Ahány hangszeren játszol, annyi ember vagy

Kathy Horváth Lajos nyitja meg a februári Fonó Szalont a zeneházban péntek este fél hétkor.

2014. 02. 14. 15:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kis megtiszteltetés érte Kathy Horváth Lajost – és ezzel együtt hazánkat – decemberben: a világhírű hegedűművészt a salzburgi székhelyű Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagjai közé választotta. Kathy Horváth a tagságról szóló oklevelet márciusban veheti át ünnepélyes keretek között Ausztriában. Felvételének oka – ahogy szerényen megjegyzi – nem annyira a személyének szól, hanem inkább annak elismerése, hogy Magyarország Liszt, Bartók, Kodály után is zenei nagyhatalom.

Közvetlenül az Alfa és ómega című nagyzenekari szimfóniája, valamint a Cigányok a holokausztban című műve segítette a művészt a rangos díjnak is felfogható tagsághoz, de természetesen nem elhanyagolható az a hangzásvilág sem, amelyet elhangolt hangszereivel a világon egyedülálló módon kikísérletezett. Kathy Horváth Lajos a magyar kultúra egyik legaktívabb kulturális nagykövete, akit korábban Yehudi Menuhin választott tanársegédjének.

„Akik ismerik a munkásságomat, tudják, hogy több hangszeren játszom. Általában magamra ismertem a játékstílusomról. Amikor megpróbáltam elhangolni a hangszereket, úgy éreztem, teljesen új stílusban tudok játszani, és egészen más érzésvilágot tudok közvetíteni. Így nem ismétlem a motívumaimat, és sokszor még én sem ismerem fel a játékstílusomat, nekem is újszerűnek hat, ha visszahallgatom a felvételeimet” – mondja.

A hegedűművész elismeri: nem könnyű így a hangszereken játszani, nagy improvizációs készség és még nagyobb hangszerismeret szükséges hozzá. Az elhangolás nem állandó, mindig más és más hangközre hangolja a hangszereket, sokszor atonálisra sikerül, és amikor egy-egy hangolás megfelelő impulzust ad, akkor abból kiindulva készül el egy-egy műve. Sokszor több sávban, több hangszeren maga játssza fel a szimfonikus hangzást, amelyet az elhangoltságból fakadó különleges kettős fogásaival tesz még erőteljesebb hatásúvá: négy hangszeren így ugyanis már nyolc szólamot tud megszólaltatni.

Kathy Horváth Lajosnak a játékához komoly hangszergyűjteményre van szüksége. „Minden hangszer teljesen egyedi, más az érzésvilág, amit a hangja közvetít. Azt mondja a közmondás: ahány nyelvet beszélsz, annyi ember vagy. Én ugyanezt gondolom a hangszerekről is: ahány hangszeren játszol, annyi ember vagy, mert mindegyik másik oldalról és másik szemszögből közelíti meg a mű megszólalását” – fogalmaz.

A hegedűművész-zeneszerző a Fonó Szalon pénteki megnyitójára elhangolt vonós hangszereivel érkezik, és ezeken improvizál majd a közönségnek.

Horváth László, a Fonó ügyvezető igazgatója elmondta: a Fonó Szalon ötlete a Hegedűkészítők Szalonjából nőtt ki, amelyet a jövő hétvégén tartanak. A most péntek esti nyitóeseményen Kathy Horváth Lajos mellett fellép Juhász Gábor triója is, és megszólaltatja a dzsessztörténeti kuriózumot, Coltrane 1964-es A Love Supreme című négytételes szakrális művét. Vendég lesz továbbá Varga Mátyás szerzetes-költő, Pintér Zsolt és Apáti Ádám duója, valamint megtekinthetjük Vancsó Zoltán fotókiállítását, illetve pannonhalmi borokat is kóstolhatunk.

Fotó: Hegedűs Márta / Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.