A Budapest felirattól a Star Warsig

A BTF nem csak a koncertekről szól: Zsigmond Vilmos-kiállítás és Star Wars-megidézés, de felvonulás is lesz!

Grund
2015. 04. 04. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál az idén is egy jókedvű zenész-táncos felvonulással köszönti a tavaszt. Április 11-én három helyszínről – Fővám tér, Városháza park, Szent István tér – csaknem hatszáz táncos, énekes és zenész indul el az Andrássy úton haladva, hogy a Hősök terére érve egy összművészeti, nagy produkció zárja a Fesztiválnyitó Promenádot, amelyben akár a közönség is részt vehet.

De a fesztivál többi napján is érdemes lesz nyitott szemmel járni, hiszen különleges installációk lepik majd el a várost. Ismét felépül a tavalyi eseménysorozat egyik legfelkapottabb látványossága, az óriás betűkből kirakott Budapest felirat a Hősök terén, a piros fesztiválkockákban bárki kipróbálhatja karmesteri képességeit, zenélhet a reggeli kávésbögréjével, a költészet napján pedig verseket hallgathat. Április 26-án pedig a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjén gyermekkórusok nagyszabású koncertje zárja a Budapesti Tavaszi Fesztivál szabadtéri programsorozatát.

Az Oscar-díjas világhírű magyar operatőrről, Zsigmond Vilmosról kevesen tudják, hogy a forgatások szünetében fényképezőgépével is megörökítette a filmvilág kulisszatitkait. Ezekből a fotókból válogatva tiszteleg az idén 85. születésnapját ünneplő művész életműve előtt a Ludwig Múzeum a Magyar Nemzeti Filmalappal társszervezésben, valamint a Magyar Művészeti Akadémia és a Corvin-lánc támogatásával létrejött új kiállításán. A kiállítás április 10-én nyílik a fesztivál első eseményeként, a látogatók június 21-ig tekinthetik meg a legendás alkotó különleges fényképeit.

A Magyar Nemzeti Galéria és a Néprajzi Múzeum Erdélyt helyezi új kiállításaik középpontjába. Előbbiben Sors és jelkép címmel az erdélyi magyar képzőművészet 1920 és 1990 közötti korszakát mutatja be, a megszokott Erdély-narratívák helyett zömmel magángyűjteményekből válogatva. A Néprajzi Múzeum A székelykaputól a törülközőig című tárlata a fotográfus Szinte Gábor páratlan – több mint háromszáz darabot számláló – fényképgyűjteményén keresztül mutatja be az erdélyi, elsősorban székelyföldi építészeti és tárgyi kultúrát.

Nem lesz hiány világsztárokból, hazánkba látogat mások mellett Gyenyisz Macujev, David Sanborn, Elina Garanca, a Bayerisches Staatsorchester Kirill Petrenkóval, Vladimir Ashkenazy és a Philharmonia Orchestra, Sinéad O’Connor, Bertrand de Billy, az Orpheus Chamber Orchestra, Ana Moura, Dhafer Youssef, Nishat Khan, Little Boots, Arve Henriksen, Kevin Mahogany és a Gershwin Piano Quartet.


A magyar fellépőkért és a további részletekért olvassa el cikkünket!

 

Az Olasz Kultúrintézet Pokol és Purgatórium című kiállításán Madarassy István varázslatos, oxidril lánggal rézlemezre készített alkotásait csodálhatják meg az érdeklődők, amelyeken a művész egyéni módon ábrázolja Dante Alighieri Pokol című művének énekeit.

A Budapesti Történeti Múzeum A budavári Nagyboldogasszony-templom évszázadai című tárlata a világörökség részét képező Mátyás-templom múltját mutatja be: az érdeklődők a budavári Nagyboldogasszony-főplébánia egyházművészeti gyűjteményének legszebb, a nyilvánosság előtt eddig ismeretlen műtárgyait is megcsodálhatják, valamint a kiállítás egyik fénypontjaként Schulek Frigyes a Mátyás-templomhoz készített hatalmas gipszmakettjét, amely a II. világháborúban ugyan megsérült, de töredékes formájában is a magyar építészettörténet kiemelkedő emléke maradt.

A Klebelsberg Kultúrkúria új kiállításán a Kossuth-díjas grafikusművész, Gross Arnold rézkarcaiból válogat, a FUGA Budapesti Építészeti Központ nagytermében Matzon Ákos utóbbi évben készült, összességében nagyméretű relief csoportjaival találkozhatunk.

A Józsefvárosi Galéria és Rendezvényközpont Jelmezek, bábok, színházi tervek című kiállásán Kovács Yvette Alida díszlet- és jelmeztervező, valamint Matyi Ágota látványtervező művész bemutatja különböző műfajú és szemléletű színházi előadásokhoz tartozó alkotásaik közül azokat, amelyekre a legbüszkébbek.

A Petőfi Irodalmi Múzeum és a Füst Milán Alapítvány közös kiállítása Füst Milán képzőművészeti és irodalmi hagyatékából áll. A tárlat célja az író művészeti gyűjteményének, otthonának, valamint irodalomról, képzőművészetről és zenéről vallott nézeteinek bemutatása.

A Budapest Galéria kurátori pályázatán nyertes koncepció alapján rendezett Több fény! című tárlata körülbelül tucatnyi fénykörnyezet-rekonstrukciót mutat be, az optoelektronikai forradalomtól a világ első nemzetközi épületre vetítő versenyéig.

A Fővárosi Képtár Farkas István (1887–1944) festőművész életművének kevésbé ismert részét, grafikáit mutatja be az Oratóriumban, míg a Budapest Galéria falain Chochol Károly még soha sem publikált műveivel találkozhatunk.

Az Erzsébetligeti Színházban a 2013-ban végzett képzőművész, Debreczeni Imre hagyományos olaj vászon technikájú kivételes munkái a Star Wars híres stúdiójának díszleteit idézik meg, az Óbudai Kulturális Központ – San Marco Galériában pedig Lévay Jenő valóságleképző szemlélete párosul a számítógépes programok képmanipuláló képességeivel és a mozgás egyidejű megjelenítésének szándéka a hagyományos kép statikus jellegével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.