Nyugdíjból jött vissza, hogy mentse a Burgtheatert

A német Karin Bergmann egykori igazgatóhelyettes vezeti ideiglenesen a Burgtheatert.

rKissNelli
2014. 03. 19. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új művészeti vezető két évre szóló kinevezését szerdán jelentette be Josef Ostermayer osztrák kulturális miniszter. Matthias Hartmannt, az eddigi igazgatót március 11-én váltották le azonnali hatállyal, mivel mindmáig tisztázatlan módon 8,3 millió euró hiány keletkezett óriási állami támogatást élvező teátruma előző évadjának költségvetésében.

A Burgtheater ideiglenes vezetésére felkért Bergmann két évtizeden át dolgozott a színháznál, főként üzemeltetésért felelős vezetőként. Még Claus Peymann idején (1986–1999) került a teátrumhoz, 1999-ben a hivatalba lépő új igazgató, Klaus Bachler a helyettesévé nevezte ki. 2010-ben, a Hartmann-nal társigazgatóként eltöltött egy év után ment nyugdíjba.

Matthias Hartmannt azután menesztette a kulturális miniszter, hogy napvilágra került: a direktor működése alatt a 2012–13-as évadban 8,3 millió eurós adósságot halmozott fel Európa legjobban támogatott, évente 47 millió euróból gazdálkodó színháza. A színház felügyelőbizottsága felügyelőtanácsa február végi jelentésében okirat- és mérleghamisítást, valamint hűtlen kezelést állapított meg. Kiderült az is, hogy az igazgató több rendezéséért vett fel kiugróan nagy összegeket, hasonlóan testévéréhez és sógorához, akiket ő bízott meg a színház gyermek- és ifjúsági programjának vezetésével.

Ismert, hogy Matthias Hartmann korábban élesen bírálta a magyar kultúrpolitikai folyamatokat, ennek során többször állított valótlanságokat – egyebek közt azt, hogy Magyarországon nem kapnak támogatást a független színházak. Állítása szerint azért utasította vissza Vidnyánszky Attila Nemzeti Színházba szóló meghívását, hogy mert „nem akarta engedni, hogy a Burgtheater hírnevét ismét felhasználják a magyar kultúrpolitika megtépázott renoméjának a kijavítására.”

Osztrák és svájci lapértesülések szerint egyébként Matthias Hartmann, a Burgtheater menesztett vezetője már igazgatóságának első évében adót csalhatott. A magyar sajtóban eddig egyedül a Kultúrgrund számolt be arról: a Burgtheater március 11-én azonnali hatállyal menesztett igazgatója, Matthias Hartmann már hivatalba lépése előtt, 2009. július 29-én 233 ezer eurót vett fel készpénzben a bécsi színháztól az előkészületi évekre.

Hartmann azt állította: a készpénzre azért volt szüksége, mert akkor még nem nyitott bankszámlát Bécsben. (A banki átutalás mint lehetőség furcsamód fel sem vetődött az „előleg” kapcsán, pedig szerdai nap volt, még várnia se kellett volna sokat.)

A Profil osztrák hetilap online kiadása ugyanakkor utóbb arról tudósított: Hartmann 363 ezer eurót vett fel készpénzben 2009. július 29-én a Burgtheaterben, miközben a zürichi népességügyi hivatalban már 20-án felmondta svájci tartózkodását – az osztrák lapok szerint ez felveti az adóelkerülés gyanúját is.

Az APA osztrák hírügynökség tudósítása szerint Hartmann ügyvédei visszautasították a vádat, s állították: még a Burgtheater tartozik pénzzel az előkészületi évek után (is).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.