Az Európai Unió azzal van elfoglalva, hogy kitalálja, hány centi lehet a csemegeuborka, de nem kínál olyan identitást, amelyhez érzelmileg tudnának kötődni az emberek – pedig a lengyel író és újságíró, Ziemowit Szczerek úgy gondolja, hogy kellene.
A 38 éves Szczerek Ukrajnáról írt gonzó-riportokat, most jelentette meg őket magyarul a Typotex Kiadó Körner Gábor fordításában. A Jön Mordor, és felfal minket, avagy a szlávok titkos történetének Ukrajna-ábrázolása már-már a mágikus realizmusra emlékeztet. Az az Ukrajna, amit a hátizsákkal barangoló, és általában berúgott, vagy totál beszívott fiatalok felfedeznek, inkább valahol a lengyelek tudatalattijában létezik, mint a szó szoros értelemben vett valóságban.
Rémisztő-komikus figurái, abszurd helyzetei, helyszínei a lengyelek fejében élő kelet-európaiságot jelenítik meg, valahogy úgy, ahogy Emir Kusturica filmjei a cigányságot. Szerinte a lengyelek, ahogyan mindenki más is, szeretnék náluk is nyomorultabbakra kivetíteni a frusztrációikat, és erre az ukránok kapóra jönnek. De nem csak a lengyelek ilyenek. A németek a lengyelekre, a magyarok a románokra, a románok a moldávokra hárítják, mindig kelet felé, a saját komplexusaikat. Magyarországon, ami rossz, az „balkáni”, Lengyelországban „keleti”.
Ezzel a hárítással szembesítenek Szczerek riportjai; szerinte nemcsak másokat, hanem sokszor önmagukat is ilyen sztereotípiák alapján próbálják meghatározni a nemzetek – és ez azzal járhat, hogy nem a józan ész alapján építik fel a politikájukat, hanem az alapján, hogy ennek a képzelt nemzetnek mi állna az érdekében.
Szerinte nem is a nemzeti identitással van a probléma, hanem a nemzeti egoizmussal, ami miatt egymás torkának ugrunk. „Ha meghallom a lengyel himnuszt, vagy valami édes kis népdalt, persze nekem is elered a könnyem, libabőrös leszek és minden. De a »Gyönyörű vagy, Lengyelország«-ból nagyon könnyen lesz az, hogy »Gyönyörű vagy, Lengyelország, szétverem a pofádat, te rohadt ukrán«”. Szczerek szerint itt is érvényesül a fogyasztói logika: arra van igény, amit gyártanak. Ha a politika – akár Lengyelországban, akár Magyarországon – árulja a nacionalizmust, akkor lesz is rá vevő.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!