A fado (a szó eredeti jelentése: sors) a portugál lélek talán legjellegzetesebb megnyilvánulása. Ezekben a dalokban többnyire az élet keserű pillanatait, a szomorúságot, a fájdalmat fejezik ki, ugyanakkor jelen van a nosztalgia és az elvágyódás (saudade) is, amely a luzitán léleknek olyannyira sajátja. Amália Rodrigues, a fado nagykövete mondta, „a fado rejtély”, mint ahogy azt is: „a fadót nem lehet megmagyarázni, érezni kell”.
A budapesti tárlat anyagát az 1998-ban alapított lisszaboni Fado Múzeum gyűjteményéből állították össze. Húsz tablón, fotókon és plakátokon keresztül követheti a néző a fado történetét, amely a 19. század első harmadában keletkezett Lisszabonban. A látogatók arra is választ kaphatnak, hogy a műfaj minek köszönheti egyre növekvő népszerűségét – mondta el a távirati irodának Molnár Anikó, az Országos Idegennyelvű Könyvtár spanyol és portugál nyelvi referense.
Amália Rodrigues
Forrás: Amália Rodrigues Alapítvány
Hozzátette: a Portugáliában a fado királynőjének tartott Amália Rodrigues (1920–1999) életével és 40 éves zenei karrierjével külön tabló foglalkozik. Szinte az egész világot bejárta, lemezeit Spanyolországtól az Egyesült Államokon át Japánig és Izraelig vásárolták. Lisszaboni háza ma múzeum.
A tárlókban olyan portugál regények is szerepelnek, amelyekben megjelenik a fado mint téma: például Ramalho Ortigao A cintrai út titka, Eca de Queiroz Amaro atya bűne és Camilo Castelo Brancótól az Eusébio Macário című könyv. Kiállítanak továbbá útikönyveket, kiadványokat Lisszabon, valamint a portugál zene történetéről.
A tárlat bemutatja, hogyan indult világhódító útjára a fado és minek köszönheti az utóbbi évtizedekben egyre növekvő népszerűségét, amelynek eredményeként 2011-ben a világörökség részévé vált, továbbá szeretné megidézni a fado életérzést.
A kiállításmegnyitón Somogyi Tamás portugálnyelv-tanár, zenész félórás vetített képes, zenei betétekkel illusztrált előadást tart a fadóról. A tárlat január 21-ig látható.