Kezdődik a magyar fesztivál a Burgtheaterben

Kezdődik a bécsi Magyarország-fesztivál, a Burgtheater menesztett igazgatója közben követelőzik.

tgi
2014. 03. 14. 14:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Legyenek jelen azok a független társulatok, amelyek úgy érzik, hogy a kormány megkárosította őket, de szerepeljen a budapesti Nemzeti Színház is, amelyet a közelmúlt igazgatóválasztása óta nyilvánvalóan a nemzeti konzervatív tábor tudhat a magáénak.”

A Burgtheater kedden azonnali hatállyal menesztett igazgatója, Matthias Hartmann korábban ezzel indokolta a bécsi színház Magyarország-fesztiváljának megrendezését, amely ma kezdődik a Forte Társulat Kristóf Ágota A nagy füzet című regényének színpadi feldolgozásával − Horváth Csaba rendezésében −, a Kasino am Schwarzenbergplatz játszóhelyen.

A Forte Társulat, a Pintér Béla és Társulata, a Katona József Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság csütörtökön éjfél előtt közös közleményt juttatott el lapunkhoz, amelyben megerősítette: nem követi a Nemzeti Színház és a Krétakör példáját.

„A jelenleg kialakult helyzet, a Burgtheater gazdálkodásával kapcsolatos folyamatban lévő vizsgálatok ellenére úgy döntöttünk, hogy a meghívott előadásainkkal részt veszünk a Szene Ungarn fesztiválon. Társulataink a Burgtheaterrel, és nem annak felmentett igazgatójával állnak szerződéses viszonyban. Ítélkezni a hivatalos vizsgálatok lezárultáig nem szeretnénk. Érthető számunkra, ha valaki visszalép, mi azért döntöttünk mégis így, mert produkcióinkat a közönségnek játsszuk, és nem szeretnénk ha károsulnának azok, akik megvették a jegyet, és kíváncsiak az előadásainkra” – írták.

Mint ismert, Vidnyánszky Attila február 15-én jelentette be – miután egy nappal korábban a Burtgtheater társulatának kétharmada távozásra szólította fel Matthias Hartmannt −, hogy a Nemzeti Színház mégsem viszi Bécsbe a Johanna a máglyán című előadását.

A Krétakör is lemondta a 17-ei fellépését: öt nappal az előadás előtt erről tájékoztatott az MTI. A bécsi közönség egy nappal később értesülhetett erről az APA osztrák hírügynökség tudósítása szerint. A magyar közlemény szerint erkölcsi aggályok miatt lépett vissza a Krétakör, az osztrák lapok szerint a Burgtheater tisztázatlan gazdasági és politikai helyzete miatt.

A Magyarország-fesztivál programjának most fellépő társulatai – a 2013-as működési támogatás alapján − a legtámogatottabb produkciós színházak. Múlt év tavaszán 34 milliós támogatásban részesült a Pintér Béla és Társulata, 26 milliót kapott a Szputnyik, Bodó Viktor társulata, a Horváth Csaba által vezetett Forte Társulat mögött álló Erős Táncért Alapítvány 24 millió forintot.

Látható lesz még a bécsi fesztiválon Bodó Viktor Anamnesis című rendezése, a Katona József Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság közös produkciója, míg a Pintér Béla és Társulata a Szutyok című darabot mutatja be. Az előadásokat magyar nyelven, német feliratozással adják elő.

Március 15-én pódiumbeszélgetést tartanak a Hagyomány nem múzeumi tárgy címmel Márton László író, Kovalik Balázs operarendező, Oláh Kálmán zongoraművész és Caroline Peters német színművész részvételével.

A Szputnyik előadását megelőzően vasárnap délután nyilvános vitát rendeznek a Kasinóban A színház a magyar jelenben címmel, amelynek résztvevője Csáki Judit színikritikus, a Revizor portál főszerkesztője, Máté Gábor, a Katona József Színház igazgatója, Mattyasovszky Bence, a Katona adminisztratív igazgatója, Horváth Csaba, a Forte és a Székesfehérvári Vörösmarty Színház tánctagozatának vezetője, továbbá a Krétakör ügyvezetője, Gulyás Márton.

A fesztivál 20-án Tóth Krisztina költő felolvasóestjével zárul.

A Burgtheater történetében először fordul elő, hogy pénzügyi visszaélések miatt idő előtt távozzon igazgató. Matthias Hartmann – aki vitatja, hogy felelős lenne a színház eladósításáért − ügyvédei szerint az intézmény kedden azonnali hatállyal menesztett igazgatójának 2019 év végéig járó javadalmazását ki kell fizetnie az osztrák állami színházakat működtető Bundestheater Holdingnak, a korábbi kulturális miniszter, Claudia Schmied ugyanis eddig hosszabbította meg 2012-ben Hartmann megbízatását. Osztrák sajtóhírek szerint Hartmann legalább 4,2 millió euróra (mintegy 1,2 milliárd forint) tart igényt.

Csütörtökön ugyanakkor összeült az osztrák parlament kulturális bizottsága. Az ülésen a felelősséget már kormánypárti politikusok is hangoztatták: nemcsak a színházat működtető holding, a felügyelőtanács, hanem a könyvvizsgáló cégek is felelősek lehetnek abban, hogy a Burgtheater a legutóbbi szezonban 8,3 millió euró adósságot halmozott fel.

Hartmann igazgatóságának már első éve végén 5,1 milliós volt a színház adóssága. Az intézmény pénzügyi válságának többéves előzménye van. A vita jelenleg vetélkedőre emlékeztet: ki mit tud(ott)?

A Profil osztrák hetilap szerint egyértelmű, hogy a színház pénzügyi válságát a vezetők szupergázsijai okozták. A lap beszámolója szerint egy-egy előadás előállítási költsége 200-400 ezer euró volt, az összegek mintegy fele-kétharmada a produkciót előállító csapatot – a rendezőt, a díszlet-, a jelmeztervezőt stb. – illette.

A magas költségek jellemzően a kirúgott igazgató saját rendezéseihez köthetők. Hartmann-nak egyébként elvileg április 6-án lenne a következő premierje a Burgtheater kamaraszínházában, az Akademietheaterben – a darabnak kivételesen ő a szerzője is. Címe: A rossz film.

Még nem tudni, lesz-e filmszakadás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.