A magyar királyok közül Szent László legendáriuma a leggazdagabb. Ezek a legendák ihlették Ősi János kalandregényét, A Lovagkirály keresztjét, amelyet szerdán este hatkor mutatnak be Vácott a Barátok temploma udvarán. A középkori Vác az a helyszín, ahol a legenda szerint a csodaszarvas megjelent a majdani királynak, és Vácott született meg a regény is: a szerző, Ősi János az I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola igazgatója, magyar és történelem szakos tanár.
A könyv első részének története László ifjúkorában kezdődik, és a legendás látomással ér véget, amelyben angyal hozza el neki a koronát. Hamarosan a regény második része is megjelenik, ennek főszereplője a már királlyá választott László. Az Ősi János-féle történetben nem csak az ismert legendák köszönnek vissza. Szent László kalandjaiból az is kiderül, hogy az ember és a politika természete ezer év alatt sem változott túl sokat, és hogy bizonyos kérdések végigkísérik a történelmünket. A szerzőben is felmerül, hogy szükségszerű volt-e a kereszténység felvétele, hány Magyarország létezik a gondolkodásunkban, kit tekintünk árulónak, és hogyan tekintsünk Szent Istvánra és művére. László folyamatosan fejlődő főhős, aki dacos, engedetlen fiatalból válik uralkodóvá.
A könyv kiadója, a Rézbong Kiadó arra is felhívta a figyelmet: hosszú ideje nem jelent meg történelmi regény grafikákkal Magyarországon. A könyvhöz az MNO munkatársa, P. Szathmáry István készített tusrajzokat. (Képünkön: a Fehér Aba átka című illusztrációja.) A könyvbemutatón Beer Miklós váci megyés püspök és Hujbert Tamás váci tanár beszélget a szerzővel, és megelevenedik László és Opos párbaja is.
Idén augusztusban Szent Lászlóról szólnak majd a székesfehérvári Koronázási Ünnepi Játékok is.