Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjének egyik fő gondolatára reflektált L. Simon László, amikor a Várkert Bazár és a Virtuózok együttműködése kapcsán a régi és az új, a múlt örökségének ápolása és a jövőbe mutató, progresszív elképzelések találkozását emlegette. A sajtó előtt a kis Boros Misi zongorázott, majd ennek kapcsán a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára hangsúlyozta: arra mindenképpen jó a magyar zeneiskolai rendszer, hogy az ember értő, a klasszikus zenét szerető befogadóvá váljon, majd utalt arra, hogy nyolc évig ő maga is zongorázott és mind a négy gyermeke tanul zenét.
A Virtuózok hatalmas sikere kapcsán L. Simon bevallotta: először – még mint kulturális államtitkár – szkeptikusan fogadta Peller Mariannt, a Virtuózok későbbi producerét, amikor a televíziós tehetségkutató ötletével megkereste. – Hála a Jóistennek, tévedtem – fogalmazott L. Simon, majd hozzátette: bebizonyosodott az a korábbi sejtése, hogy az emberek nem azért nézik a silány és olcsó tévéműsorokat, mert azok tetszenek nekik, hanem azért, mert ezeket kapják. A Virtuózok nézettsége egyébként a Fölszállott a pávához hasonlóan nagyon jól alakult, a komolyzenei vetélkedőt például a műsorral találkozó három és fél millió néző 96 százaléka kedvelte.
A Várkert Bazárral való együttműködés eredményeképpen a Virtuózok egy minden igényt kielégítő, a legmodernebb technikával felszerelt koncerthelyszínt nyernek, ugyanakkor az épület falai komoly múltat és értékeket őriznek. Éppen ezért a koncertsorozat címe Klasszikus találkozása lesz. A multifunkcionális terem nemcsak koncerteknek, hanem workshopoknak, szakmai programoknak és próbáknak is otthont biztosít. A koncertek célja, hogy a tehetségkutatóban megismert ifjú muzsikusok sokoldalúságát bemutassa a közönségnek, ezért a klasszikus zene mellett a minőségi crossover is helyet kap a műsorokban.
Az első gálahangversenyt június 7-én tartják, aki erre jegyet vesz, a szeptemberi második hangversenyre fél áron válthat belépőt. Havi egy, később két-három koncertet terveznek a versenyzők mellett olyan sztárvendégekkel, mint a 2 Cellos, Thomas Hampson, Bogányi Gegely vagy Baráti Kristóf, de szeretnék meghívni Anna Netrebkót, Ennio Morriconét, Lang Langot vagy David Garrettet is.
Az együttműködés része egy interaktív zenei kiállítás is, amely a Déli Palotákban nyílik meg augusztus végén, és az év végéig biztosan látogatható lesz. A kiállítás több állomásból áll majd, ezeken egy okostelefon-alkalmazás vagy ennek híján egy nyomtatott segédlet segítségével lehet végighaladni, miközben hangszereket próbálhatunk ki, zenetanárnak mutathatjuk be a tudásunkat, vagy együtt zenélhetünk valamelyik Virtuózzal.
A Kis Virtuózok Alapítvány az egész magyar zeneoktatás „marketing-zászlóshajója” kíván lenni – emelte ki Batta András zenetörténész, az alapítvány kuratóriumi tagja. Az alapítványnak köszönhetően a nyárra egy európai, a jövőre nézve pedig egy japán turné van kilátásban.