Emelkedett a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusainak juttatása is: az idén már 30 ezerrel magasabb életjáradékot vehetnek fel havonta, a rendes tagok 260, míg a levelezők 190 ezer forintot. A végső cél az, hogy az MMA-tagok juttatása 2022. január 1-jétől elérje a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak havi tiszteletdíját. Ez az összeg a rendes tagok esetében 455 ezer, a levelező tagoknál 353 900 forint havonta.
De a vagyonszerzés nem korlátozódik a támogatási összeg, illetve a tagok havi apanázsának növekedésére, a köztestület jelentős ingatlanokat is kapott az államtól – a székház esetében a felújításhoz szükséges pénzzel együtt. Január közepén adtunk hírt arról, hogy az akadémia rohamléptekben tervezteti leendő székházát, az Andrássy út és a Bajza utca sarkán álló, egykor a Magyar Újságírók Országos Szövetségének központjául szolgáló épületegyüttest. A gyorsított közbeszerzési eljárást az egyetlen pályázóként közös ajánlatot tevő ABC Group Kft. és a Fazakas Építésziroda Kft. nyerte, 140 millióért készítik el a terveket.
Az MMA még 2014 novemberében jelentette be, hogy irodái az Andrássy út 101. szám alatti épületbe költöznek. Mindezt azzal indokolta, hogy a Pesti Vigadóban, amely 2014. március 1-jén került a köztestület tulajdonába, nincs elég hely az irodáknak. Az MMA ezért 2012 márciusától a Vörösmarty téri Kristályházban bérel irodahelyiségeket. A bővülő tevékenység miatt azonban „szükségessé vált egy, az MMA köztestületi és adminisztratív működésének megfelelő infrastrukturális hátteret biztosító épület”. A kormány az ingatlanvásárlásra több mint kétmilliárd forintot különített el a 2014-es költségvetés terhére, a rekonstrukcióra pedig egymilliárdot, ezt már az idei költségvetésből.
Az új székház a tervek szerint 2017 végére készülhet el, a teljes beruházás összege a kivitelezéstől függ, amelyre később írnak majd ki pályázatot. Az épület fő funkciója „az MMA választott vezetőinek, valamint az MMA titkársága 89 munkatársának elhelyezése lesz” – válaszolták kérdésünkre az akadémiánál. Mint írták, „az épületegyüttes 10 éve elhagyatott, nagyon erősen leromlott állapotban van, pedig az Andrássy út világörökségi részén lévő, impozáns építészeti és történelmi jelentőségű helyen áll. A környező épületek közül több helyi védettségű, ezekhez és a világörökségi környezethez méltó lesz a felújítást követően az épület”.