A Budapesti Tavaszi Fesztivál az idén is egy jókedvű zenész-táncos felvonulással köszönti a tavaszt. Április 11-én három helyszínről – Fővám tér, Városháza park, Szent István tér – csaknem hatszáz táncos, énekes és zenész indul el az Andrássy úton haladva, hogy a Hősök terére érve egy összművészeti, nagy produkció zárja a Fesztiválnyitó Promenádot, amelyben akár a közönség is részt vehet.
De a fesztivál többi napján is érdemes lesz nyitott szemmel járni, hiszen különleges installációk lepik majd el a várost. Ismét felépül a tavalyi eseménysorozat egyik legfelkapottabb látványossága, az óriás betűkből kirakott Budapest felirat a Hősök terén, a piros fesztiválkockákban bárki kipróbálhatja karmesteri képességeit, zenélhet a reggeli kávésbögréjével, a költészet napján pedig verseket hallgathat. Április 26-án pedig a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjén gyermekkórusok nagyszabású koncertje zárja a Budapesti Tavaszi Fesztivál szabadtéri programsorozatát.
Az Oscar-díjas világhírű magyar operatőrről, Zsigmond Vilmosról kevesen tudják, hogy a forgatások szünetében fényképezőgépével is megörökítette a filmvilág kulisszatitkait. Ezekből a fotókból válogatva tiszteleg az idén 85. születésnapját ünneplő művész életműve előtt a Ludwig Múzeum a Magyar Nemzeti Filmalappal társszervezésben, valamint a Magyar Művészeti Akadémia és a Corvin-lánc támogatásával létrejött új kiállításán. A kiállítás április 10-én nyílik a fesztivál első eseményeként, a látogatók június 21-ig tekinthetik meg a legendás alkotó különleges fényképeit.
A Magyar Nemzeti Galéria és a Néprajzi Múzeum Erdélyt helyezi új kiállításaik középpontjába. Előbbiben Sors és jelkép címmel az erdélyi magyar képzőművészet 1920 és 1990 közötti korszakát mutatja be, a megszokott Erdély-narratívák helyett zömmel magángyűjteményekből válogatva. A Néprajzi Múzeum A székelykaputól a törülközőig című tárlata a fotográfus Szinte Gábor páratlan – több mint háromszáz darabot számláló – fényképgyűjteményén keresztül mutatja be az erdélyi, elsősorban székelyföldi építészeti és tárgyi kultúrát.
Nem lesz hiány világsztárokból, hazánkba látogat mások mellett Gyenyisz Macujev, David Sanborn, Elina Garanca, a Bayerisches Staatsorchester Kirill Petrenkóval, Vladimir Ashkenazy és a Philharmonia Orchestra, Sinéad O’Connor, Bertrand de Billy, az Orpheus Chamber Orchestra, Ana Moura, Dhafer Youssef, Nishat Khan, Little Boots, Arve Henriksen, Kevin Mahogany és a Gershwin Piano Quartet.
A magyar fellépőkért és a további részletekért olvassa el cikkünket!
Az Olasz Kultúrintézet Pokol és Purgatórium című kiállításán Madarassy István varázslatos, oxidril lánggal rézlemezre készített alkotásait csodálhatják meg az érdeklődők, amelyeken a művész egyéni módon ábrázolja Dante Alighieri Pokol című művének énekeit.
A Budapesti Történeti Múzeum A budavári Nagyboldogasszony-templom évszázadai című tárlata a világörökség részét képező Mátyás-templom múltját mutatja be: az érdeklődők a budavári Nagyboldogasszony-főplébánia egyházművészeti gyűjteményének legszebb, a nyilvánosság előtt eddig ismeretlen műtárgyait is megcsodálhatják, valamint a kiállítás egyik fénypontjaként Schulek Frigyes a Mátyás-templomhoz készített hatalmas gipszmakettjét, amely a II. világháborúban ugyan megsérült, de töredékes formájában is a magyar építészettörténet kiemelkedő emléke maradt.
A Klebelsberg Kultúrkúria új kiállításán a Kossuth-díjas grafikusművész, Gross Arnold rézkarcaiból válogat, a FUGA Budapesti Építészeti Központ nagytermében Matzon Ákos utóbbi évben készült, összességében nagyméretű relief csoportjaival találkozhatunk.
A Józsefvárosi Galéria és Rendezvényközpont Jelmezek, bábok, színházi tervek című kiállásán Kovács Yvette Alida díszlet- és jelmeztervező, valamint Matyi Ágota látványtervező művész bemutatja különböző műfajú és szemléletű színházi előadásokhoz tartozó alkotásaik közül azokat, amelyekre a legbüszkébbek.
A Petőfi Irodalmi Múzeum és a Füst Milán Alapítvány közös kiállítása Füst Milán képzőművészeti és irodalmi hagyatékából áll. A tárlat célja az író művészeti gyűjteményének, otthonának, valamint irodalomról, képzőművészetről és zenéről vallott nézeteinek bemutatása.
A Budapest Galéria kurátori pályázatán nyertes koncepció alapján rendezett Több fény! című tárlata körülbelül tucatnyi fénykörnyezet-rekonstrukciót mutat be, az optoelektronikai forradalomtól a világ első nemzetközi épületre vetítő versenyéig.
A Fővárosi Képtár Farkas István (1887–1944) festőművész életművének kevésbé ismert részét, grafikáit mutatja be az Oratóriumban, míg a Budapest Galéria falain Chochol Károly még soha sem publikált műveivel találkozhatunk.
Az Erzsébetligeti Színházban a 2013-ban végzett képzőművész, Debreczeni Imre hagyományos olaj vászon technikájú kivételes munkái a Star Wars híres stúdiójának díszleteit idézik meg, az Óbudai Kulturális Központ – San Marco Galériában pedig Lévay Jenő valóságleképző szemlélete párosul a számítógépes programok képmanipuláló képességeivel és a mozgás egyidejű megjelenítésének szándéka a hagyományos kép statikus jellegével.