Ha annak idején nem bukik meg oroszból, Csikós Attila munkái talán nem járják be a világ színpadait, és kiállításának megnyitóján sem méltatták volna korunk egyik legnagyobb díszlettervezőjeként. Meglehet, akkor az Álomvilág című kiállítás sem jött volna létre: az építészeti alkotások és a világot bejárt színpadköltemények képes beszámolói, az Aida, a Figaro házassága vagy a Rigoletto monumentális díszletelemei helyett talán most festmények vagy kortárs szoborművek laknák be a Vigadó kiállítóterét. Ám a sors szeszélyes dramaturg, regénybe illő életéről így az idős mester mesél nekünk rendhagyó tárlatvezetésen.
A jövő talán éppen az első nagy elhasalással nyílt tágra a művész életében. Ahogy megjegyzi, ma már bánja, hogy a középiskolában kinevette osztályfőnökét, amikor az Adyt szavalt. Pedig ő sem vitatja: ha nem buktatják meg bosszúból a csibészkedései miatt, akkor nem úszik el az érettségi, amelynek hiányában a sikeres felvételi ellenére sem kezdhette meg tanulmányait az Iparművészeti Főiskola díszlettervező szakán.
Hogy ne távolodjon el a vágyaitól, díszletmunkásként a József Attila Színházban helyezkedett el. Akkoriban ez volt a legizgalmasabb teátrum az országban, ide kerültek az 1956-os vétkeik miatt frissen szabadult színészóriások: Sinkovits Imre, Bárdy György és Darvas Iván. Sokat tanult itt a színpadi fortélyokról, miközben újra sikeresen felvételizett a főiskolára – mindhiába. Néhány nappal később értesítették, hogy a díszlet szakot megszüntették.
Lehet abban valami, hogy ha nem irányítjuk sorsunkat a magasabb rendű létezés felé, idővel ellep a sötétség. Csikós Attila szerint élete meghatározó döntése volt, hogy harmadszor is felvételizett, ezúttal az építőművész szakra. Végül építész édesapja győzte meg arról, hogy ha sikeres díszlettervező szeretne lenni, vegye komolyan az építészetet, hiszen a jó díszlet is ebből a diszciplínából fogan.
Amikor építészeti felkéréseiről kérdezem, a művész ragyogó arccal kezd el mesélni gyümölcsöző kapcsolatáról a bajor királyi herceggel. Prinz Luitpold von Bayernnek egy nagy sikerű müncheni vendégszereplés után mutatta be Csikóst egy német impresszárió. Úgy emlékszik, a széles látókörű, művelt és vagány arisztokratával már első találkozásukkor átbeszélgették az éjszakát. Egy héttel később érte a felkérés, hogy segítsen felújítani a herceg tulajdonában álló Kaltenbergi Lovagi Játékok, Európa legnagyobb középkori rendezvényének környezetét.