazgatói posztra: Bencsiké és Fabényi Júlia művészettörténészé. A pályázatokat a múzeum fenntartója, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felkért szakmai bizottság véleményezte, s tett ajánlást a tárcavezetőnek, Balog Zoltánnak. A pályázat ugyanazon jogszabály és eljárás alapján zajlott, mint öt évvel ezelőtt: eszerint a fiatalok most egy olyan vezető mellett tüntetnek, akit ezen észjárás alapján „nem átlátható módon” nevezett ki az akkori kultuszminiszter, Hiller István. Hiller egyébként a pályázat alatt még a pályázók nevét sem hozta nyilvánosságra – nem is volt kötelessége.

A bizottság véleményez, a tárcavezető dönt: ez így volt akkor is, s most is így van.  A szakmai közvélemény egy része egyébként 2008-ban Fitz Péter művészettörténészt, a Kiscelli Múzeum igazgatóját tartotta a posztra esélyesnek az öt pályázó közül.

Az Index szerint a szakmai bizottság most Fabényi Júliát javasolja a Ludwig új vezetőjének. E tényt úgy kommentálta: jobboldali fordulat várható. Készített is egy interjút Walter Queinsszel, a múzeumot alapító Ludwig Stiftung munkatársával, aki elmondta: nem ismeri Fabényi Júlia szakmai hátterét, és sérelmezi, hogy nem vehetett részt a szakmai bizottság munkájában. Nem mintha Queins 2008-ban a bizottság tagja lett volna, mint ahogy az az említett a cikkből következtethető: akkor a szakmai bizottság külsős szakértője volt, akként vehetett részt a munkájában.

Azért elgondolkodtató, miért is akar valaki pályázatokat véleményezni, ha még nem is hallott Fabényi Júlia művészettörténészről, aki a Szombathelyi Képtárat, valamint a Műcsarnokot is hosszú időn át vezette, s 2007 óta a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója. (Életrajza itt és itt olvasható.)

A Ludwig Múzeum igazgatói posztjáról még nem született döntés (határidő: június 12.), csak egy minisztériumi közlemény a hetek óta folyó hecckampányra reagálva: a múzeum igazgatói posztja nem hitbizomány. (A minisztérium május 9-én végül egy újabb közleményt is kiadott „hisztériáról, politikai hangulatkeltésről”.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.