Nagy Imre nem volt igazi hős?

Schmidt Mária a Heti Válasznak adott interjúban az MSZP-ről, a Népszabadságról és a menekültekről mesélt.

fib
2016. 10. 27. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Nagy Imre „szépen halt meg”, az igazi hős az volt, aki fegyvert fogott a 1956-ban – véli Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az 1956-os emlékév kormánybiztosa a Heti Válasznak adott interjúban kifejtette, büszkévé tehet minket a tény, hogy megmutattuk a világnak, ha kell, fegyverrel is harcolunk a szabadságért. 1956 lényege a kormánybiztos szerint: antikommunista forradalom és függetlenségi háború.

Száz év múlva senkit sem érdekelnek majd a mai percpolitikusok nyilatkozatai – mondta a lapnak Schmidt, aki nehezményezte, hogy a „posztkommunista pártok” nem tudnak elszakadni a politikai harcoktól. Hiába nyújtották a kezüket feléjük, ők elutasították a közeledést – hangsúlyozta a kormánybiztos, majd hozzátette: az MSZP nem tudja levetkőzni a múltját.

Schmidt rámutatott, a rendszerváltás után született vagy eszmélkedő korosztálynak meg kell tanulnia: a szabadság és a függetlenség fantasztikus dolog. A kormánybiztos hátborzongató jóslattal erősített rá szavaira: a mostani fiatalok talán azon kevés generáció egyike lesznek, amelynek nem kell küzdenie ezekért a célokért – mármint a szabadságért és a függetlenségért. Ám mielőtt még azt gondolhattuk volna, hogy véletlenül leleplezte a kormány diktatórikus terveit, megnyugtatásul hozzátette, „nem láthatunk a jövőbe”.

A Népszabadság megszüntetéséről Schmidtnek az jutott eszébe, hogy az „ellenforradalom újságja” alapításától kezdve 1989-ig durván hazudott. Nem véletlenül lett a Kádár-rendszer leggyűlöltebb jelképe. Ennek ellenére sajnálatos, ami történt, ám mindez az MSZP felelőtlen döntésének az eredménye. Lemondtak a lapról, a baloldalon pedig nincs fizetőképes kereslet – fogalmazott a kormánybiztos. De az újság is hibás, hiszen „túl sok mindent örököltek a pártállamtól”, „szépen elhintázgattak, de közben elhanyagolták az innovációt, belekényelmesedtek a versenyelőnybe, s ez megbosszulta magát”.

„Hagyjuk már Horn Gyula szentté avatását” – reagált Schmidt arra a felvetésre, hogy 1994-ben Horn nem dózerolta le a Magyar Nemzetet, holott megtehette volna. A kormánybiztos kifejtette, Németh Péter, a Népszava későbbi főszerkesztője lett akkor a Magyar Nemzetet kiadó postabankos holding vezetője. Mit szólna ma a baloldal, ha Bencsik András vagy Lovas István irányítaná a Népszabadságot – tette fel a kérdést Schmidt. Ez annak fényében különösen érdekes megjegyzés, hogy a legutóbbi hírek szerint Liszkay Gábor, a Magyar Idők felelős kiadója a Mediaworks Zrt. igazgatósági tagja lett.

A nagy botrányt kiváltó 1956-os emlékdal kapcsán a kormánybiztos hangsúlyozta, a sajtó azért támadta a dalt, mert az „túl jó”. Szimbólum lett, ezért az egész emlékévet a sárba akarták rántani, pedig mindenki a szívét-lelkét belerakta a munkába. A felvételen készült fotókon látszik, milyen boldogok a művészek. „Ők, ahogy a projektért felelős legtöbb szakember, ingyen dolgoztak” – mondta Schmidt, két sorral lejjebb azonban már azon bosszankodott, hogy a sajtó keltette hisztéria miatt senki sem merte felvenni a jogos jövedelmét.

Andrzej Duda lengyel államfő október 23-i ünnepi vendégségéről szólva a kormánybiztos kifejtette, Lengyelország érzelmi alapon áll Oroszországhoz, a magyar kormány azonban a reálpolitika irányába mozdult el, hiszen a nagyhatalom „itt volt és itt lesz a közelünkben”. A visegrádi államokat „a kommunizmus emlékén túl” összeköti az is, „ahogy a nyugati, »fejlett« országok kezelnek minket”. A térség összeszervezésében „múlhatatlanok Orbán Viktor érdemei” – mutatott rá Schmidt Mária.

Bejött egymillió ember, akikkel nem tudunk mit kezdeni – foglalta össze dióhéjban a menekültválságot a kormánybiztos. „Ugyan miért kellene a nyakunkba venni egy olyan problémát, amelyet nem mi okoztunk? (…) Az egész ügy mögött az áll, hogy a nyugati elit retteg a balliberális médiától, s csak olyat mer mondani, ami neki tetszik.” Ennek ellenére azonban már „tektonikus változások zajlanak” a nyugati politikában, s mindezek a magyar döntéseket igazolják. Így még ha nincs a bölcsek köve a magyar kormány zsebében, „érdemes lenne néha odafigyelni rá” – zárta az interjút a kormánybiztos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.