Tovább fogy az MKKE taglétszáma

Újabb kiadókról derült ki, hogy vagy már ki is léptek, vagy éppen kilépnek a könyves egyesülésből, az MKKE-ből.

Pion István
2014. 09. 27. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történet nem ott kezdődött, hogy a Libri-Shopline kiadói egyszer csak fogták magukat, és kiléptek az egyesülésből. Már nyáron is voltak olyan kiadók, amelyek hasonló okokra hivatkoztak, mint Sárközy Bence és Halmos Ádám, a Libri Könyvkiadó ügyvezető igazgatói, csupán a nagyobb nyilvánosságot kerülte el a hír. Mintha egy ilyen régi és tulajdonképpen igen fontos egyesülés problémája nem érdekelné a közvéleményt.

Júniusban közölt egy interjút a Konyvkultúra.hu online könyves magazin Votisky Zsuzsával, aki itt mondta el, hogy a Typotex Kiadó, amelynek Votisky a vezetője, kilépett az MKKE-ből. Akkor nagyjából ugyanazokra az okokra hivatkozott, mint a most vagy mostanában kilépő kiadók. Az interjúban elmondta többek között, hogy szerinte képtelenség egyetlen szervezetben összefogni a könyvkiadókat és a könyvterjesztőket, hiszen ellenérdekelt felekről van szó, ráadásul, ahogy fogalmazott, az MKKE „nem képviseli a kiadók érdekeit. Az egyesület a könyvkiadók és könyvterjesztők közös szerveződése. Elvileg. Gyakorlatilag azonban egy olyan társaság, amelyben a terjesztők szempontjai hangsúlyosan jelennek meg”. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az MKKE tagdíját a forgalom alapján fizetik a tagok, természetüknél fogva nagyobb a befizetésük a könyvterjesztőknek, mint a kiadóknak, ezért az egyesülés vezetőinek a terjesztőkkel való jó kapcsolat sokkal fontosabb, mint a kiadókkal.

A kilépők listáját gyarapította a Holnap Kiadó is, amely, ahogy a Typotex, már nyáron kilépett az egyesülésből. A tényt Milkovich Eszter, a Typotex vezetőjének távollétében a kiadó egyik munkatársa erősítette meg lapunknak telefonon, miután felhívta a külföldön tartózkodó vezetőt. A kilépéseket általában sem a kiadók, sem az MKKE nem veri nagydobra. Ezen fordított most egyet a Libri Könyvkiadó vezetősége azzal, hogy nem csak a szakmai, hanem a nagyobb hírportálokon is hírt csinált az ügyből, mondván, attól még nem lesz változás, ha szépen csendben kilépnek az egyesülésből.

Amikor Kocsis Andrást, az MKKE elnökét kérdeztük, akkor ő arról számolt be nekünk, hogy nem tud új kiadók kilépési szándékáról.

Azonban mégis akad új kilépő a listán, méghozzá a L’Harmattan. Megkerestük Gyenes Ádámot, a kiadó ügyvezető igazgatóját, aki a kilépés okai között említette, hogy az egyesülés egyáltalán nem képviseli a kiadók érdekeit. – Gyakorlatilag egy rendezvényszervező céghez tudnám hasonlítani az MKKE-t – utalt Gyenes Ádám a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra és az Ünnepi Könyvhétre. – A kiadók már semmilyen szerepet nem játszanak az egyesülés döntéseinek meghozatalában. Az MKKE a teljes kiadói szakma kizárólagos képviselőjeként mutatja be magát, miközben egyáltalán nem veszi figyelembe azokat a kiadói tevékenységeket, amelyek valójában zajlanak. Feleslegesnek látjuk, hogy az egyesülés tagjai legyünk – tette hozzá Gyenes.

A problémára szerinte egy kamarai rendszer lehetne a megoldás, amelyben, mint mondta, a kiadói érdekek képviselete legitim módon történhetne. – Ez lenne a logikus lépés, ugyanis a kamarai rendszerben jobban működik az érdekérvényesítés, és még a számonkérés is, egyelőre azonban nem látom, hogy ki tudná ezt összefogni.

Gyenes kitért arra is, hogy az MKKE vezetősége átfedésben van a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesületének (MASZRE) vezetőségével, amely egy jogdíjfelosztó szervezet. – Ez engem felháborít – mondta Gyenes. Hozzátette: – Az MKKE gyakorlatilag a könyvpiaci folyamatoktól függetlenítette tevékenységét, azokra érdemben nem reagál, ráadásul mivel az „egész könyvszakmát” akarja képviselni, s ezért a terjesztők és a kiadók egyaránt tagjai, így alapvető érdekellentéteket feltételez a léte.

Több kiadó egyelőre nem erősítette meg lapunknak az egyesülésből való kilépés tényét, de problémát soroltak bőven. Legtöbbször a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál kérdése került elő, ahol a jó helyekért ölni tudnának a kiadók, azokat mégis rendre a terjesztők kapják meg az MKKE standkiosztási elvei alapján. De ugyanígy előkerül az Ünnepi Könyvhét is, amelyen beltéri SYMA szabvány szerinti pavilonokat állítanak fel, pedig a Vörösmarty tér éppenséggel kültér, és a könyvesek éjszakáján is mindig ugyanaz a sramlizenekar játszik – utóbbiról többek között magunk is megemlékeztünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.