A pavilon vezető tervezői – Ertsey Attila, dr. Herczeg Ágnes, Stocker György, Podoski György és Borsiné Arató Éva – elsősorban azt kifogásolják az általuk kiadott nyilatkozatban, hogy a pavilon tenderterveinek 2014. július 28-án történt átadása óta gyakorlatilag ki vannak zárva a terv továbbtervezésének folyamatából, és semmiféle információ nem jut el hozzájuk az épület megvalósításának mikéntjével kapcsolatban.
„A kiviteli tervek készítésében – bár szóbeli ígéretet kaptunk rá – még tervezői felügyelet, konzultáció, egyeztetés címén sem volt módunk közreműködni” – írják az alkotók. Hogy mennyire komoly a helyzet, jól mutatja az is, hogy a tervezők szerint az egyik nyertes kivitelező, aki a kiviteli tervek készítése során az eredeti tervező közreműködésére tartott volna igényt, megbízói oldalról kérést kapott arra, hogy ezt ne tegye.
Az építészek úgy tudják, a tendertervhez képest történtek változások, azt módosították, ám arról nincs információjuk, hogy mennyire komoly ez a változás és tartalmilag mit jelent.
Mint ismeretes, egy meglehetősen sajátos, sokakat vitára ingerlő tervvel képviseli hazánkat az idei eseményen a magyar pavilon, olyan tervvel, ami komoly jelképiséggel kíván kitűnni a mezőnyből. Ezért is tekinthetők jogosnak a nyilatkozat kiadóinak kifogásai az önkényes változtatásokra.
Szőcs Géza ismerteti a magyar pavilon tervét
Fotó: Béres Attila / Magyar Nemzet
Az épület koncepciójának meghatározó része egy kert is, az azt illető változtatások tényét is komoly problémaként nevezik meg a tervezők. „A kert koncepciója, szellemi üzenete és terve teljes egészében a kertépítészet tervezőinek önálló alkotása, Sárkány Sándor ennek nem volt kreatív tervezője. Erről sem kaptunk tájékoztatást, hogy a kerten milyen változtatások lesznek, és ki tervezi (át) és mivé a kertet. Miután a beavatkozások tartalmáról nincs információnk, nem vállalhatunk felelősséget a változtatások következményeiért” – írják.
Kifogásolják azt is, hogy a médiában megjelent, a pavilon megnyitását beharangozó előzetes összeállításban szereplő látványterveken bemutatott épület több részletben eltér az általuk készített tervekről. „A változtatások tartalmában lényegileg érintik a megvalósuló művet, azt a koncepciót, amit a tervpályázatban kidolgoztunk. A pavilon és kert üzenete és annak megjelenési formája attól, amit jó szívvel képviselni tudunk, aminek megvalósulásáért küzdöttünk, és támadások tömegét elszenvedtük, immár tarthatatlan mértékben eltávolodott” – teszik hozzá az eredeti terv megálmodói, egyúttal arra is felhívják a figyelmet, hogy a történtek ellenére, itthon és külföldön is, a pavilon szerzői között szerepel a nevük. Ezért nyomatékosan kijelentik, hogy „a pavilon megvalósuló, végső változatától elhatárolódunk, annak építészeti-műszaki színvonaláért, működőképességéért, a terem hangzásáért felelősséget nem vállalunk”.
A milánói világkiállítás magyar pavilonjának legutóbbi bemutatásáról itt írtunk részletesen. Oldalunk szakírójának véleményét itt olvashatják.