Választhatnak a koncertek között a bérletesek

Richard Strauss József-legendája és új, szabadon választható bérletrendszer a Nemzeti Filharmonikusoknál.

2014. 05. 08. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabadon választható bérleteket kínálnak az új évadtól a Nemzeti Filharmonikusok. Az új koncepció lehetővé teszi, hogy minden koncertlátogató érdeklődéséhez, idejéhez és pénztárcájához igazíthassa saját bérletét. A rendszer progresszíven működik majd, így minél több hangversenyre vásárol valaki egyidejűleg jegyeket, annál nagyobb – akár 50 százalékos – kedvezményben részesül. Ez a kedvezmény technikailag csak a Művészetek Palotája (Müpa) és a Zeneakadémia pénztáraiban, illetve a zenekar internetes oldalán való vásárlásnál érvényes, de az alapkedvezmény az ország bármely pontján elérhető lesz.

Kovács Géza, az együttes főigazgatója lapunknak elmondta: nagyon hűséges bérletközönségük van, akikkel tartják a kapcsolatot, a tőlük érkezett visszajelzések alapján alakították ki az új rendszert. A zenekar Baráti Köre már május 20-tól vásárolhat bérleteket, 25-től pedig mindenki számára nyitott lesz a jegyvásárlás.

Több mint másfél évtizede már, hogy törlesztjük a magyar hangversenyélet nagy adósságait – fogalmazott lapunknak Kovács Géza, kiemelve: a József-legenda őszi bemutatója valóban az évad legnagyobb előadásának tekinthető. A művet a Richard Strauss-ciklus részeként, a szerző születésének 150. évfordulójához is csatlakozva láthatja a közönség november 12-én és 13-án Juronics Tamás Kossuth-díjas koreográfus és a Szegedi Kortárs Balett közreműködésével a Müpában. Ezt a produkciót olyan Strauss-művek hazai bemutatói előzték meg a közelmúltban, mint a Capriccio vagy A hallgatag asszony, de Kovács Géza kiemelte, hogy a hétvégén Budapesten előadott Aus Italien és az Úrhatnám polgár-szvit most éppen vidéken turnézik.

Szintén a kuriózumok közé tartozik a februári Bach- és Villa Loboz-művekre épülő hangversenyük, amelyen Brazília első számú zeneszerzőjének ritkán hallható alkotásai szólalnak meg felváltva a nagy zeneszerző-óriás, Johann Sebastian Bach I. szvitjével és g-moll zongoraversenyével. A szerzőket a vendég zongoraművész, Jean Louis Steuerman személye köti össze, aki Brazíliából érkezik, de egy Bach-versenyen tűnt fel.

– Kiemelkedik a hangversenyek közül az október 15-i esemény is: ekkor a Zeneakadémia színpadán Fischer Annie-ra emlékezik Ránki Dezső és Kocsis Zoltán. Fontos egyházi ihletésű művek is szerepelnek a műsorfüzetben: Beethoven kantátája, a Krisztus az Olajfák hegyén Martonvásáron, Haydn A Megváltó hét szava a keresztfán című oratóriuma a Zeneakadémián, Debussy A tékozló fiú című Római-díjas, korai kantátája pedig a Müpában hangzik el Nemzeti Énekkarunk közreműködésével, amelynek Antal Mátyás a karigazgatója – sorolta a főigazgató. A martonvásári Beethoven-estek idén is folytatódnak, de számos egyéb tematikus koncertet találunk a programkínálatban.

Újdonságnak számítanak a Meztelen igazságok című hangversenyek, amelyek 8-12 éves gyermekeknek és szüleiknek szólnak, és amelyek olyan nehéz, komoly és kényes témákat érintenek majd a zene nyelvén, mint a szerelem, a halál és mi az, hogy a király meztelen.

A hagyományok is folytatódnak: a nemzetpolitikai turnék, vagyis a szomszédos országok magyarok lakta városaiban harmadik éve folyó koncertek, amelyekből a zenészek és az énekkari tagok is sokat töltődnek, vagy a vidéki előadások, amelyeket térítésmentesen ad az együttes. Kovács Géza hangsúlyozta: ezeket önként vállalták, mégpedig azért, mert úgy gondolják, nemzeti alapintézményként ez a kötelességük. A főigazgató elmondta: nem másodosztályú előadásokat visznek vidékre, hanem elsőrangúakat, Kocsis Zoltán vezényletével, világhírű vendégművészek közreműködésével.

– A Próbatermi hangversenyeknek nem kell a cégér, nagyon népszerűek – folytatta Kovács Géza, majd hozzátette: ennek részben az az oka, hogy ilyenkor a közönség olyan helyeket lát, amelyeket csak a zenészek szoktak, például a teherliften érkeznek, és megtekinthetik a titokzatos kottatárat is.

A vendégművészek is jelentősek az új évadban. Kovács Géza kiemelte, hogy a zenekar mindig nagy figyelmet fordít a fiatal magyar tehetségekre, így például idén Berecz Mihállyal lépnek fel a Zeneakadémián. A magyar művészek közül többek között Balog József, Fülei Balázs, Baráti Kristóf, Vashegyi György, Vásáry Tamás, Hamar Zsolt, Dénes István, Jandó Jenő, külföldről pedig Carlo Montanaro, Carlo Rizzi, Thomas Sanderling, Rossen Milanov, Olli Mustonen, Laurent Korcia, Michael Martin Kofler lesz a vendégük.

A zenekar a nyáron turnéra indul: először Dél-Koreában koncerteznek, ahol előadják egy koreai zeneszerző erre az alkalomra komponált művét, amelynek apropója, hogy a két ország 25 éve vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatot. Az út Japánban folytatódik, ahol Kocsis Zoltán mellett Kobajasi Kenicsiro is vezényel majd, többek között saját szülővárosában.

A Nemzeti Filharmonikusok vezetése igyekszik megbecsülni a törzsközönséget, a Baráti Kör mellett tavaly megalakult a Nemzeti Filharmonikusok Pártoló Köre is, amelynek tagjai különleges programokon vehettek részt, a kulturális társintézményekkel kialakított partnerkapcsolatoknak köszönhetően pedig több, egy-egy adott koncerthez tematikusan illeszkedő tárlatvezetést, szalonbeszélgetést, kamarakoncertet vagy intézménybejárást tartottak.

Nagy örömükre szolgál, hogy tavaly megemelték a támogatásukat minden korábbinál nagyobbra, 1 milliárd 875 millióra, hiszen nem volt ez mindig így, volt olyan esztendő, amikor év közben csökkentették százmilliókkal – mondta Kovács Géza, aki hozzátette: ugyan az idei szerződésük 200 millióval kevesebbről szól, de Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma minisztere személyesen ígérte meg, hogy más forrásból pótolják a kieső összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.