Parádés, minden arcra mosolyt csaló kompozícióval jelentkezik a Zeneakadémia. Ezúttal azonban nem egy jó kis Mozart-zongoraversennyel vagy Camille Saint-Saens Állatok farsangjával igyekszik szórakoztatni a nagyérdeműt az intézmény, a Kockaműhely és tervezője, Dóczy Balázs állt a nyilvánosság elé a Lego-Zeneakadémiával.
A most felújított intézmény homlokzatát és nagytermét meghökkentő alapossággal leutánzó alkotást Dóczy Balázs két héten át tervezte, aztán 20 ezer legókockából egy hét alatt meg is építette, ő és a családja. A folyamatról szintén Dóczy készített egy 2 perc 40 másodperc hosszú filmecskét, amely órák alatt eget rengető népszerűségre tett szert az Urbanista blognak is köszönhetően.
Nem kell persze megelégednünk azzal, hogy a székben ülve arcunkra költözött vigyorral merengjünk a régmúlt legós emlékein, közelről is megcsodálhatjuk az alkotást a Liszt Ferenc téri intézményben.
A jelentőségét se becsüljük le a félasztalnyi, 16 kilós monstrumnak, nem elvetendő ugyanis, hogy a legkisebbek lelkébe akár ilyen módon férkőzzön be a zene temploma. A Kockaműhely vallja is, hogy 6–10 éves gyerekek zenei nevelésében is helye lehet a Lego-Zeneakadémiának – olyan módon, hogy a nagyterem színpadán a legkülönfélébb koncerteket „meg lehet építeni”. (Részletek az akadémia programjairól ITT.) A hangversenyzongorán és az orgona játékasztalán kívül számos hangszer, kottaállvány is készült, így akár vonósnégyes vagy nagyzenekar is berendezhető – 16 fős létszámban.
Magyarország a Lego mintájára, jóformán teljesen azonos alapelemekből egy külön világot épített – mondta Orbán tavaly áprilisban a nyíregyházi gyártósor alapkőletételekor. RÉSZLETEK
Szintén a koncertlátogatás mozzanatinak megjelenítését szolgálja a 250 „valódi férőhelyes” nagyterem két oldalán összesen nyolc kis helyiség. Van még egy érkezési csarnok – amelyben a szökőkút az igazi épületben a főbejárat mögött lévő előcsarnok szökőkútját és színvilágát mintázza –, ruhatár és büfé. Jobb oldalon a zenészek öltözői és próbatermek kaptak helyet.
Az építmény „hasznos csalása” egyébként mindössze annyi, hogy a Lego-Liszt Ferenccel ékeskedő homlokzat mögött elforgatva és hátrafelé kinyitva van a terem, így szemléltetésre igen kiváló az egész.
A Kockaműhely jelentkezett korábban a pesti Lego-bazilikával, amely szintén nem sikerült rosszul.