Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyújtotta be az Országgyűlésnek a Nemzeti Kulturális Alapról (NKA) szóló törvényjavaslatot kedden este. Ha elfogadják a módosítást, a Magyar Művészeti Akadémiának (MMA), ezen belül a köztestület elnökének döntő szerepe lesz a kultúrára szánt források elosztásában. Lehetnek viszont olyan kollégiumok, amelyeket nem érint a törvénymódosítás.
Eddig is gyors ütemben nőtt az MMA költségvetése: míg idén több mint ötmilliárd, jövőre már hatmilliárd forintnál is nagyobb költségvetésből gazdálkodik majd a második Orbán-kormány által köztestületi rangra emelt szervezet. A Nemzeti Kulturális Alap, amely az ötös lottó játékadóját osztja szét pályázati úton, a magyar kulturális élet legfontosabb mecénása, évente átlagosan tízmilliárd forintot szánhat kulturális projektek támogatására. A költségvetés a játékadótól függ, idén valamivel több mint hétmilliárdot oszthattak szét.
Az MMA jövő évtől ennek az összegnek az elosztásában is döntő szerepet kaphat. A törvényjavaslat szerint az alap alelnökét a továbbiakban a MMA elnöke véleményének kikérésével nevezik ki. (Az elnök továbbra is az emberi erőforrások minisztere). Az alap irányító szerve, a bizottság tagjainak egyharmadát az MMA, egyharmadát a miniszter, egyharmadát a szakmai szervezetek javaslata alapján neveznék ki ezentúl. A többi író-, színházi és egyéb szakmai szervezetek így összességében akkora súllyal lennének jelen, mint az MMA egymagában. A minisztérium és az akadémia együtt jelentős túlsúlyban vannak az összes többi szakmai szervezettel szemben.
Hasonló a helyzet a kollégiumokkal, ahol szintén egyharmad részben az MMA képviseltetné magát, egyharmad részben a minisztérium, és csak egyharmad részben az összes többi szervezet. A kollégiumi rendszer is alaposan megváltozna: a vizuális művészetek kollégiumát külön képző-, ipar- és tervezőművészeti, továbbá fotókollégiumra bontanák. Újdonság, hogy lenne filmkollégium is. Megmaradna állandó kollégiumként a zenei, a népművészeti és az irodalmi.
A felsoroltakon kívül más szakmai kollégiumoknak is lehetőséget hagy a javaslat. Az MMA részvételét ezekben is „biztosítani kell”, de itt nem lesz feltétlenül egyharmaduk. Viszont ezeket a szakmai kollégiumokat is az MMA elnöke véleményének kikérése után hozná létre a miniszter, és az MMA elnökének egyetértésével nevezné ki azok vezetőit, valamint a kulturális alap éves munkatervét is jóvá kellene hagynia Fekete Györgynek, így összességében is jelentős befolyása lenne az NKA működésére. A javaslat szerint az MMA-elnök ezeket a hatásköröket nem ruházhatná át másra. Az új kollégiumi struktúrát 2016. január 1-ig kellene létrehozni.