Varga Mihály: A dizájn pörgetheti a gazdaságot

Vitorlás hajó, szürkevíz-koncepció, japán–magyar képes szótár – ezek az év legjobb hazai dizájneredményei.

Son
2014. 10. 07. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyar formatervezés nemzetközi összevetésben is jól áll, amire szükség is van, hiszen a következő évek nagy feladata a magyar gazdaság versenyképességének javítása.  Ennek egyik kulcsa az innováció, ezért fontos az alkotóknak olyan hátteret nyújtani, amelyben kreativitásukat kibonthatják. Az ország jó irányba halad, hiszen gazdasági teljesítménye növekszik; különösen az innovatív ágazatok teljesítenek jól. A 20140–2020-as EU-ciklus pályázati kereteiből csaknem 700 milliárd forint áll majd rendelkezésre az innovatív jellegű kutatási, fejlesztési tevékenységekre – fogalmazott a díjátadót megelőző beszédében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

Az általa meghirdetett pályázaton termék kategóriában Bereczki Dávid „Primus Dinghy” tanuló szintű vitorlás kishajóját és Tomcsányi Dóri 2014–2015-ös őszi-téli ruhakollekcióját díjazták. Az S’39 Hybrid Design Manufacture hullámtörő rendszere, amely egy fontos ökológiai problémára nyújthat megoldást, terv kategóriában nyert. 

Vizuális kommunikáció kategóriában idén Katyi Ádám, a nyomtatott és digitális felületekre is kiválóan illeszkedő Westeinde Caption betűtípusa kapta az elismerést. Ulrich Sára Italo Calvino Ha egy téli éjszakán egy utazó regényének kísérleti tipográfiai feldolgozásával, Nagy Dániel pedig a Lamantin Jazz Fesztivál arculatával érdemelte ki a díjat diák kategóriában.

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma különdíját Vasques Carlos Alberto, a zuhanyozás közben elfolyó víz újrahasznosítását megoldó koncepciójáért, Nagy Diána, egy japán–magyar képes szótárért, Gyulai Natália pedig egyedi felületképző technikával készült műszőrme kollekciójáért vehette át. 

A pályamunkákat bemutató kiállítás november 2-áig látható az Iparművészeti Múzeumban, ahol az idén 35 éves Magyar Formatervezési korabeli díjazott tárgyaiból összeálló minitárlat is helyet kapott. A Hipavilon Szellemi Tulajdon Ügynökség különdíját a Fireplace Kft. Róma kandallókályhája, míg a Magyar Formatervezési Tanács különdíját Erdélyi Tamás HBH kocka nevű sporteszköze nyerte el.

 

Design Management Díjban idén a szerszámgyártással, műanyag-fröccsöntéssel és fémmegmunkálással foglalkozó GIA Form Kft. részesült, melynek termelési folyamatba integrált dizájnfókuszú szemléletváltása az indoklás szerint jó példa arra, hogy gazdasági előnyt lehet szerezni a kreativitásból, az innovációból és a konzekvens dizájngondolkodásból. A GIA Form Kft. gyártja például a Co&Co Designcommunication által tervezett,és Red Dot, azaz „piros pont” díjat nyert sóinhalátort és a Nosiboo orrszívót.

Elismerő oklevelet kaptak a Pannonhalmi Bencés Apátság Apátsági Termékei, az Ivanka Factory Zrt., a Petőfi Irodalmi Múzeum, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Tudatos Vásárlók Egyesülete és a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.