Ilyen lapra nincs papírunk, mondta Kádár

Aztán betiltotta a Mozgó Világot. A folyóiratnak Szentendrén állítanak emléket.

2016. 11. 15. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1983-ban Kádár János felfüggesztette a Mozgó Világ főszerkesztőjét, Kulin Ferencet, akinek elmozdítására a teljes szerkesztőség felmondással, a lap olvasói aláírásgyűjtő akcióval, a szerzők bojkottal válaszoltak. A lap melletti kiállás példa nélküli volt abban a korban, viszont így a „lényegében ellenforradalminak” ítélt Bibó-szám 1983 decemberében már nem jelenhetett meg.

Ilyen lapra nincs papírunk – fogalmazott Kádár János 1983 szeptemberében, amikor úgy döntött, betiltja a Mozgó Világot. Persze ezt a döntést felvállalni nem akarta, a lap folytatólagosságának látszatát fenntartva a korábbi szerkesztői gárda tudta nélkül és teljes mellőzésével új irodát jelöltek ki a folyóiratnak, amely új főszerkesztőt is kapott. Ez azonban már az „új” Mozgó Világ volt, amelynek jelentősége meg sem közelítette régi 1975-től 1983 szeptemberéig tartó kiadvány hőskorszakát.

A Mozgó Világ nevét egy 1965-ös Illyés Gyula vers címéből kapta, később pedig Illyés elismerését többszörösen is kiérdemelte. Eredetileg a fiatal nemzedék kijelölt orgánumaként indult, a kortárs magyar irodalom nagyjainak fiatalkori gyűjtőhelyeként, később azonban egyre irritálóbbá vált a különalkukra berendezkedett aczéli kultúrpolitika számára.

A tiltások, fenyegetések, besúgók és provokátorok össztüzében működő folyóirat mára gyakran csak az elmúlt rendszer és az elmúlt évszázad óvatosan szemlézett szellemi jelensége, kultúrtörténeti értékelések lábjegyzete, de a mai hatvanasok, hetvenesek fiatalon formálódó gondolkodásának forrásvidéke is.

A szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum kiállítása mintegy tablóként szemlézi a folyóiratban bemutatott jelentős kezdeményezéseket a képzőművészet, a zene, a film, az irodalom és a szociológia területéről. A legendás lap újító, vizuálisan is erős tartalma a lapban reprodukált műtárgyak, fotók által, a rovatok sokszínűsége a publikált írások, szerzők megidézésével jelenik meg.

Ugyanakkor interjúk is készültek a kiállításra: a szubjektív emlékezet sokat ad a történet hitelességéhez, és segít a kor szellemi közegének megismeréséhez. Csak néhány név a megszólalók közül: Kulin Ferenc, az egykori főszerkesztő, Alexa Károly, Balla Zsófia, Czakó Gábor, Mányoki Endre, Mihalicz Csilla, Mucsi Zoltán, Reményi József Tamás, Szentiványi István és Szörényi László.

A folyóirat rendkívüli népszerűsége a korabeli Mozgó Világ-klubok, -estek, országjáró bemutatkozások során mindenki számára egyértelművé vált. Ezeknek kétféle nyoma maradt: az egyik a nyilvános, amely néhány fotóban érhető tetten, a másik a publikum számára láthatatlan, amely a gyakori ügynöki jelentésekben öltött testet. A Mozgó Világ neveket, adatokat, évszámokat felvonultató, rendszerbe foglaló történetének megismerése során a kettőt most egymás mellett láthatjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.