Manu Chao mellett Maradona szelleme is tiszteletét tette Budapesten

Sok ezren tomboltak a "balkáni" latin punk stílusalapító vezére, Manu Chao koncertjén a Budapest Parkban.

Tresó T Tibor
2013. 09. 09. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó ötlet volt a Budapest Park (és az abba szervezőként beszálló Sziget-brigád) gazdáitól, hogy lecsaptak a Manu Chao La Ventura Balkan/East Europe miniturné első dátumára.  Az egykori Mano Negra-énekes és produkciója remek jolly joker, mellélőni nem lehet vele, és – szerencsére – nem lett belőle egy félig honosított Prodigy, ami csak a kiskunlapajtői lángos- és murcifesztiválon nem lépett fel Magyarországon.

A Rákóczi-híd felé villamosozva a tömegen is megfigyelhető volt már, hogy aznap nem csak a népligeti ingyenes Szeptemberfeszt mozgatja meg a népet. Érdekes volt látni, ahogyan a Manowar pólós, gázálarctáskás metálosok keveredtek a ska pólós punkokkal, és a középkorú, arab kendős értelmiségiekkel. A nép – hál' istennek – nemcsak az ingyenes rendezvényekre kíváncsi.

Ahogyan az MNO beharangozójából és később a szervezők kommunikációjából is bebizonyosodott, csordultig telt szombat este a park. Manuelito La Ventura-féle felállása a sikeres Radio Bemba Sound System időszakhoz képest egy kiállásában minimalista, lecsupaszított háromgitáros punkos zúzás, fúvósok, kongások és egyéb komédiások nélkül. A dalok persze így is működtek, hiányérzet nem volt. A sok ezres telt ház már a felvezetésként bevetett etno-rezespunk Bohemian Betyars fellépése alatt is gondtalanul táncoló, mulató vidám katlanná változott, e hangulatot az utána követő főhős csak fokozta.

A Mr. Bobby és a Bongo-Bong gigaslágerekkel nyitó Manu Chao semmit nem bízott a véletlenre, megállás egy percre sem volt. A rockosabb hangszerelés jót tett a produkciónak, de a Radio Bemba koncertlemezről ismert effektek sem hiányoztak. Ezeket a megtermett henteslegény kinézetű basszusgitáros, Gambeat kezelte a dalok elején egy állványra szerelt kütyüről. A punkos reszelést persze megszakítja néhány latinos akusztikus gitárbetét, de legyünk őszinték, a Clandestino latinos lüktetésének jobban áll az eredeti hangszerelés. Ennek ellenére az argentin futballfélistenhez, Diego Maradonához írt himnusz, a La Vida La Tómbolá punk átirata is remek.

A hangulatra jellemző volt, hogy más koncertekkel ellentétben itt csak elvétve lehetett látni a magasba tartott világító mobiltelefon-képernyőket, és még a VIP-szektor teraszán is ment a tánc, és/vagy a headbangelős fejrázás. A Quimby énekese, Kiss Tibi mellett Hegyi Zoli kollégát látom családjával, és fülig érő szájjal, Maradona-mezzel a nyakában. Az amúgy látványosan mutató telt ház (lásd fent a fotógalériát)  a kint rekedteket sem zavarta: voltak, akik a VIP-terasszal légvonalban szemben lévő vasúti töltésen tomboltak, mások a park mellett húzódó bringaúton bulizták végig az estét.

„Elintézték, hogy  egy fél órával tovább játsszanak” – csíptem el egy bennfentes pletykát a piszoárnál, és valóban: a szokásos este tízes takarodó helyett fél tizenegyig zúzta a latin mulatós punk császára, mielőtt a körúton foglalt szállásukra visszatértek. Manuék nem tudnak hibázni, a szervezőknek pedig sikerült egy fokkal enyhíteni az idei szigetes fiaskó miatti fanyalgást. A koncert utáni levezetésként beizzított retró diszkóra viszont nincs mentség. Több ezer feltüzelt, mulatozni vágyó jókedvű embert sikerült hazaküldeni azzal, hogy egy etno világzenei zenés szelektorkodás helyett egy parasztlengős kontraszttal a Grease betétdalait engedték rájuk.

Ennek ellenére aki teheti, az menjen és nézze meg a Manu Chao La Venturát kedden Ljubjanában vagy csütörtökön Zágrábban. Érdemes!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.