„A frontvonalak merevek, az árkokból csak az esti csapatás meg a gitárszólók hangja hallatszik ki” – írta nemrég az Index.hu, amikor azt mutatta be, milyen lehet egy rockfanatikusnak a Balaton Soundon, illetve fordítva, egy „soundosnak” a Rockmaratonon. Rengeteg beigazolódni látszó sztereotípiával, fárasztó sablonnal persze, és az ember a végére nem tudhatta, melyik közegtől és melyik fesztiválozótól idegenkedjen jobban. Mintha legalábbis három évtizeddel ezelőtt lennénk, nem a 21. században, ahol a metál és az elektronikus zene is rég egymásra talált, és ahol a kapcsolatból rengeteg ígéretes zenekar nőtte ki magát. (Persze, az innovációt nyilván nem is egy Fegyelmező részleg-koncerten kell keresni a Rockmaraton valamelyik sátrában.)
Szégyentelenül használják a technós veretést már az olyan metálcsapatok is, mint mondjuk a Morbid Angel vagy a Solefald, de a core zenék világában számtalan olyan bandát találni, akik mondjuk nintendós prüntyögést vegyítenek hardcore-os kiállással és metálos dübörgéssel – mindezt pedig élvezettel lehet hallgatni akár két oldschool death metal zenekar között is. (Idén mondjuk a Horse the Bandre illett előző leírás, és hát tényleg annyira őrültek voltak élőben is, hogy azt nem lehetett nem széles vigyorral figyelni.)
Vagy éppen az évtizedekkel ezelőtti PC-játékok hangulatát visszahozó elektronikus Perturbatort, mely név alatt a francia James Kent egymaga adja ki lemezeit, koncerten pedig ül egy Apple mögött, és számítógépen állítja elő az egész zenét. Mégis hatalmas sikere volt a Brutal Assault idei közönsége előtt: és nem valami idetévedt elektrókedvelő csapat őrült meg a szintis wave-re, hanem láthatóan mindenféle metál- és hardcore-rajongó, akik nyilván tudják, hogy az élet unalmas, ha az ember betokozódik egyetlen stílusba.
Ettől még nyilván a BA marad az, ami: egy extrém metál fesztivál, ahol viszont a sokszínűség fontos érték marad kemény zenéken belül és azokon is túl. (Tavaly fellépett a post-rockos ír God is an Astronaut, idén a neofolkban nyomuló Rome vagy éppen a meditatív zenét játszó orosz Phurpa.) De jönnek punkosabb csapatok is, tavaly pedig itt volt a Téglás Zoli vezette Ignite, így a 19. Brutal Assault-on részt vevők számára kiderülhetett, milyen az, amikor egy cseh metálfesztiválon énekli a közönség az énekessel, hogy „éljen a magyar szabadság”. Kell ennél felemelőbb, pozitívabb érzés?