Az áhítat és a gyarlóság kettős szorításában

Bosch eddig nem látott műveit is kiállítják a halálának 500. évfordulójára rendezett kiállításon.

MaPet
2015. 12. 14. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő év egyik művészeti szenzációja lesz az a kiállítás, amelyet Hieronymus Bosch halálának 500. évfordulóján rendeznek február 13. és május 8. között Hollandiában, a németalföldi festőzseni szülővárosában. A ’s-Hertogenbosch-ban működő Het Noordbrabants Museum tárlatán az életmű szinte összes fennmaradt alkotását kiállítják, emellett részletesen bemutatják azt a közel tízéves tudományos kutatómunkát is, amelynek köszönhetően a szakemberek jelentős eredményeket értek el az életmű feltárásában, konzerválásában és dokumentálásában. A Bosch Research and Conservation Project nemzetközi restaurátorgárdájának jóvoltából a kiállított negyven Bosch-munka között kilenc olyan festmény – köztük egy triptichon – is helyet kap, amelyet eddig nem láthatott a közönség.

A festmények a világ legnevesebb európai és amerikai gyűjteményekből érkeznek a flamand városba: a madridi Pradóból a Szénásszekér-triptichon, a párizsi Louvre-tól a Bolondok hajója, az Ecce homo a frankfurti Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie-ből, a Keresztelő Szent János a pusztában című munka pedig a madridi Lázaro Galdiano Múzeumból. A Noordbrabants a rotterdami Boijmans Van Beuningen Múzeumtól és a velencei Gallerie dell’Accademiától is kölcsönöz Bosch-műveket, bár azt egyelőre nem közölték, melyeket.

A New York-i Metropolitan Museumban látható Királyok imádása című festményt a kiállítás idejére feltehetően szintén Hollandiába szállítják. Arról sincs hír, hogy a mester talán leghíresebb munkája, A gyönyörök kertje című hármas oltár megjelenik-e a tárlaton. A legutóbbi nagyszabású, 2001-es rotterdami Bosch-kiállításon nélkülözni kellett a Pradóban őrzött művet, mert szállításra alkalmatlannak találták.

A kiállítás és a hozzá kapcsolódó kutatómunka azért is fontos, mivel alig tudunk valamit Bosch életéről és művei keletkezésének körülményeiről. Évszámot egyik művére sem írt és csak néhányat szignált, ráadásul egyedülálló stílusának már röviddel a halála után rengeteg utánzója és hamisítója akadt.

A kiállításhoz készül egy 192 oldalas, 140 illusztrációt tartalmazó, több nyelven megjelenő katalógus, valamint kiadnak egy dupla kötetet is, amely mintegy 1000 oldalon foglalja össze a Bosch-kutatások eredményeit és a festő munkásságát.

Az 1450 és 1516 között élt mestert sokan a szürrealisták előfutárának tartják, ám alkotásai legfeljebb képi világukban vethető össze a múlt századi alkotókéval. Realista precizitással megfestett művei valójában közelebb állnak a valóságábrázoláshoz, amennyiben elfogadjuk, hogy panorámaképet adnak az áhítat és a gyarlóság kettős szorításában őrlődő késő középkori ember belső világáról. Mélyen vallásos és humanista művészként Bosch a keresztényi útmutatás szolgálatába állította zabolátlan képzelőerejét és tehetségét, intelmekként is értelmezhető műveivel így közvetítve szellemi és egyfajta metafizikai valóságát a kornak, amelyben élt.

Az élő és tárgyi világ motívumai, illetve az azok keresztezésével megjelenített hibrid lények, a pokolbéli és mennyei teremtmények, a szimbólumok és metaforák megszámlálhatatlanul lepik el festményeit, de képei sokrétű jelentéstartama javarészt máig megfejtetlen maradt. Bár a legtöbb szimbólum valamely halálos bűn (lustaság, bujaság, kevélység, harag, irigység, fösvénység, falánkság) ábrázolása, sokuk dekódolásához a korabeli flamand népi hagyományok, közmondások, miniatúrák, szatirikus metszetek és bestiáriumok tüzetes tanulmányozása vezette el a művészettörténészeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.