Benyújtották a Lex Feketét

Balog Zoltán nyújtotta be az NKA-ról szóló törvényjavaslatot. Bejött a jóslat: teret foglal az MMA.

rKissNelli
2015. 11. 10. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyújtotta be az Országgyűlésnek a Nemzeti Kulturális Alapról (NKA) szóló törvényjavaslatot kedden este. Ha elfogadják a módosítást, a Magyar Művészeti Akadémiának (MMA), ezen belül a köztestület elnökének döntő szerepe lesz a kultúrára szánt források elosztásában. Lehetnek viszont olyan kollégiumok, amelyeket nem érint a törvénymódosítás.

Eddig is gyors ütemben nőtt az MMA költségvetése: míg idén több mint ötmilliárd, jövőre már hatmilliárd forintnál is nagyobb költségvetésből gazdálkodik majd a második Orbán-kormány által köztestületi rangra emelt szervezet. A Nemzeti Kulturális Alap, amely az ötös lottó játékadóját osztja szét pályázati úton, a magyar kulturális élet legfontosabb mecénása, évente átlagosan tízmilliárd forintot szánhat kulturális projektek támogatására. A költségvetés a játékadótól függ, idén valamivel több mint hétmilliárdot oszthattak szét.

Az MMA jövő évtől ennek az összegnek az elosztásában is döntő szerepet kaphat. A törvényjavaslat szerint az alap alelnökét a továbbiakban a MMA elnöke véleményének kikérésével nevezik ki. (Az elnök továbbra is az emberi erőforrások minisztere). Az alap irányító szerve, a bizottság tagjainak egyharmadát az MMA, egyharmadát a miniszter, egyharmadát a szakmai szervezetek javaslata alapján neveznék ki ezentúl. A többi író-, színházi és egyéb szakmai szervezetek így összességében akkora súllyal lennének jelen, mint az MMA egymagában. A minisztérium és az akadémia együtt jelentős túlsúlyban vannak az összes többi szakmai szervezettel szemben.

Hasonló a helyzet a kollégiumokkal, ahol szintén egyharmad részben az MMA képviseltetné magát, egyharmad részben a minisztérium, és csak egyharmad részben az összes többi szervezet. A kollégiumi rendszer is alaposan megváltozna: a vizuális művészetek kollégiumát külön képző-, ipar- és tervezőművészeti, továbbá fotókollégiumra bontanák. Újdonság, hogy lenne filmkollégium is. Megmaradna állandó kollégiumként a zenei, a népművészeti és az irodalmi.

A felsoroltakon kívül más szakmai kollégiumoknak is lehetőséget hagy a javaslat. Az MMA részvételét ezekben is „biztosítani kell”, de itt nem lesz feltétlenül egyharmaduk. Viszont ezeket a szakmai kollégiumokat is az MMA elnöke véleményének kikérése után hozná létre a miniszter, és az MMA elnökének egyetértésével nevezné ki azok vezetőit, valamint a kulturális alap éves munkatervét is jóvá kellene hagynia Fekete Györgynek, így összességében is jelentős befolyása lenne az NKA működésére. A javaslat szerint az MMA-elnök ezeket a hatásköröket nem ruházhatná át másra. Az új kollégiumi struktúrát 2016. január 1-ig kellene létrehozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.