„A Zsolnay Kulturális Negyed önmagában is egyre több látogatót vonz, de a Gyugyi-gyűjtemény még ezen belül is egy presztízsértékű látványossága a városnak és a Negyednek” – mondta el Páva Zsolt, Pécs polgármestere az ajándékozás alkalmából szervezett ünnepi sajtótájékoztatón csütörtökön. Márta István, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője hozzátette: „a mai kiemelkedő nap a negyed életében. Nem kis büszkeséggel mondhatom, hogy a gyűjtő kivételes személyisége, értékmentő filozófiája talán nem véletlenül talált egymásra a várossal és az örökségkezelővel.”
A kiállítás legújabb műtárgyai kiemelkedő értéket jelentenek, hiszen a gyűjtemény így még teljesebben képviseli a világhírű Zsolnay-gyárat és a magyar kerámiaművészek munkásságát. A most ajándékozott tárgyak között megtaláljuk Apáti Abt Sándor, a modern magyar kerámia úttörőjének tervei alapján készült alkotásokat a XIX. és a XX. század fordulójáról. Több díszkorsó, díszkosár is van az ajándékozott tárgyak között az arab sorozatból, melyek Sikorski Tádé tehetségét dicsérik. Kiemelkednek Kapás Nagy Mihály műtárgyai, és a kollekció különösen fontos darabjainak számítanak Zsolnay Júlia alkotásai is. Ráadásul Klein Ármin desszertes tányér „angol figurákkal” 12 darabos sorozatából újabb darab került elő. A Leány kosárral című kerámia elhelyezésével így már csak egy hiányzik, hogy hiánytalan legyen a sorozat. „Feltett szándékom, hogy szakmai, művészeti szempontból is egyedülálló, nemzetközi szinten is magas színvonalon jegyzett kollekciót láthassanak az érdeklődők a Sikorski-villában” – mondta el Gyugyi László, aki szeptember 7-én és 8-án exkluzív tárlatvezetést tart a múzeumban.
A Zsolnay aranykora – Gyugyi László gyűjteménye című tárlat 2010 óta fogadja a látogatókat, miután Gyugyi László műgyűjtő ma már több mint 600, egyedi kerámiatárgyból álló kollekciója visszakerült egykori szülőhelyére, Pécsre. A kiállítás a gyár 40 évét átölelő (1870–1910) időszakának termékei, a díszkerámiák a Zsolnay-gyár fejlődéséről, sokszínűségéről, három nagy korszakáról (historizmus, millennium, szecesszió periódusai) tanúskodnak. A gyűjtemény népszerűségét mutatja, hogy a megnyitása óta közel 140 ezren tekintették meg.