„Elviselhetetlen, ami Magyarországon folyik. A kormányzattal szemben csak a szélsőségesek jelentenek alternatívát, ami viszont a hitlerizmus felé vezető út. Jó, gázkamrák tényleg nincsenek. Öngyilkosság lenne hazamennem, oda, ahol le akarják vágni a kezemet. A számat viszont nem tudják befogni.” – Világhírű zongoraművészünk, Schiff András éppen egy éve, december közepén nyilatkozta mindezeket a finnországi Yle portálnak. (Schiff magabiztossága irigylésre méltó: 1979-ben emigrált, azóta nem él Magyarországon.)
Schiff András most 60. születésnapja alkalmából adott interjút a BBC-nek – s láss csodát –, a „helyzet” itthon mit sem változott. A távirati iroda beszámolója szerint Schiffet aggasztja a jelenlegi kormány, míg a civil kurázsi szerinte elégtelen Magyarországon. Zongoraművészünk ezentúl felidézte Horthy Miklós budapesti szobrának felavatását – Schiff szerint Horthy nem államférfi volt, hanem a zsidóellenes törvényekért felelős háborús bűnös –, továbbá hangsúlyozta, még magánszemélyként sem teszi be a lábát Magyarországra.
Az „indok” már ismerős a finn tájakról: Schiffet megfenyegették, ha visszatért Magyarországra, mindkét kezét levágják. A BBC-nek elárulta azt is, hogy kik: „névtelen emberek az interneten”. Aha.
Schiff, aki rendszeresen (félre)tájékoztatja a külföldi sajtót Magyarországról – beszélt már nyílt, romák elleni pogromokról, hazánk fasizálódásról – egyszer azért félretehetné az ellenérzéseit, s Horthy szobrának „avatásán” túl – amihez egyébként semmi köze a kormánynak – beszélhetne mondjuk a Sorsok Házáról, a 2014-es holokauszt emlékév civil programjairól, ha már a Zeneakadémia, az Erkel Színház vagy a BMC megnyitása nem tűnik számára érdekesnek, országra, kormányra jellemző eseménynek.
El nem tudom képzelni, mi történhetett Schiffel az utóbbi egy évben, azon túl, hogy névtelen kommentelők – ha igaz – irkáltak róla mindenfélét. (Amivel értelmes ember amúgy nem foglalkozik.) Az osztrák közszolgálati tévének nyilatkozva múlt év őszén – a Paul Lendvai nevével fémjelzett Magyarország búcsúja Európától című dokuhorrorban – még a Művészetek Palotája nagytermének színpadán mesélt Schiff arról, hogy „hazaárulónak lett nyilvánítva”. Most a fáradtságot se vette, hogy legalább a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren nyilatkozzon egy „paprikásat”, maradt Londonban. Csalódás...
Igaz, Liszt Ferenc jó viszonyt ápolt Chopinnel – Wagnert most ne is említsük, ugye –, Chopin viszont Schiff egy korábbi nyilatkozata szerint „egy furcsa, ellenszenves antiszemita”. Persze a három tenor is volt már nála zenei prostituált... Különben is: teli a repülőtér névtelen emberekkel. Ám akárhogy is próbálom Schiff ámokfutásszerű észjárását követni, sosem fogok úgy zongorázni, mint ő. (Bármit is beszél, vitathatatlan: remek zongorista. Ráadásul már akkor jelentetett meg albumokat Cecilia Bartolival, amikor az olasz operaénekes nevét még nem sokan ismerték.)
Ám mielőtt végleg eltévednénk Schiff gondolati labirintusában, inkább nézzük-hallgassuk meg, mit is kezdett a „furcsa, ellenszenves antiszemita” Chopinnel. Érdemes: