Február elején tárgyalja a kormány a fertődi Eszterháza Központ működését előkészítő előterjesztéseket. Ezek megtárgyalása után lehet beszélni arról, hogy ki lesz a felelőse az Esterházy-gyűjtemény Fertődre való átszállításának és a gyűjtemény új helyén való elrendezésének – közölte lapunk kérdésére L. Simon László tegnap. A fertődi Esterházy-kastély rekonstrukciójával kapcsolatos állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztost azután kereste meg lapunk, miután Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum leköszönő főigazgatója a Távirati Irodának többek között azt mondta, hogy a tárgyegyüttes jelentős része nincs szállítható állapotban, és az Esterházy-kincstárhoz tartozó tárgyak közül nincs is mindegyik restaurálva. Az igazgató úgy fogalmazott, „kiragadják” az Esterházy-kincstárat az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből.
Decemberben született kormányhatározat arról, hogy az Esterházy család egyedülálló, kora újkori ötvös- és textilgyűjteményét a fertődi Esterházy-kastélyban állítják ki. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkársága kérdésünkre közölte: a döntést nem kiragadásként kell értelmezni, hanem úgy, hogy a műtárgyak a széles körű nyilvánosság számára hozzáférhetővé válnak. „Így van ez az Iparművészeti Múzeum raktáraiban elzárva őrzött Esterházy-kincstár esetében is. A cél az, hogy ez a rendkívül értékes, de a látogatók elől jelenleg elzárt gyűjtemény méltó helyre kerüljön, ahol folyamatosan megtekinthető” – írták. Az Iparművészeti Múzeumnak nem volt állandó kiállítása az Esterházy-kincsekből, csak időszaki tárlatokat rendeztek ezekből a tárgyakból.
„A kormány döntése értelmében március 1-jével áll fel az Eszterháza Központ, így az új intézmény majdani felelős vezetője dönthet arról – a megfelelő szakemberek bevonásával –, hogy az Esterházy-gyűjtemény tárgyai milyen állapotban vannak, és mi mikor szállítható” – reagált L. Simon. A kormánybiztos elmondása szerint az új intézménnyel kapcsolatban egyértelmű szándék, hogy „az új központ a lehető leghamarabb minden feladatát száz százalékban elláthassa”, beleértve a felmerülő restaurátori munkát is. – Szándékaink szerint az új intézményben olyan apparátus és technikai háttér áll majd rendelkezésre, amelyek révén az eredeti helyükre visszakerülő műtárgyak védelme, szükséges restaurálása és tudományos feldolgozása megtörténhet – mondta L. Simon László. A kormányhatározat úgy rendelkezik, hogy intézkedési tervet kell kidolgozni az Esterházy család fraknói hercegi ágához kötődő műtárgyak leltározásáról, áthelyezéséről és méltó elhelyezéséről, különös tekintettel a rossz vagy közepes állapotú műtárgyakra.
Az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont létrehozásáról január 22-én született kormányhatározat. Az Eszterháza Központ működteti majd a fertődi Esterházy-kastélyegyüttest, új múzeumot és zenei kutatóközpontot is létrehoznak. Az új intézmény így egyrészt múzeumi szakmai besorolású közgyűjteményként (mint Esterházy-kastélymúzeum) fog működni.
(Fotó: Nagy Béla/Magyar Nemzet)