Magyar tulajdon lett a Hubay-zongora

Átadta Magyarországnak Hubay Jenő egykori zongoráját az Amerikai Egyesült Államok.

2014. 02. 06. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hubay Jenő hegedűművész, zeneszerző és pedagógus egykori Bösendorfer-zongorája a budapesti Zenetörténeti Múzeumba került az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége, a Hubay család és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont közötti háromoldalú megállapodás értelmében. Az Amerikai Egyesült Államok képviseletében M. André Goodfriend ügyvivő, a Hubay család képviseletében Hubay Cebrian László írták alá a megállapodást tegnap délelőtt Richter Pállal, a Zenetörténeti Múzeumnak otthont adó MTA BTK Zenetudományi Intézet igazgatójával. A történelmi jelentőségű hangszer a második világháború végén került a Zugligeti útra, Hubay unokaöccsének villájába. Az épületet az Amerikai Egyesült Államok hamarosan megvásárolta, és benne a nagykövetség 70 éven át őrizte a hangszert, amelyet a tervek szerint hamarosan koncertsorozaton mutatnak be a közönségnek. A jövőben pedig szeretnék, ha eredeti helyén, a 2008-ban újranyílt Hubay Zeneteremben rendezett koncerteken rendszeresen megszólalhatna. Ehhez előtte a zongorának egy szakszerű felújításon kell átesnie.

– Megtiszteltetés volt számunkra, hogy gondot viselhettünk a magyar kulturális örökség e fontos darabjára az évek során, mialatt a Hubay Bösendorfer-zongora a budapesti amerikai nagyköveti rezidencián volt – mondta M. André Goodfriend amerikai ügyvivő. – A Hubay család, illetve a Zenetudományi Intézet képviselőivel összefogtunk annak érdekében, hogy a magyar és a nemzetközi közönség még hosszú évekig értékelhesse e történelmi hangszert – tette hozzá. Az aláírás megünneplésére az Amerikai Nagykövetség kulturális attaséja, Dmitri Tarakhovsky néhány rövid Brahms-, illetve Gershwin-művet adott elő.

 

Gombos László zenetörténész, a Hubay Jenő Társaság alelnöke lapunknak elmondta: a zongora visszaadása már a kilencvenes években felmerült. – Először 1994-ben játszottam ezen a hangszeren, amikor Vera Blinken, Donald Blinken akkori nagykövet úr felesége szervezett jótékonysági összejöveteleket a diplomácia hölgytagjainak, ekkor több előadást is tartottam Hubay Jenőről és a zongoráról. Érdekes, de Hubay nevét többen ismerték akkoriban Amerikában, mint idehaza, bár elsősorban mint hegedűművészt és tanárt, nem pedig mint zeneszerzőt. A nagykövetségi rezidencián a zongora fölött volt Hubay képe, amin éppen a szóban forgó zongora mellett állt tanítványai körében, és a nagykövet úr minden reggelinél ezt a képet látta – meséli Gombos László. A zenetörténész elmondta: azért tartott ennyi ideig a tegnap aláírt egyezmény előkészítése, mert bár a szándék kezdettől kölcsönös volt, időközben több nagykövet váltotta egymást, és minden egyes alkalommal elölről kellett kezdeni a tárgyalásokat, amelyekben az amerikai, a magyar kormány és a Hubay család is részt vett.

– Hamarosan egy koncertsorozaton hallhatja a közönség a zenetörténeti jelentőségű hangszer hangját, amelyre szeretnék elhívni Daniel Stabrawát, a Berlini Filharmonikusok koncertmesterét, aki ebben a tisztségében használja Hubay Jenő egykori Stradivariusát. Így a mester két hangszere együtt szólalhatna meg – tudtuk meg Gombos Lászlótól, aki arra is felhívja figyelmet, hogy bemutatják Hubay Anna Karenina című operáját a németországi Braunschweig városi színházában. A nyilvános főpróbát most vasárnap tartják a darabból, a premier pedig 15-én, jövő szombaton lesz. A Hubay Jenő Társaság alelnöke szeretné, ha ezt az előadást a későbbiekben Budapestre is el lehetne hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.