Egy hét táncház a tánctáborokban

Nyáron a Kárpát-medencében a táncházak „átköltöznek” a népzenei-néptáncos táborokba.

2014. 07. 11. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokszor persze ennek a hátterében is városi, vagy a falvakból a városba szakadt és a táncház módszerével ott megismerkedett fiatalok állnak. Bár nem általános, de Széken éppen egy holland fiatalember segítette a hagyományőrzés új formájának, a táncháznak az újbóli megtelepedését azzal, hogy megvásárolta a régi legendás táncházaknak helyet adó épületet és szisztematikusan megszervezte a táncházakat, ahol a népviseletért különböző kedvezmények is járnak. Persze, az ő története nem általános és nagyon messze vinne, a legtöbb helyen maga a település lakossága oldja meg az ilyen kérdéseket, és egyre többször teljesen önerőből.

Hatalmas a kínálat
Minden hétre több tábor is esik. Mivel az esti táncházak általában külön is látogathatóak, ha Erdélyben járunk, érdemes felkeresni az egyiket, hiszen minden napra jut táncalkalom. A legtöbb tánctábor vasárnap este kezdődik és szombat estig tart, vállalkozó kedvűek egyikről a másikra utaznak. Szerencsére az internetnek köszönhetően a Táncház.hu honlapon mindet megtaláljuk időrendi bontásban. Most vasárnap Magyarlapádon és Jobbágytelkén, 20-án Felsősófalván, 27-én Kommandón és Gyimesközéplokon, augusztus 3-án Kalotaszentkirályon és Vajdaszentiványban, augusztus 10-én Válaszúton kezdődik a tábor, valamint egyfajta levezetésképpen augusztus 18-23-áig tartanak a Széki Napok. Kárpátalján ezen a héten Tiszapéterfalván várják a népzene-néptánc szerelmeseit, az anyaországban a közeljövőben a jövő hét végén kezdődő Téka-tábort és a pomázi Magyar Vár tábort említhetjük a számos kézműves tanfolyammal együtt, és kiemelendő még a felvidéki Szőttes Kamara Néptáncegyütteshez kötődő programsorozat, amely egyszerre több tanfolyamot is kínál Gútán július 16-ától 20-áig.
Míg év közben a táncház a legelterjedtebb hagyományőrző forma, nyáron ezek az alkalmak rendszerint szünetelnek a szabadságok, nyaralások – Erdélyben például a nyári mezőgazdasági munkák – miatt, így erre az időszakra született meg a tánctáborok ötlete. Már a táncházas hőskorszakban elindultak Magyarországon a szervezkedések, eleinte leginkább a népzenei együttesekhez kötődtek a népzenei-néptáncos, jellemzően egyhetes találkozók – itt említhetnénk például a Téka táborait, amely idén már három x-szel jubilál –, később azonban az újabb rendezvények egyre inkább az egyes dialektusok táncaira épültek.

A rendszerváltás, ami majdnem egy időben történt a romániai politikai helyzet átalakulásával, jócskán kinyitotta ezt az ollót. Kárpát-medence szerte népszerűvé váltak ezek a kezdeményezések, és elterjedtek Erdélyben is, amelyet egyébként is rengeteg anyaországi táncházas választott úti célnak. A legidősebb erdélyi tánctáborok – a kalotaszentkirályi vagy a Kallós Zoltán által szervezett válaszúti –, gyakorlatilag rögtön a Ceausescu-rendszer összeomlását követően indultak, de komoly múltra tekint vissza a gyimesközéploki, a jobbágytelki, a vajdaszentiványi tábor, és még hosszan sorolhatnánk.

Ezeknek az erdélyi néptánctáboroknak a program-összeállítása általában ugyanazt a mintát követi: napközben tudásszint alapján különböző csoportokban néptánc és hangszeres népzeneoktatás, énektanítással kiegészítve, közösen szervezett, tájjellegű étkezésekkel, este pedig táncház, ahol általában a helyi hagyományőrzők bemutató műsora, a táborlakóknak hirdetett táncos és zenei vetélkedők színesítik a kínálatot. Eleinte leginkább fiataloknak szóltak ezek a kezdeményezések, és jellemzően sátortáborban laktak a résztvevők, ma már ez a generáció a gyermekeit, unokáit hozza, akik a faluturizmus terjedésével magánszállásokon laknak.

Az igény szülte a legnagyobb változást, a gyermekprogramok terjedését, aminek következtében ma már Kalotaszentkirályon szinte több a kiskorú, mint a felnőtt, így több gyermekcsoport is működik, és hangsúlyossá vált a gyermektáncház is. Természetesen a gyermekek nagy része falubeli, mert általában arra nagyon figyelnek – tanulva a kezdeti problémákból –, hogy a település teljes mértékben a magáénak érezze a valójában róla szóló hetet: a helyben lakók ingyen iratkozhatnak be a tábor tanfolyamaira, külön csoport működik a helyi néptáncegyüttesnek, és széles körben vonják be segíteni a helyieket. Így aztán egy tánctábor nemcsak nagy esemény, de anyagilag is javára válhat a falunak, arról nem beszélve, hogy komoly reklámértékkel bír, hiszen a faluturizmus hírét is viszi, és ezáltal év közben is több lesz a vendég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.