Forrong a könyvpiac, jön a kötött könyvár?

A könyvszakmai szervezet, az MKKE szerint jót tenne a kötött könyvár. A többi bajon nem tudnak segíteni.

rKissNelli
2014. 10. 04. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar könyvpiac számos problémája került felszínre annak kapcsán, hogy a Libri-Shopline könyvkiadói elhagyták a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülését, a terjesztőjük viszont továbbra is a szervezetben ül. Előkerült a terjesztők és kiadók szembenállásának kérdése és az is, hogy jó-e, ha egy szervezetben ülnek. Az MKKE most olyan javaslattal jelentkezett, amely a szereplők konszenzusán alapul.

Benyújtotta az illetékes minisztériumoknak az MKKE a kötött könyvárról szóló törvényjavaslatot. Kocsis András Sándor elnök és Zentai Péter László igazgató szerint sok bajt okoznak a leárazások és az álleárazások a piacon. Ilyen, ha szándékosan túlárazott könyveket egy héttel a megjelenés után ötven százalék kedvezménnyel árulnak, illetve ha valamelyik piaci szereplő a gyors haszon reményében annyi kedvezményt ad például egy új sikerkönyv árából, amennyit a nála kisebb könyvesboltok egyszerűen nem engedhetnek meg maguknak.

Ez a probléma nem csak az egyébként is sérülékeny kis könyvesboltokat, hanem a nagy láncokat is érintheti – ha például egy áruházlánc nyomja le egy sikerkönyv árát –, ezért a legkisebb közös többszörösnek tekinthető az ellene való fellépés; olyasminek, amellyel a kereskedők és a kiadók egyetértenek.

Az MKKE vezetőinek elmondása szerint a törvényjavaslat egy évek alatt kikristályosodott konszenzusos megoldás. Úgy szól, hogy megjelenés után egy éven át nem lehetne változtatni a könyv árán, kivételt jelent az internetes kereskedelem, ahol tizenöt százalékos engedmény volna adható. Törzsvásárlói kedvezmény, klubtagság esetében, könyvutalványos vagy kuponos értékesítésnél, valamint könyves eseményeken is adhatnának a kereskedők öt-tizenöt százalékos kedvezményt.

A kötött könyvár számos külföldi országban sikeres gyakorlat, például Németországban és Franciaországban. Az ellenkezője hosszú távon az olvasóknak sem kedvez, mert a könyvárak gyorsabban emelkednek a szabad áras rendszerben, ez történt például az Egyesült Államokban – írják a törvény indoklásában.

Kocsis András Sándor a sajtótájékoztatón kifejtette azt is: az MKKE-nek nincs módja hatni azokra a folyamatokra, amelyekre a legtöbb kiadó panaszkodik. Tudják, hogy a terjesztők bizományba veszik át a könyveket, tehát a kiadó hitelez nekik, s tisztában vannak azzal is, hogy nagy árréssel dolgoznak: a könyv árának több mint ötven százaléka marad náluk. Ehhez járul hozzá, hogy egyes terjesztők késedelmesen fizetnek. A kiadók pedig nem tudnak eredményesen fellépni az érdekeikért, hiszen függnek a nagy terjesztőktől, amelyeknek országos üzlethálózatuk van, és most már kiadók is tartoznak ezekhez a cégcsoportokhoz.

Erre még külföldi modell sincs; nincs még egy olyan könyvpiac, amelynek döntő részét három nagy terjesztő fedné le, melyek a kiadók egy jelentős részét is birtokolják. Ez bonyolult összefonódásokat eredményez: a terjesztő például látja, hogy mennyi fogy más kiadókhoz tartozó könyvekből, így előnyhöz jut, mert a nála megvásárolt példányszámok ismeretében dönthet arról, hogy a hozzá tartozó kiadó milyen szerzők, könyvek jogait vegye meg.

Az Osiris Kiadó vezetője, Gyurgyák János nemrég nyílt levélben vádolta meg a Libri-Shopline-t etikátlan piaci magatartással, más kiadók szerzőinek elcsábítása is szerepelt a vádak között. A levélben az állt: visszalépne a szervezetbe, miután kiléptek a Libri kiadói és még néhány kiadó, köztük a L’Harmattan.

Való igaz, hogy a nagy kiadói csoportok olyan szerzőket is megvásárolhatnak, akiknek a „felépítésében”, népszerűsítésében más kiadó munkája van, és a szerző, a könyv bevezetésével kapcsolatos kockázatot is ő viselte. A Libri azzal érvelt, hogy a szerzők szabad akaratukból igazoltak át, mert jobb ajánlatot kaptak, ami nyilván nem ütközik törvénybe.

A kötött árakat előíró törvényen kívül a Márai-program forrásbővítését, a Magyar irodalom éve programsorozat megrendezését és a könyvszakmai hitelprogram korszerűsítését is javasolja az MKKE, valamint azt, hogy Széchényi Pihenőkártyával is lehessen könyvet vásárolni, illetve könyvvásárlási adókedvezményt kaphassanak a pedagógusok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.