Lukácsi Huba – harminc év színház a cisztereknél

Nevezetes tehetséggondozó műhellyé tette Lukácsi Huba a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium színjátszó körét.

R. Kiss Kornélia
2014. 07. 26. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukácsi Huba csaknem harminc éve vezeti a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium színjátszó körét, ami az iskola falain kívül is ismert tehetséggondozó műhellyé vált. Diákok nemzedékei járnak vissza az előadásokra, gyakran még évtizedekkel az érettségi után is. Idén év végén Tamási Áron Vitéz lélek című előadását rendezte meg Lukácsi Huba, akit márciusban Bonis Bona Életműdíjjal tüntettek ki.

Ha az ember szenvedélyesen szereti a munkáját, nem hagyja abba csak azért, mert elért egy bizonyos kort – véli Lukácsi Huba. Ő sem állt meg a nyugdíjkorhatárnál, és valószínűleg még a Latinovits Zoltán Diákszínpad harmincéves jubileuma is a rendezői székben éri majd.

Amikor huszonnyolc éve összehívta az első meghallgatást egy ad hoc színjátszó csoport beindítására, nem sejtette, hogy a 2013–2014-es tanév végén már harmadjára kerül majd színre az ő rendezésében Tamási Áron Vitéz lélek című darabja.

A diákszínjátszókör azóta olyan tehetséggondozó intézménnyé nőtte ki magát, amit iskolán kívül is számon tartanak. A Lukácsi-féle diákszínpad egyik védjegye lett, hogy egész estés klasszikusokba is bele mert vágni.

A másik a visszajáró öregdiákok szerepeltetése. Ez egyfajta minőségbiztosítást is jelent és folyamatosságot: a fiatalabb diákok tanulnak az érettségizettektől. Az év végi előadás főszerepét lekettőzték, egyik alakítója az elsősorban műsorvezetőként ismert Takács Bence volt, aki 1999-ben játszotta Balla Pétert.

– Kell hozzájuk türelem, de ez semmi ahhoz képest, hogy a diákszínjátszókkal egy kis világot teremtünk. A gyerekekben megvan a fogékonyság arra, hogy egy gazdagabb, teljesebb világgal kerüljenek kapcsolatba. Nem azért játszanak itt, mert kötelező, hanem mert ettől boldogok.

A visszajelzések szerint azok is profitáltak a színjátszásból, akik nem előadó-művészi pályára mentek. – Egy tanítványom, aki orvos lett, például azt mondta, hogy a színjátszó körnek köszönheti az empátia képességét; azt, hogy tudja, hogyan lehet megszólítani egy szorongó vagy kétségbeesett embert – meséli.

Lukácsi Huba zenészként is ismert volt. A Magyar Rádió archívuma sok magyar népzenei felvételét őrzi – mostanában gondolkodik rajta, hogy milyen jó lenne belőle kiadni egy lemezre valót –, és énekese volt az amerikai népzenét játszó Spirit együttesnek.

A zenéléssel már azelőtt felhagyott, hogy 1986-ban elkezdte volna a Budai Ciszterci Szent Imre – akkori József Attila – Gimnázium diákszínjátszókörét vezetni. A Vitéz lélek bemutatóján olyan tanítványok is visszatértek előadást nézni és Lukácsi Hubát köszönteni, akinek a harmincéves érettségi találkozójuk lesz jövőre.

– Az igazi szerelem mindig kölcsönös, és én nagyon beleszerettem a tanításba. Ezt bizonyára a gyerekek is megérezték – Lukácsi Huba ezzel magyarázza a népszerűségét. Szűkebb pátriáiban, Újbudán és Szolnokon is díjakkal ismerték el a munkáját, és idén megkapta a tehetséggondozásban kiemelkedő pedagógusoknak járó Bonis Bona Életműdíjat.

Babonából nem árulja el, mi a terve a jövő évre. Még töpreng, egy kortárs darab vagy egy Shakespeare jöhet szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.