Megnyitja kapuit a felújított Vigadó

Pénteken adják át a Pesti Vigadó megújult épületét. Az első kiállítás Makovecz Imre munkásságát mutatja be.

fib
2014. 03. 13. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holnap új fejezet nyílik a Pesti Vigadó 1833 óta íródó történetében. A nagy múltú épület a tíz éven át tartó, változó intenzitású felújítási munkát követően ismét megnyitja kapuit a nagyközönség előtt. Az MMA tulajdonában lévő intézmény összművészeti kulturális központként működik majd, mondta el lapunknak Fekete György, a köztestület elnöke. „Európában is egyedülálló, az év minden napján látogatható összművészeti központ lesz, amely nyitott minden művészeti ág legjelentősebb képviselői számára” – fogalmazott az elnök. Hozzátette, a hangsúly a kortárs magyar művészeten lesz, de az épület turisztikai látványosságként és kulturális konferenciaközpontként egyaránt funkcionál.

A híresztelésekkel szemben a Vigadó nem az MMA klasszikus értelemben vett székházaként működik majd, a köztestület csupán néhány kisebb irodahelyiséget tart fenn az épületben. Természetesen az intézmény kiemelten foglalkozik az MMA tagjainak munkásságával, a földszinti részben kialakított könyvtár gyűjti össze és teszi kutathatóvá az akadémikusok életművét, fejtette ki Fekete György.

A felújításról szólva az elnök elmondta, a cél az eredeti, XIX. századi állapot visszaállítása volt, mindezt úgy, hogy az épület a XXI. századi elvárásoknak is tökéletesen megfeleljen. A legutóbbi rekonstrukció alkalmával a nagy belső tereket vasbeton födémekkel felezték el, ennek nyomait a jelenlegi felújításnál is meghagyták, így néhány ponton egyszerre lesz látható két évszázad munkája, mesélte Fekete György.

A Pesti Vigadó elődje, a Pollack Mihály tervei alapján épített Redoute 1833-ban készült el, és rövid működése alatt vendégül látta mások mellett Liszt Ferencet, Johann Strausst és Erkel Ferencet is. Az épületet Hentzi császári tábornok 1849 májusában földig ágyúztatta. A romok helyén 1865-re készült el az új, ma ismert épület, Feszl Frigyes tervei alapján. A Pesti Vigadó a második világháború alatt súlyos károkat szenvedett, teljes helyreállítására 1980-ig kellett várni.

A Vigadó galériája a kilencvenes évekre a kortárs magyar képző- és iparművészet bemutatóhelyévé vált, évente mintegy harminc kiállítással. Az épületben emellett bálokat, jótékonysági koncerteket rendeztek, és egyre gyakoribbak lettek a musical- és operett-előadások, de a termek színházi produkciókat is befogadtak. Az intézmény kezelői joga, illetve a Vigadó mögött álló egykori Országos Rendező Iroda (ORI) székház tulajdonjoga 1993-ban került a Művészeti és Szabadművelődési Alapítványhoz (MSZA). Miközben az ORI-székáz helyére felépült a ma látható üzlet- és irodaház, s a Vigadó 2004-ben bezárta kapuit.

Még ebben az évben megkezdődött és 2007-re be is fejeződött a homlokzat, a nyílászárók és a szobrok rekonstrukciója, a belső felújítás azonban anyagi forrás hiányában elmaradt. A munka 2011-ben vett újabb lendületet, amikor a kormány 2,23 milliárd forintot különített el a Vigadó rekonstrukciójára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pedig miniszteri biztost delegált a felújítási munkák irányítására.

2013 elején személyi változások történtek a rekonstrukciót felügyelő MSZA kuratóriumában, nyár végén pedig a kormány újabb egymilliárd forintot csoportosított át az épület felújítására. Tavaly októberben az MMA a Műcsarnok és a Hild-villa mellett megkapta a Pesti Vigadó tulajdonjogát is. Ez utóbbit a köztestület 2014. március 1-jével vehette birtokba. A parlamenti döntés értelmében a Pesti Vigadó nevet kizárólag az MMA jogosult használni.

A pénteki ünnepélyes megnyitóval lezárul a tízéves felújítási időszak, és az épület ismét régi pompájában fogadja majd a közönséget. Elsőként a Makovecz Imre műveit bemutató tárlattal. Az épület egykori kihasználatlan tetőterében a felújítás során két új emeleti részt alakítottak ki, itt kapott helyett a Magyar Művészeti Akadémia alapítójának és örökös tiszteleti elnökének kiállítása.

A tárlaton a fel nem épült felső-krisztinavárosi templom 3 méter magas makettje fogadja majd a látogatót két angyalszoborral. A másik teremben három kisebb modell: a sevillai világkiállítás pavilonja, a paksi katolikus templom és a visegrádi Erdei Művelődési Ház lesz látható. A makettek mellett a kiállítás 60 tablón mutatja be Makovecz Imre elkészült épületeinek és meg nem valósult terveinek fotóit, a 30 darab üvegtárlóban skiccrajzok, fotók és személyes munkaeszközei lesznek láthatók. Az építész munkásságáról több filmet is vetítenek a kiállítótérben.Március 28-án nyílik Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész tárlata a földszinten és az alsó szinten kialakított bemutatótermekben. A későbbiekben Molnár Edit fotóművész, Finta József építész és Somogyi Győző festőművész kiállításai várhatók a Pesti Vigadóban, ősszel pedig az első világháború századik évfordulója kapcsán emlékeznek meg a világégésről.

Az épület a Budapesti Tavaszi Fesztivál eseményeinek is otthont ad. Március 23-án Magyar képek címmel tart hangversenyt az Óbudai Danubia Zenekar Miklósa Erika közreműködésével. További kamaraesteken hallgathatja meg a közönség Bogányi Gergely zongora-, Maxim Rysanov brácsa- és Banda Ádám hegedűkoncertjét, Stuller Gyula, Perényi Miklós és Rohmann Imre trióhangversenyét, a Kelemen Kvartett, a The Hilliard Ensemble, Alison Balsom és a Liszt Ferenc Kamarazenekar műsorát.

A megújult kulturális intézményben a közel 3000 négyzetméteres kiállítótér mellett könyvtár, galéria, színházterem és étterem is helyet kapott, igaz, e két utóbbi átadására őszig várni kell. Visszanyerte eredeti állapotát a földszinti fogadótér, a Lotz Károly-freskókkal díszített lépcsőház, és a díszterem is, amelyet korabeli fotók alapján rekonstruáltak. Megújult a hangversenyterem, amely jelenlegi kialakításának köszönhetően elfeledtetheti a rossz akusztikájú elődjét. A tetőtér átalakításával létrehozott két új szint mellett „pezsgőterasz” néven tetőteraszt alakítottak ki, amelyről páratlan kilátás nyílik a Várkert bazárral kiegészülő budai oldalra.

A 4,5 milliárd forintból megújult összművészeti központtal Budapest kulturális élete újabb kiemelt helyszínnel gazdagodott. Amit most meg kell tölteni élettel, mondta Fekete György. Az MMA tagozatainak lesz a feladata, hogy megfelelő minőségű produkciók szervezésével emeljék a Pesti Vigadó fényét. Az épület csodálatosan megújult, fogalmazott az elnök, az akadémia pedig biztosítja az egyenletesen magas színvonalú működést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.