Szőke Tibor alapította 1945-ben a MÁV Szimfonikus Zenekart, és a neves karmester művészeti vezetése meghatározta a „hőskort”. Ma az együttes kiemelt jelentőségű Mesterbérlete viseli a nevét, utalva arra a művészi igényre, amit a mester egykor beoltott a zenekarba. Rost Andreával indítják az új évet, aki ugyan vasárnap esti zeneakadémiai fellépését betegség miatt lemondta, most csütörtökön már a Művészetek Palotájában a MÁV Szimfonikusok kíséretével a huszadik század elejének dal- és operairodalmából ad ízelítőt.
Műsorán Alban Berg Hét korai dalát hallhatjuk, amelyet „az új bécsi iskola” tagja Rilke, Lenau és más költők verseire komponált. Mivel ez a dalciklus fiatalkori műve, így erősen érezhető rajta Mahler, Richard Strauss és Debussy hatása. Erich Wolfgang Korngold Oscar-díjas zeneszerző, a XX. századi filmzene egyik jelentős komponistájának két műve, a Strauss-dinasztia tagjainak műveiből összeállított, saját maga által hangszerelt szvitje, a Straussiana és A halott város című operájának egyik népszerű áriája csendül fel. Az est második részében Beethoven IV. szimfóniáját hallhatjuk Kesselyák Gergely vezényletével.
A Mesterbérlet március 6-án folytatódik, akkor Irwin Hoffmann, a zenekar visszatérő vendége dirigálja Mozart „Jupiter” és Brahms I. szimfóniáját. Április 24-én Jekatyerina Lekhina áriaestjét vezényli Medveczky Ádám, a májusi alkalmon pedig Menahem Pressler, a nemrég visszavonult, világhírű Beaux Arts Trio egykori zongoristája lesz a közreműködő, akik Szamosi Szabolcs orgonaművésszel Saint-Saëns: III. „Orgona” szimfóniáját is előadja. A Liszt Ferencnek ajánlott mű érdekessége, hogy két zongorát és orgonát is alkalmaz a szimfonikus zenekar mellett, s ezzel grandiózus hatást ér el. Menahem Pressler Mozart utolsó, B-dúr zongoraversenyét is eljátssza, a zeneszerző Figaro házassága című operájának nyitánya után. Ezt a koncertet Csaba Péter, a MÁV Szimfonikusok művészeti vezetője vezényli.
Csaba Péterrel e hónap végén is találkozhatunk a színpadon: a Lukács Miklós bérlet január 31-ei hangversenyén a tavalyi Wagner-bicentenárium lezárásaként Trisztán és Izolda bevezető és befejező zenéjét, valamint Mahler I. szimfóniáját vezényli.
Fontos esemény az év indításában a Mini-fesztivál, amely idén ráadásul jubilál: már negyedszázados. A kortárs zene egyik legnagyobb hazai seregszemléjét a Művészetek Palotája és a Magyar Zeneművészeti Társaság közösen rendezi, a MÁV Szimfonikusok idén a fesztivál második napján, január 26-án lépnek fel, tőlük ekkor Kovács Zoltán Vae victisét, Tóth Péter Canzioneréjét és Virágh András Gábor Concerto for Orchestra című művének ősbemutatóját hallhatjuk a Mini-fesztivál ötletét adó Durkó Zsolt oratóriumának, a Halotti beszédnek társaságában. A koncertet Kovács János vezényli, a szólót Meláth Andrea énekli, de közreműködik a Nemzeti Énekkar, valamint a Marczibányi Téri Kórusiskola Leánykara is.
A MÁV Zenekar hosszú ideje nagy hangsúlyt fektet a közönségnevelésre, és ennek része a különböző korosztályoknak szóló gyermek- és ifjúsági koncertkínálata. Az Unokák és nagyszülők hangversenyei egy nagyon népszerű sorozat, amely az egész család számára szól, az év első hangversenyét a Magyar Nemzeti Múzeumban hallhattuk múlt pénteken.
A gyermekkoncertek 2014-ben is folytatódnak: kedden volt az idei első Búgócsiga foglalkozás, amely a kisbabás családoknak szóló zenehallgatást jelent, és még aznap este hatkor kezdődik a „Szeretethang”, amely várandós édesanyáknak és leendő apukáknak összeállított koncert. A „Zene-Tér-Kép” az óvodások és kisiskolások műsora, amely most szombat délelőtt tízkor a fafúvós hangszerekre fókuszál Ácsné Székely Edit fuvolaművész, zenepedagógus vezetésével a zenekar próbatermében.
(Fotó: Székelyhidi Balázs/Magyar Nemzet)