Idén lenne hetvenéves Halmos Béla, a táncházmozgalom meghatározó alakja. Maga a népzenei vonal ugyanis részben az ő nevéhez kötődik: ők voltak Sebő Ferenccel ketten, akik először kiálltak ország-világ elé egy szál hegedűvel és brácsával, autentikus népzenét játszani városi értelmiségiként. Halmos Béla, az első prímás nagyon sokakat indított el példájával a pályán. Jelentőségét fokozta, hogy komoly népzenekutatói és zenetudományi munkásságával szintén a mozgalom egyik kiemelkedő egyénisége volt. Mindemellett sosem vált unalmas és a tudományos eredményeknek élő szakemberré, mindvégig ugyanaz a népzenét autodidakta módon elsajátító, jókedvű prímásként élt az emberek tudatában.
Béla bácsi, ahogy idősebb korában hívták, nem Gyulán született, de aki ismerte, mind tudta, hogy ő bizony ennek ellenére gyulai. Gyermekkorát Gyulán töltötte, itt kezdte iskoláit, és itt kezdte komolyzenei tanulmányait is, amelynek része volt a hegedű és a brácsa is. Egykori lakhelyén, az Ecsedi u. 14. szám alatt most emléktábla tiszteleg a munkássága előtt.
Ugyan nem Gyulán született – és nem is mostanában, hanem június 4-én –, de méltó módon szeretnének megemlékezni Halmos Béláról a gyulaiak. December 7-én egy egész esttel a táncházmozgalomért végzett 40 éves munkássága előtt hajtanak fejet, az ő tiszteletére Gyulára érkezik a Nemzeti Színház Betyárjáték című produkciójának szereplőgárdája és munkatársai, akik egy kétrészes előadást állítottak össze Halmos Béla emlékére, és akik fontosnak tartották, hogy ez a műsor a népzenész szeretett városában megszólaljon. A közel egyórás első részében filmbejátszásokkal idézik meg prímás színes egyéniségét a filmvásznon, a színpadon pedig népzenei és néptánc produkciókat láthatunk. Ebbe a fellépők bevonják a gyulai táncházas közösséget is. A szünet után a közel másfél órás Betyárjátékot élvezheti a gyulai közönség. Azért ezt a produkciót, mert ebben feltűnik Halmos Béla a kivetített filmben, a színpadon pedig szellemiségéhez hű, kirobbanó, őszinte tánc és zene szórakoztatja a közönséget Szomjas György rendezésében.
Az Erkel Ferenc Művelődési Központban rendezett előadáshoz kapcsolódóan ezen a napon fél ötkor megkoszorúzzák Halmos Béla emléktábláját, és erre az estére egy fotókiállítással is készülnek az esti program helyszínén.