Ámokfutamok, avagy a „levágott” kezű zongoraművész

Schiff András immár „hagyományos” karácsonyi műsora, hogy itthon levágnák a kezét.

Tölgyesi Gábor
2013. 12. 23. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elviselhetetlen, ami Magyarországon folyik. A kormányzattal szemben csak a szélsőségesek jelentenek alternatívát, ami viszont a hitlerizmus felé vezető út. Jó, gázkamrák tényleg nincsenek. Öngyilkosság lenne hazamennem, oda, ahol le akarják vágni a kezemet. A számat viszont nem tudják befogni.” – Világhírű zongoraművészünk, Schiff András éppen egy éve, december közepén nyilatkozta mindezeket a finnországi Yle portálnak. (Schiff magabiztossága irigylésre méltó: 1979-ben emigrált, azóta nem él Magyarországon.)

Schiff András most 60. születésnapja alkalmából adott interjút a BBC-nek – s láss csodát –, a „helyzet” itthon mit sem változott. A távirati iroda beszámolója szerint Schiffet aggasztja a jelenlegi kormány, míg a civil kurázsi szerinte elégtelen Magyarországon. Zongoraművészünk ezentúl felidézte Horthy Miklós budapesti szobrának felavatását – Schiff szerint Horthy nem államférfi volt, hanem a zsidóellenes törvényekért felelős háborús bűnös –, továbbá hangsúlyozta, még magánszemélyként sem teszi be a lábát Magyarországra.

Az „indok” már ismerős a finn tájakról: Schiffet megfenyegették, ha visszatért Magyarországra, mindkét kezét levágják. A BBC-nek elárulta azt is, hogy kik: „névtelen emberek az interneten”. Aha.

Schiff, aki rendszeresen (félre)tájékoztatja a külföldi sajtót Magyarországról – beszélt már nyílt, romák elleni pogromokról, hazánk fasizálódásról – egyszer azért félretehetné az ellenérzéseit, s Horthy szobrának „avatásán” túl – amihez egyébként semmi köze a kormánynak – beszélhetne mondjuk a Sorsok Házáról, a 2014-es holokauszt emlékév civil programjairól, ha már a Zeneakadémia, az Erkel Színház vagy a BMC megnyitása nem tűnik számára érdekesnek, országra, kormányra jellemző eseménynek.

El nem tudom képzelni, mi történhetett Schiffel az utóbbi egy évben, azon túl, hogy névtelen kommentelők – ha igaz – irkáltak róla mindenfélét. (Amivel értelmes ember amúgy nem foglalkozik.) Az osztrák közszolgálati tévének nyilatkozva múlt év őszén – a Paul Lendvai nevével fémjelzett Magyarország búcsúja Európától című dokuhorrorban – még a Művészetek Palotája nagytermének színpadán mesélt Schiff arról, hogy „hazaárulónak lett nyilvánítva”. Most a fáradtságot se vette, hogy legalább a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren nyilatkozzon egy „paprikásat”, maradt Londonban. Csalódás...

Igaz, Liszt Ferenc jó viszonyt ápolt Chopinnel – Wagnert most ne is említsük, ugye –, Chopin viszont Schiff egy korábbi nyilatkozata szerint „egy furcsa, ellenszenves antiszemita”. Persze a három tenor is volt már nála zenei prostituált... Különben is: teli a repülőtér névtelen emberekkel. Ám akárhogy is próbálom Schiff ámokfutásszerű észjárását követni, sosem fogok úgy zongorázni, mint ő. (Bármit is beszél, vitathatatlan: remek zongorista. Ráadásul már akkor jelentetett meg albumokat Cecilia Bartolival, amikor az olasz operaénekes nevét még nem sokan ismerték.)

Ám mielőtt végleg eltévednénk Schiff gondolati labirintusában, inkább nézzük-hallgassuk meg, mit is kezdett a „furcsa, ellenszenves antiszemita” Chopinnel. Érdemes:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.