Az utcáról nyíló üzlethelyiségben, a pedikűrös szomszédságában működik egy folyóirat szerkesztősége. Mondanám, hogy éppen értekezlet van, de ezzel valami heti alkalmat sejtetnék, tökéletes ellentétben a valósággal. A Mozgó Világ szerkesztői ugyanis egyfolytában értekezni kénytelenek. Igazoló jelentést gyártani valamelyik tűrhetetlennek ítélt publikáció nyomán, tanakodni minisztériumi raport előtt, tiltakozó levelet fogalmazni a pártközpontnak–SZOT-nak–Tájékoztatási Hivatalnak, válaszolni egy sajtótámadásra – fogalmazott a Szentendrei Ferenczy Múzeum Mozgó Világot bemutató kiállításának megnyitóján Reményi József Tamás, egykori szerkesztő.
1975-től 1983 szeptemberéig működött a „régi” Mozgó Világ legendás szerkesztősége, az a lap, amelyik minden magára valamit adó értelmiségi könyvespolcán ott sorakozott, mint a rendszerváltás előkészítésének kézzel fogható állomása. S hogy miért vált ismét olyan fontossá a Mozgó Világ története? Talán mert azóta is hiányzik ez az egymást segítő, összefogó értelmiségi hang, amelyik egymás politikai kioktatása és sárba tiprása helyett az ország felemeléséért az ideológiai különbségeket félretéve, egymással összefogva álmodott egy jobb jövőt.
– A ’83-as kinyírásnál talán csak a rendszerváltás utáni idők szellemgyilkossága/öngyilkossága elborzasztóbb: a hirtelen fölhorgadt politikai hisztériák még az emlékét is eltörölték annak, hogy néhány évvel előbb, egy röpke kultúrtörténeti pillanatra valódi diskurzus folyt az örök magyar megosztottságban. Senkinek nem volt, s ma sem érdeke erre emlékeztetni
– fogalmazta ezt meg Reményi a már említett beszédében.
Amikor 1983-ban Kádár leváltotta Kulin Ferenc főszerkesztőt, az akkori újságírógárda egy emberként állt fel. Nem azt kezdte mérlegelni, hogy ha most megköti a maga kis alkuit, és kicsit itt, kicsit ott meggörbíti a gerincét, pusztán csak a szent cél érdekében, akkor a mérleg hosszú távon talán pozitív lesz. Nem, ők nem asszisztáltak még látszólag sem az akkori rendszer képmutatásához. Az akkori Mozgó Világ felállt, és a tiltakozása sokkal többet ért el, mintha agyoncenzúrázva decemberben kijött volna az a bizonyos decemberre tervezett, sokat emlegetett Bibó-szám.