Levegővételnyi szünethez jutott a világörökségi területen fekvő műemlék épület a kormányhivatal döntésével. Korábban megírtuk, hogy az ügyben az első kerületi kormányhivatal másodfokú építésügyi, építésfelügyeleti és örökségvédelmi hatósága felügyeleti eljárást folytatott. A 2010-es építési engedély felülvizsgálatát követően a Budapest Főváros Kormányhivatala az örökségvédők és a helyiek legnagyobb örömére visszavonta a Bem Palace-projekt Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal Közép-magyarországi Iroda által 2010 szeptemberében kiadott építési engedélyét.
A HB Reavis-csoport tudomásul vette a határozatot, és haladéktalanul leállította a folyamatban lévő bontási munkákat – közölte portálunkkal az ingatlanfejlesztő vállalat. Ám azt, hogy meddig marad ez így, egyelőre nem lehet tudni, hiszen a HB Reavis mindent megtesz azért, hogy folytathassa a munkálatokat. Mint írják: „a vállalat jelenleg vizsgálja a kialakult helyzetet, és megteszi a szükséges lépéseket”.
A társaság közleményében kitér arra, hogy az építési engedéllyel rendelkező, kivitelezés alatt álló projektet ez év áprilisában jelentős részben az építési hatóság – az eladó Európa Ingatlanbefektetési Alap részére elküldött – megerősítő hivatalos tájékoztatásának ismeretében vásárolták.
Két hete az elsők közt számoltunk be arról, hogy megkezdte a volt Radetzky laktanya nagy részének bontását az épület tulajdonosa. A 19. századi épület helyén egy Bem Palace nevű, tájidegen, 32 ezer négyzetméteren elterülő, a szomszédos épületek fölé magasodó, hétszintes üveg-acél irodamonstrumot kívánnak felhúzni. A Magyar Patrióták Szövetsége már a kezdetektől tiltakozott ellene, hogy a műemlék épületet 80-90 százalékban visszabontsák.
A Bem tér 3. szám alatti ingatlan bontását egy 2010-es építési engedély alapján kezdték meg, amelyet a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) adott ki. Ám egy évvel később ugyanez a hatóság döntött úgy, hogy műemlékké nyilvánítja a Radetzky laktanyát és az 1840-ben klasszicista stílusban épült élelemtárat.