18-25 éves, önálló szépirodalmi kötettel még nem rendelkező írók és költők jelentkezhetnek az Előretolt Helyőrség Íróakadémia első pályázatára. Húsz „diákot” vesznek fel az első turnusban, akik nem csak az írás, hanem az irodalmi érvényesülés fortélyait is elsajátíthatják, és minden egyéb segítséget is megadnak nekik a pályakezdéshez. Lesz mentorképzés is az akadémián, ide legfeljebb negyven éves, de legalább két szépirodalmi kötettel rendelkező szerzők jelentkezését várják, de csak olyanokét, akiknek nincs még állami művészeti középdíja.
A nyertesek ösztöndíjat is kapnak. A leendő mentorok havi bruttó 150-250 ezer forintot, a pályakezdő fiatalok havi nettó 40-100 ezer forintot. Mindkét ösztöndíj egyéves, és egy, majd további egy évre meghosszabbítható. A pályázatokat az új tehetséggondozó kft. honlapján tették közzé.
Az irodalmi élet részben ellenszenvvel, részben kételyek és kérdések özönével fogadta a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. és annak irodalmi szárnya, az Előretolt Helyőrség Íróakadémia hírét. A legtöbben azt kifogásoltak, hogy a köztudottan alulfinanszírozott irodalmi életben hirtelen „keletkezett” 150 millió forintos forrás – ez a teljes tehetséggondozó induló költségvetése ugyan, de másik projektről az irodalmin kívül egyelőre nincs hír, és csak induló támogatásról van szó, tehát nem tudni, összesen mennyiből működhet majd a későbbiekben az új akadémia.
Az eljárást ellenző irodalmárok és irodalmi szervezetek azt is kifogásolták, hogy a jelentős összegű közpénzt előzetes egyeztetés nélkül bíztak rá Orbán János Dénes költőre. A brassói születésű, eddig nagyrészt Kolozsváron ténykedő költő védelmében elhangzott az is, hogy sikerrel menedzselt Kolozsváron kiadót, illetve irodalmi kávéházat, és az ő nevével fémjelzett Előretolt Helyőrség Szépirodalmi Páholy számos fiatal tehetséget indított el az irodalmi pályán. A megítélését viszont jelentősen rontotta, hogy poltikai kapcsolatok segítették a közpénzekhez, amit különösebben nem is igyekezett tagadni, az ő megfogalmazásában „a jó ajtón kopogtatott” – közismerten jó a kapcsolata a szintén költő Szőcs Gézával, a miniszterelnök kulturális főtanácsadójával.
A tehetséggondozó honlapján most az írják: a nonprofit kft. nem kizárólag az Előretolt Helyőrség Íróakadémia projektjét kívánja támogatni, hanem más fiatal irodalmi mozgalmakat, írószervezeteket, alkotókat is. Ennek érdekében „folyamatos pályázati rendszert kíván kialakítani, és lehetőségei szerint támogatni bármilyen kezdeményezést, amely a fiatal magyar irodalom érdekében történik”.
A tehetséggondozó honlapján közzétették a hat állandó oktató részletes szakmai önéletrajzát, amelyekből kiderül, hogy számos kötettel rendelkező költők és prózaírók, és a legtöbben valamilyen formában irodalomszervezéssel vagy oktatással is foglalkoztak. Pályájukon számos közös pont van, közülük négyen Kolozsváron, a kilencvenes években kezdték a pályájukat az Előretolt Helyőrség Szépirodalmi Páholy szerzőiként. Közös bennük az is, hogy most a hatból négyen az új kormányközeli politikai napilap, a Magyar Idők munkatársai. Az akadémia szakmai vezetője, Orbán János Dénes kulturális rovatvezető a lapnál, és úgy tűnik, most is innen válogatta a csapatát. A Magyar Idők rendszeres szerzője az oktatók közül Nagy Koppány Zsolt , Pál Dániel Levente, valamint Farkas Wellmann Éva is. Farkas Wellmann Endre és Szilágyi Tamás színész-rendező-dramaturg, aki a fiatal alkotók előadói képességeinek fejlesztéséért felel majd, nem publikálnak a lapban.
A jelentkezésekre szűk határidőt szabtak: március 10-ig lehet pályázni, vagyis kevesebb mint egy hónap áll rendelkezésre – a kiírás február 15-én kelt. Orbán János Dénes korábban a Drot.eu portálon megjelent levélváltásban úgy nyilatkozott, hogy szerettek volna meghívásos pályázatokat kiírni, vagyis előre eldönteni, hogy pontosan mely fiatal szerzőket szeretnék megszólítani az ösztöndíjlehetőséggel. Elmondása szerint ettől kellemetlenül érezte magát az egyik kiválasztott, ezért minden pályázatuk nyílt lesz, azon bárki elindulhat, és az oktatói gárda által legjobbnak tartott tehetségek nyernek.